Aktualności

Tomek Wędrowniczek z wizytą w Chojnowie
24 sierpnia miasto Chojnów odwiedził „wędrujący Gall Anonim”, czyli Tomasz Pawłowski. Wizyta była wyjątkowa, ponieważ Tomek Wędrowniczek obchodził swoje 50. urodziny! Pochodzi z Ełku, obecnie mieszka w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Znany jest z doskonałej pamięci imion, nazwisk i miejscowości, które rok rocznie odwiedza. W ostatnim czasie Chojnów odwiedził trzy razy, wszystko dlatego, że jak sam mówi bardzo lubi nasz powiat i urzędujących samorządowców. Tomek Wędrowniczek podróżuje od 1990 roku. Wszystkie wyjazdy pieczołowicie dokumentuje. Zbiera dedykacje, autografy, emblematy, pieczątki oraz wszystkie gadżety związane z daną miejscowością, przez co uczy się i zapamiętuje możliwie wszystkie osoby piastujące ważne stanowiska w urzędach i instytucjach. Jego kolekcja opiewa w ponad 100 ksiąg, które można nazwać leksykonem polskich samorządowców. Pasjonat kolekcjonuje również wycinki z gazet, a największą radość przynoszą mu te, w których znajduje artykuły o swoich wyprawach i opowieściach. W ciągu całego roku przemierza ponad 60 tys. km, a w trakcie swojej 30. letniej wędrówki przez Polskę odwiedził ponad 4 tys. prezydentów, wojewodów, marszałków, burmistrzów, starostów, wójtów i osób związanymi z różnymi instytucjami w danym mieście. Absolutna pamięć sprawia, że przez wielu uważany jest za geniusza! - Bardzo lubię Chojnów i zawsze dobrze wspominam wizyty w tym mieście. Podoba mi się duży Rynek, ale przede wszystkim lubię spotkania z wyjątkowo przyjaznymi ludźmi. Dziś mam 50. urodziny, ale nie czuję się na swój wiek i wszyscy mówią, że wyglądam młodziej – mówił szczęśliwy Tomek Wędrowniczek. Do ulubionych miejsc w Polsce Tomasza Wędrowniczka należą: Wadowice, Wieliczka i Zakopane, na Dolnym Śląsku najbardziej podoba mu się Wrocław. Sympatyczny i pozytywny podróżnik, jak zapowiedział - na pewno jeszcze nie raz odwiedzi Chojnów! Życzymy jeszcze raz 100 lat!
data publikacji: 2020-08-31 10:20
 
Chojnów nocą
Chojnów nocą
data publikacji: 2020-08-24 10:36
 
„Wyśpiewane historie rodzinne” – koncert „Mój Dom Polska”
22 sierpnia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie o godz. 18:00 odbył się koncert pt. „Mój Dom Polska”. Było to jedenaste z 16 zaplanowanych spotkań w ogólnopolskim cyklu koncertów poświęcanym Żołnierzom Niezłomnym. Dla chojnowskiej publiczności wystąpili śpiewaczka operowa Anna Cymmerman i kompozytor Krzysztof Gwiazda. Słowo wstępu wygłosił ks. proboszcz Dariusz Pudełko: „W duchu miłości do Ojczyzny i pamięci poległych będziemy przeżywać dzisiejszy koncert przygotowany przez artystów, którzy pomogą nam dziękować za wolność i być też świadomym tego, że ta wolność kosztowała wielu najwyższą cenne – własne życie”. Zaprezentowane zostały utwory patriotyczne i żołnierskie. Powszechnie znane, jak i nowe kompozycje dedykowane były Żołnierzom Niezłomnym, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy kontemplują bolesną historię. Przejmujące i wzruszające piosenki na nie jednej twarzy wywoływały wspomnienia i nostalgię. Główna intencja koncertu, czyli wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej poprzez wspólne śpiewanie piosenek związanych z uczczeniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz kształtowanie gustów muzycznych z wykorzystaniem polskiego dziedzictwa kulturowego, tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych została spełniona. Uczestnicy śpiewali, wspominali dawne bolesne czasy i dziękowali za wywalczoną wolność… Program dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
data publikacji: 2020-08-24 10:20
 
Światowy Dzień Optymisty
Dziś Światowy Dzień Optymisty - wszystkim życzymy dużo uśmiechu i dobrego humoru!
data publikacji: 2020-08-21 14:29
 
Konkurs na "Dworzec Roku" – Chojnów nominowany!
Dworzec Kolejowy w Chojnowie został zgłoszony do konkursu „Dworzec Roku” organizowanego przez Fundację ProKolej we współpracy z Fundacją Grupy PKP. Otwarta formuła konkursu podzielona została na kilka etapów. Obecnie trwa weryfikacja zgłoszeń oraz audyt wybranych obiektów wraz z oceną zebranych propozycji. We wrześniu dowiemy się, czy chojnowski dworzec dostanie się do listy 10. finalistów. Jeśli decyzja będzie pozytywna, wówczas w październiku ogłoszone zostanie internetowe głosowanie publiczności. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie. Celem konkursu jest: wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych. Trzymamy zatem kciuki za dworzec w Chojnowie! Chojnowski Dworzec Kolejowy został wybudowany w 1909 r. w charakterystycznym dla ery wilhelmińskiej stylu eklektycznym, łączącym elementy renesansu północnego, baroku, a nawet secesji. Wcześniej, bo w roku 1845 oddano do użytku prowadzącą przez Chojnów linię kolejową Wrocław – Bolesławiec. Początkowo dworzec otrzymał oświetlenie elektryczne, które wkrótce ze względu na oszczędności zostało zastąpione olejowym. Do 1945 roku stacja nosiła nazwę Haynau. W 2017 roku Miasto Chojnów zawarło porozumienie z PKP S.A. w kwestii wydzierżawienia pomieszczeń dworca na cele publiczne. Umowa stała się podstawą do kolejnych porozumień, których efektem jest nowoczesny i funkcjonalny obiekt. Wykonanie inwestycji było możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu przez Samorząd Miasta i PKP S.A. w sprawie wydzierżawienia przez miasto pomieszczeń dworca na cele publiczne i ponoszenia comiesięcznych kosztów ich utrzymania. Inwestycję przeprowadziła warszawska firma SKB S.A. Koszt modernizacji wyniósł blisko 10 mln zł netto, sfinansowany ze środków PKP S.A. oraz budżetu państwa. Wykonano wiele prac mających na celu przywrócenie obiektowi jego dawnej świetności. Wymieniono instalacje, przeprowadzono roboty dachowe. Oczyszczona została ceglana elewacja i dolna kamienna część obiektu. Uzupełniono ubytki oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Drzwi wejściowe poddane zostały pracom konserwatorskim, podobnie jak historyczne elementy wyposażenia gmachu. Pełna modernizacja krystalizuje się także wewnątrz budynku. Nowy dworzec ma wiele udogodnień, a do najistotniejszych z punktu widzenia osób korzystających z PKP to ciepła i bezpieczna poczekalnia.
data publikacji: 2020-08-20 13:45
 
<< nowsze | 1  | 2  | 3  | 4  | 5 | 6  | 7  | 8  | 9  | 10  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie