Aktualności

„Wśród przyjaciół” – uroczystość ZNP
„Niech bogactwem Waszym będą przyjaciele, co przyniosą szczęście i radości wiele. Bo choć człowiek jest bogaty finansowo, gdy przyjaciół nie ma, jest biedny duchowo” – oto motto spotkania Członków Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Chojnowie, którym rozpoczęto uroczystość noworoczną. 5 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej chojnowski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego tradycyjnie przywitał Nowy Rok od podsumowania dotychczasowych działań oraz prezentacji kolejnych zamierzeń. Uroczyste spotkanie uatrakcyjnił chór „Allegro” działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie pod kierownictwem p. Zenona Chmielewskiego. Chórzyści zaśpiewali piękne utwory, które wzbudzały uśmiech i wzruszenie. Uroczystość prowadziła p. Jolanta Bukowska – sekretarz Zarządu Oddziału ZNP. Przewodnicząca OSEiR Elżbieta Borysewicz powitała wszystkich znamienitych gości, w tym prezes Oddziału ZNP w Chojnowie p. Elżbietę Więcek. Nim zaprezentowano działalność sekcji, przypomniano o rocznicy Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i 115 jubileuszu powstania ZNP. Wspomniano również śp. Krystynę Sakaluk, która dumnie reprezentowała TON. W drugiej części podziękowano tym, którzy poszczyć się mogą piękną, długoletnią kartą przynależności do ZNP. Jubilaci zostali odznaczeni statuetką i listem gratulacyjnym. Złotą odznakę ZNP otrzymała p. Lucyna Obłój. Diamentowy jubileusz, czyli 60. lecie przynależności w tym roku obchodzą p. Janina Przybysz i p. Andrzej Przybysz. Złoty jubileusz, czyli 50. lecie – p. Stanisława Tracz i p. Maria Jawor. Rubinowy jubileusz, czyli 40. lecie – p. Urszula Bisiorek i p. Barbara Baczmańska. Perłowy jubileusz, czyli 30. lecie – p. Barbara Głąba. Porcelanowy jubileusz, czyli 20. lecie – p. Grażyna Klucznik i p. Monika Pacaniuk. Jubilatom pogratulowano wspaniałych rocznic. W tym roku na emeryturę przeszły: p. Barbara Głąba, p. Teresa Wiśniewska i p. Hanna Kaczyńska. Wszystkie panie otrzymały podziękowania za swoją wieloletnią pracę. Po oficjalnych uroczystościach zaproszeni goście oddali się rozmowie. Planów i marzeń jest jeszcze bardzo dużo…
data publikacji: 2020-02-05 15:56
 
Koncert utalentowanych młodych muzyków
Nauka gry na instrumentach to proces długi i czasochłonny. Wymaga cierpliwości zarówno ze strony ucznia, jak i nauczyciela. Istotą wartości tego czasu jest nie tylko efekt, a więc umiejętność czytania z nut i grania ulubionych piosenek. Najpiękniejsze w tej nauce jest to, że mali muzycy uczą zarówno siebie, jak i odbiorców wrażliwości muzycznej.Utalentowani uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Chojnowie zgodnie z tradycją zagrali dla chojnowian Koncert Noworoczny będący melodyjnym podarunkiem na Nowy Rok. Wykonawców do wielkiego występu przygotowali nauczyciele gry na instrumentach pani Róża Pakuła, pani Agata Koziar i pan Piotr Koziar. Koncert zgromadził liczną publiczność, która nagradzała muzyków oklaskami. - Kolędy niegdyś nazywane były pieśniami noworocznymi, współcześnie to pieśni bożonarodzeniowe nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. My Polacy mamy bardzo bogatą tradycję kulturową, jeśli chodzi o kolędy świąteczne. Dziś nasi uczniowie zaprezentują państwu kolędy, które najbardziej lubią. – mówiła pani Róża Pakuła. Wykonawcy zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Zabrzmiały gitara, saksofon, fortepian, skrzypce. Nie zabrakło także śpiewu. Dzieci występowały indywidualnie, pojawiły się również duety i tria. Muzyczne aranżacje podkreśliły wysoki poziom przygotowania zdolnych uczniów. Prężnie rozwijające się umiejętności i szlifujące się talenty młodych muzyków są wielkim skarbem naszego miasta. Już dziś zachwycają, napełniają radością i wzruszają swoich słuchaczy… W niedalekiej przyszłości ozdabiać będą swoim muzycznym talentem większe wydarzenia i dadzą się poznać szerszemu gronu odbiorców… Gratulujemy pięknego koncertu!
data publikacji: 2020-01-31 10:31
 
Wyśpiewany sukces chóru Allegro!
W naszych czwórkowych szeregach można odnaleźć wiele niebiańskich głosów, które dały się poznać przy niejednym występie szkolnym i nie tylko. Większość z nich uczęszcza na cotygodniowe spotkania chóru „Allegro”. Chór kierowany przez pasjonata muzyki- pana Zenona Chmielewskiego, od wielu lat jest chlubą naszej szkoły, wciąż zdobywa najwyższe miejsca, osiąga sukcesy, dzięki czemu jest powodem wielu naszych uciech. I tym razem nie jest inaczej. Nasz chór wyruszył na podbój XII Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w dniach 24 i 25 stycznia w Miłkowicach. Do muzycznej rywalizacji przystąpiło wiele utalentowanych osóbek, w tym nasi chórzyści. Po wyśpiewanym boju, efekt reprezentantów SP4 był miłą niespodzianką! Czwórkowe Śnieżynki podbiły swym wykonaniem serca jury, a tym samym zdobyły zaszczytne III miejsce! W nagrodę za piękny występ otrzymały statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł! Wielkie brawa i serdeczne gratulacje z życzeniami dalszych sukcesów!
data publikacji: 2020-01-29 11:38
 
Kochanym Babciom i Dziadkom
Kochamy was! Gromkim wyznaniem rozpoczęło się świętowanie Dnia Babci i Dziadka przez maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Chojnowie. Spotkanie odbyło się 28 stycznia w Domu Kultury. Przedszkolaki pięknie przywitały przybyłych gości. Konferansjerzy urzekli swoim przygotowaniem i profesjonalizmem. Wspaniale zaprezentowały się wszystkie grupy. Wierszyki, piosenki i tańce wzruszały, bawiły i przede wszystkim wzbudzały podziw i dumę dziadków. Druga połowa spotkania poświęcona była talentom aktorskim. Odegrano bowiem piękne Jasełka. Wierszyki przeplatane kolędami bardzo podobały się gościom. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały 100 lat swoim kochanym Babciom i Dziadkom.
data publikacji: 2020-01-28 16:54
 
Perły Renesansu w Chojnowie
Przez ponad 50 lat istnienia Muzeum Architektury we Wrocławiu była gromadzona wystawa bogatej kolekcji grafik z XVI – XVIII wieku. Cenne miedzioryty i akwaforty powstawały na podstawie dzieł architektury, rzeźby i malarstwa oraz oryginalnych projektów wielkich mistrzów epoki odrodzenia. Repliki znamienitych geniuszy jak Michał Anioł, Giorgio Vasari czy Rafael Santi zdobią w obecnym czasie sale wystaw w Muzeum Regionalnym w Chojnowie, gdzie prezentowana jest kolekcja pt. „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Wernisaż nietuzinkowej ekspozycji odbył się 24 stycznia. - To szczególne święto dla nas muzealników, bo nie mamy okazji na co dzień wystawiać prace Donato Bramante, a to jest bardzo duże wyróżnienie. Jesteśmy zaszczyceni państwa obecnością. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie wspaniałe zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu. Dzisiejsze spotkanie to pokłosie wielu lat współpracy między naszymi muzeami. – mówił dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera. Na otwarcie ekspozycji przybyła kurator wystawy p. Beata Fekecz – Tomaszewska, która opowiedziała o poszczególnych elementach kolekcji, jak i o genezie jej tworzenia: - Czasy renesansu przyniosły znamienny zwrot w kierunku starożytności. A gdzie było to największe źródło, z którego artyści czerpali? Właśnie w Rzymie. Zaczęto doceniać, na fali zainteresowania starożytnością, relikty i resztki architektury starożytnej. O ile Florencja była źródłem myśli humanistycznej, pierwszym impulsem, gdzie tak naprawdę renesans się narodził, tak Rzym w tym czasie był miastem zapomnianym, zaniedbanym, opuszczonym. Architekci zaczęli wracać do Rzymu, aby studiować resztki budownictwa antycznego. Do Rzymu wrócił także papież. Pojawili się kardynałowie, za nimi pieniądze, dzięki którym wieczne miasto zaczęło się odradzać – tłumaczyła p. Fekecz – Tomaszewska, która jest także współautorką publikacji „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku” wraz z Olgierdem Czernerem. Wyjątkową perłą ekspozycji jest rycina autorstwa jednego z najwybitniejszych włoskich architektów – Donata Bramantego. Na krótki moment Muzeum Regionalne w Chojnowie staje się centrum odrodzeniowych dzieł sztuki, które warto zobaczyć na własne oczy. Polecamy!
data publikacji: 2020-01-27 13:49
 
<< nowsze | 26  | 27  | 28  | 29  | 30 | 31  | 32  | 33  | 34  | 35  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie