Najstarsza Mieszkanka Chojnowa Pani Władysława Osesik 17 stycznia obchodziła swoje 103 urodziny! Wyjątkowy Jubileusz to okazja do życzeń i gratulacji Pani Władysławie! - Z powodu trwającej pandemii świętowanie urodzin zostało przeniesione na przyszły rok – mówił syn Pani Władysławy, który przyjął serdeczne życzenia dla Jubilatki od Burmistrza Miasta Chojnowa. Pani Władysława urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Stryju na Ukrainie. Gdy miała pół roku, rodzice zamieszkali w miejscowości Sambor, którą seniorka darzy ogromnym sentymentem, w corocznych rozmowach podkreślała, że to miejsce wyjątkowe. W 1946 roku przyjechała do Chojnowa, gdzie znalazła pracę i założyła rodzinę. Jest mamą trzech synów, z których jest bardzo dumna i jak sama mówi, „są to dzieci cenniejsze od wszystkich skarbów świata”. Radość z rodzicielstwa owocuje relacją pełną szacunku i miłości. Gdy miała 56 lat, zaczęła pisać wiersze. Stały się one pewnego rodzaju ukojeniem. Ponad siedemdziesiąt utworów Pani Władysławy tworzy pamiętnik wspomnień. Wiersze pozwalają na pożegnanie się z rodzicami i ukochanym domem na Ukrainie. Stały się one sentymentalną podróżą do miejsc kochanych przez najstarszą mieszkankę Chojnowa, która z wielką tęsknotą opisuje przeszłość. Pani Władysława stale czyta książki i gazety. Interesuje się bieżącymi sprawami miasta. Jest miłośniczką indiańskich melodii, chętnie recytuje i spontanicznie układa fraszki. Dostojnej Jubilatce Pani Władysławie składamy serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. Życzymy dużo siły i pomyślności na każdy dzień spędzony w otoczeniu pełnym troski i miłości najbliższych! Gratulujemy Pięknego Jubileuszu!
2021-01-19 10:02
W tym roku nie odbędzie się niestety piękny Orszak Trzech Króli, który jednoczył wielu mieszkańców w niebieskim, czerwonym i zielonym korowodzie. Wydarzenie z przyczyn wiadomych nie może się odbyć, pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe święto Objawienia Pańskiego przywróci lubiane przez Chojnowian tradycje i spotkania…. Trzech Króli to w istocie potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, święta które ma uczcić objawienie się Boga swoim wyznawcom. Dlatego w początkach chrześcijaństwa to właśnie 6 stycznia był świętem Bożego Narodzenia. W późniejszych czasach święto objawienia zostało interpretowane jako przedstawienie się Boga całemu światu, a więc również ludom nieżydowski i pogańskim. Tak zwaną resztę świata symbolizują właśnie trzej mędrcy (jeden z nich jest czarnoskóry), przybywający złożyć hołd Chrystusowi, który jest zbawicielem wszystkich – ponad podziałami. Królowie wiozą ze sobą dary: mirrę, kadzidło i złoto. Do dziś nie została rozstrzygnięta kwestia symboliki poszczególnych podarków. Mirra była znana jako środek uzdrawiający, kadzidło może nawiązywać do czasu głębokiej modlitwy, która wędruje do Boga, a złoto – jak wiadomo – powszechnie przynależało bóstwu. Od XVIII wieku w kościele katolickim obecny jest zwyczaj święcenia kredy, która następnie na drzwiach wejściowych do domostw zapisuje się litery „K + M + B” oraz bieżący rok. Zapis ten jest często błędnie odczytywany jako pierwsze litery imion mędrców: Kacper, Melchior, Baltazar. W istocie jednak jest niepoprawną wersją łacińskiego Christus Mansionem Benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”). Od roku 2011 święto Objawienia Pańskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podobnie jest w niektórych krajach europejskich, na przykład w Austrii, Grecji, Hiszpanii czy Słowacji. https://www.kalbi.pl/trzech-kroli
2021-01-05 15:45
Niech Nowy Rok 2021 przyniesie szczęście, wzajemną życzliwość i realizację wszystkich planów i marzeń! Szczęśliwego Nowego Roku!
2020-12-31 10:10
Wszystkie działania związane z promowaniem wydarzeń kulturalnych, sportowych, naukowych zostały w tym roku ograniczone przez wzgląd na wspólne bezpieczeństwo. Epidemia pokrzyżowała wiele planów, zamierzeń i marzeń. W 2018 i 2019 roku cieszyliśmy się ze 150 i 130 wydarzeń, które odbyły się w Chojnowie. Rok 2020 przyniósł nam ich ponad 50…
2020-12-30 09:26
Jest już do nabycia ostatnia część trylogii pt. „Zawczasu III” autorstwa Jarosława Macewicza. Tak, jak w dwóch poprzednich częściach i tym razem, mamy do czynienia z dwunastoma, krótkimi opowiadaniami. Zwięzłość każdej treści sprawia, że niemal po każdym kawałku prozy, czytelnik może odczuć niedosyt. Myśli same pytają wręcz – „ale krótkie, czy to koniec?”. To niewątpliwy atut tych wydawnictw sprawia, że czytelnik, sam może chwycić za własną wenę i spróbować samemu coś stworzyć. Stawiam banany przeciw orzechom, że każdemu miłośnikowi lokalnej twórczości przyjdzie chętka na powtórkę 1 i 2 części. Co starsi czytelnicy na pewno znajdą uniesienia do nurtu moralnego niepokoju („Napiwek”). Jest też szczypta chojnowskiej historii która obiegła media krajowe i zagraniczne („Bezpowrotny kierunek”). Na pewno nie będzie czwartej części, co nie oznacza, że autor złożył broń. Tworzyć zapewne będzie dalej. Do szuflady. Pandemia skutecznie zabroniła np. co miesięcznych spotkań Gildii Artystów Chojnowa, gdzie pan Jarek do niej należy. Tam też poszczególne opowiadania miały swoją premierę. „Zawczasu III” i pozostałe wydania „Zawczasu I” i „Zawczasu II” za uiszczeniem dowolnej opłaty na cele charytatywne można otrzymać w drukarni UNIFOT ul. Okrzei 2, tel. 76-51-91-650.
2020-12-21 08:01