Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią modelarze z całej Polski spotkali się po raz 40-ty na Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych oraz na Międzynarodowym Konkursie Modeli Redukcyjnych i Grand Prix Małego Modelarza, który się odbył w Oleśnicy. Wszyscy głodni sukcesów i spotkań pogłębiających wiedzę modelarską, rozmów, porównywań i ocen wykonanych przez siebie i innych modelarzy modeli, których zgłoszonych do konkursu było blisko 300, zajechaliśmy pod Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy. Rozpakowanie i wystawienie do konkursu modeli jak zawsze zajmuje sporo czasu i jest dość stresujące, bo kolejny raz się sprawdza czy modele przetrwały transport w całości i czy nieuległy uszkodzeniu. W ocenie prac bierze udział kilka komisji sędziowskich, które oceniają różne klasy modeli i nierzadko takie oceny kończą się w późnych godzinach wieczornych. Warto nadmienić, że w składach wspomnianych komisji byli Antoni Skalski oraz Janusz Mikicionek, obydwoje z I klasą sędziowską, oraz Konrad Kozakowski, który zdobywał aplikację sędziowską na pierwszy stopień sędziowski. Sędziowie podsumowując swoją pracę stwierdzili, że ogólny poziom wykonania modeli był bardzo wysoki. Modelarze z Chojnowa drużynowo zajęli bardzo dobre drugie miejsce, a indywidualnie zdobyli 13 medali i 9 wyróżnień. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Hanna Makowska, Mateusz Krauzowicz, Marcin Makowski, Rafał Kruk, Aleksander Kozakowski, Aleksandra Porczak, Maciej Kądziołka, Konrad Kozakowski, Tomasz Leonhardt, Antoni Skalski. Modelarze dziękują władzom miasta oraz dyrekcji MOKSiR za pomoc w realizacji swoich zamiłowań modelarskich i umożliwienie wyjazdu i ich prezentacji na Mistrzostwach Polski w Oleśnicy. Wszystkim wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy kolejnych udanych startów w konkursach modelarskich.
2021-09-21 08:54
20 września w ramach projektu „Bliżej Natury” - promującego działania ekologiczne, dofinansowanego ze środków programu "Działaj Lokalnie" odbyło się spotkanie dotyczące zasad segregacji odpadów, przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach Chojnowa. - Głównym celem projektu jest zasianie ekologicznego ziarenka u przedszkolaków. To bardzo ważne, aby u młodego pokolenia wykształcić postawę proekologiczną, która przy odpowiedniej pielęgnacji zaowocuje u dorosłego człowieka odpowiedzialnością za losy naszego środowiska – tłumaczy Ewa Kozołup – nauczycielka w Przedszkolu Miejskim nr 3. Zaproszeni goście przedstawiciele firmy odbierającej odpady EkoPartner oraz Magdalena Sawicz – Citkowska inspektor d.s. infrastruktury miejskiej z Urzędu Miejskiego w Chojnowie przeprowadzili zajęcia edukacyjne dotyczące właściwej segregacji odpadów. Firma EkoPartner na spotkanie przybyła wraz z pokazowymi koszami na odpady, a także z prezentami dla dzieci. Jednak największą atrakcją była śmieciarka. Przedszkolaki wykazały się nie tylko dużą ciekawością, ale i wiedzą. Projekt został wzbogacony o specjalne przedstawienie przedszkolaków, w którym pokazane zostało, jak szkodliwe dla naszej planety jest śmiecenie. Projekty ekologiczne mają bardzo duże znaczenie w lokalnej przestrzeni, splatają się one z 28. Akcją Sprzątanie Świata, którego hasłem przewodnim jest: „Myślę, więc nie śmiecę”. Projekt dofinansowany: ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Wrzosowa Kraina w ramach ścieżki tematycznej "Działaj Lokalnie i ekologicznie" w partnerstwie z fundacją WWF Polska.
2021-09-20 15:21
Gminne Biuro Spisowe w Chojnowie przypomina o obowiązku spisowym w Narodowym Spisie Powszechnym. Spis potrwa do 30 września. To obowiązek a odmowa wzięcia udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny w wysokości 5 tys. złotych. W Chojnowie można spisać się w Domu Schrama, na Rynku, Urzędzie Miejskim, a 18 września będzie taka możliwość na parkingu sklepu Lidl, Rynku oraz po koncercie w MOKSIR. Zachęcamy do spisywania się, i nie odkładania spisu na ostatni moment.
2021-09-15 15:32
7 września 2021 roku w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej odbyła się XLV Gala Konkursu Mistrza Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego w Legnicy. Wicemistrzami Techniki NOT Zagłębia Miedziowego za rok 2020 zostały trzy zespoły, a wśród nich chojnowska firma Kret i s-ka Tadeusz Kret wraz z firmą: ZEROPOWER Kowalski i Nongiesser sp.j. Celem konkursu jest pokazanie możliwości technicznych i innowacyjności przedsiębiorstw w naszym regionie. Marcin Kret i Tomasz Przykład z firmy Kret i s-ka oraz Michał Kowalski i Łukasz Ponikowski z firmy ZEROPOWER Kowalski i Nongiesser sp. j. stworzyli wspólnie rozwiązanie o nazwie: „Automatyczna, uniwersalna cela spawalnicza zintegrowana z podajnikiem części”. - Jest to maszyna, która w zasadzie robi jedną operację na jednej z tysiąca części, które wchodzą w skład karoserii samochodów. Jest to promil pracy, jeśli chodzi np. o złożenie całego samochodu, aczkolwiek gdy się produkuje ich miliony, to wówczas taki produkt staje się bardzo istotny w całokształcie produkcyjnym. Trzeba podkreślić, że jest to rzecz ważna jako składowa wielu różnych procesów w branży. – mówi współautor projektu pan Marcin Kret. - Prace nad projektem rozpoczęliśmy w listopadzie 2019 roku. Cela Spawalnicza jest rozwiązaniem, które zapewnia wykonanie złożenia części i ich połączenia w procesie spawania. Wewnątrz obudowy pracują dwa roboty. Pierwszy (typu SCARA) pobiera obie części z przenośnika i składa je na gniazdach spawalniczych, a drugi realizuje spawanie. Następnie pierwszy robot zdejmuje gotowe elementy i odkłada je na rynny zrzutowe. – tłumaczy współautor projektu pan Tomasz Przykład. Projekt ten ma nie tylko rozwiązania innowacyjne pod względem technicznym, ale jest również ważny ze względu na bezpieczeństwo pracy. Chroni operatora i osoby postronne, proces składania i spawania odbywa się w zamkniętej przestrzeni, obudowa celi zapewnia pełną ochronę przed promieniowaniem oraz zadymieniem powstającym podczas spawania. Po ponad roku pracy widać jak przyjęte założenia i zastosowane rozwiązania przynoszą wymierne korzyści. Maszyna wyróżnia się łatwością obsługi, a sam wyrób gotowy jest w czasie poniżej 22 sekund. Innowacyjne pomysły oraz rozwiązania są niezwykle ważne w związku z rozwojem przedsiębiorstw, które wdrażają i wykorzystują twórcze pomysły. Dlatego cieszy fakt, że chojnowska firma otrzymała tytuł Wicemistrza Techniki Zagłębia Miedziowego. Gratulujemy Twórcom i życzymy kolejnych projektów!
2021-09-14 15:49
Wydłużamy godziny pracy infolinii spisowej! Zadzwoń pod numer 22 279 99 99 i weź udział w spisie powszechnym. #SpisPowszechny trwa tylko do 3️⃣0️⃣ września i jest obowiązkowy. Spisać możesz się również przez Internet na Spis.gov.pl lub w punkcie spisowym. Więcej: https://spis.gov.pl/infolinia_spisowa/
2021-09-14 14:31