Aktualności

Znów urzekli jury
W dniach 7-12.02.2011r. w Kaliszu odbył się XXXIII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM. Zespół All’Antico reprezentował miasto i województwo na najwyższym rangą konkursie tego typu w Polsce. Mimo wielu przeciwności losu udało się i tym razem – trio zdobyło wyróżnienie, co przy poziome, który był w tym roku niezwykle wysoki, jest niebywałym sukcesem. Cały tydzień festiwalowych przesłuchań obfitował w zarówno doniosłe jak i zabawne wydarzenia. Już po raz kolejny w Kaliszu – najstarszym grodzie Polski spotkała się scholowa młodzież z całego kraju, nie tylko po to, żeby rywalizować o laury, ale także, aby zacieśniać więzi i przyjaźnie między zespołami. Pierwszy raz miało miejsce tyle koncertów towarzyszących, zaś prawdziwa perełką wśród nich był koncert zatytułowany „ Mistrz i uczeń”, w którym wystąpili jurorzy – profesorowie muzycznych uczelni wyższych, wraz z zespołami, które osiągnęły w swojej pracy szczyt kunsztu. Mimo, że koncert trwał ponad 1,5 godziny, nikt nie narzekał nawet na konieczność siedzenia na schodach z powodu braku miejsc. Tradycyjnie już festiwal kończył wielki koncert galowy w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego. W koncercie tym udział biorą zespoły, które zostały uwzględnione w werdykcie jury i zdobyły serce reżysera przygotowującego ten spektakl dźwięku. Zespół All’Antico wystąpił podczas tego koncertu, a jest to przeżycie niesamowite. Po zakończonym koncercie nastąpiło odczytanie werdyktu. Zdobyliśmy wyróżnienie, co nas bardzo cieszy. Wiemy, że musimy jeszcze sporo pracować, ale to kolejne osiągnięcie podnosi nas na duchu i motywuje do dalszej pracy. Jeszcze tylko zabrzmi ostatni raz „Gaude mater Polonia…” i wszyscy rozjadą się do domów, aby za rok ponownie spotkać się w Kaliszu. Zespół All’Antico dziękuje wszystkim, którzy w tym sukcesie pomogli. Jednocześnie zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich, którym muzyka dawna nie jest obca i do tych, którzy chcieliby wspomóc naszą inicjatywę, nasze zaangażowanie. Instrumenty, na których gramy są już niestety wyeksploatowane i potrzebny jest zakup nowych. Nas jako ludzi młodych i uczących się nie stać na taki wydatek, ponieważ są to tak duże kwoty – komplet instrumentów kosztuje ok. 8-9 tysięcy złotych. Część jest w stanie sfinansować Urząd Miasta, za co jesteśmy wdzięczni. Dlatego prosimy o wsparcie nas w tym przedsięwzięciu wszystkich, którzy chcą dbać i dziedzictwo historyczne jakim jest muzyka dawna, ponieważ to ona wyraża uczucia, to ona potrafi, jako jedyna dziedzina sztuki, dźwiękiem wyrazić więcej niż można powiedzieć.
data publikacji: 2011-03-04 12:03
 
Mamy dwóch mistrzów
26 -27 lutego w Strzegomiu odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska Kadetów w Boksie. Rewelacyjnie wypadli tu zawodnicy naszego klubu „Chempion” Chojnów. Niemczyk Mateusz (w wadze 54) i Łukasz Niemczyk (w wadze 48) zdobyli tytuły Mistrzów Dolnego Śląska. Gratulujemy zawodnikom, trenerowi Arkadiuszowi Lewandowskiemu i czekamy na kolejne tak rewelacyjne doniesienia.
data publikacji: 2011-03-04 12:02
 
Pierwszy młodzieżowy turmiej bokserski
Chojnów, w branży sportowej, nigdy nie miał bokserskich tradycji. Być może zmieni się to za sprawą działającej od jakiegoś czasu w naszym mieście sekcji bokserskiej prowadzonej przez Arkadiusza Lewandowskiego. Z pomocą Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, Szkoły Podstawowej nr 4, przy wsparciu władz miasta, 12 lutego zorganizowano pierwszy Młodzieżowy Turniej Bokserski, który był jednocześnie otwarciem dolnośląskiego sezonu bokserskiego. Do Chojnowa zjechało blisko pięćdziesięciu zawodników z Wrocławia, Bielawy, Wałbrzycha, Strzegomia, Zgorzelca, Polkowic, Lubina i Tarnowa. Nie wszyscy jednak stanęli na ringu. Dla niektórych nie było przeciwników, ale to, jak nas poinstruowano, w tej dyscyplinie częste zjawisko. Licznie zgromadzona publiczność miała zatem możliwość obejrzenia 16. pojedynków. Wśród nich trzy punktowane walki stoczyli zawodnicy „Chempion” Chojnów. Dawid Woźniak i Łukasz Niemczyk wyszli z nich zwycięsko. Dodatkowo, Łukasz otrzymał puchar i tytuł najlepszego zawodnika turnieju. Najmłodsi chojnowianie prezentowali swoje umiejętności w przedwalkach. - Ideą tego turnieju w moim zamyśle było przełamanie stereotypów z jakimi spotykam się na co dzień – tłumaczy trener A. Lewandowski. – Boks często odbierany jest jako bezmyślna bójka na pięści, a to nie jest prawdą. Obowiązują tu twarde reguły, liczne zasady i mimo, że czasami poleje się krew, to naprawdę bezpieczny sport. Krew rzeczywiście się lała, ale nikt nie narzekał. Cios w nos, uderzenie w łuk brwiowy, obolałe części ciała, to standard wpisany w specyfikę tej dyscypliny. Nie ma tu jednak miejsca na agresję czy brutalność – tym sposobem zresztą nie wygrywa się walk. Liczy się sprawność fizyczna, technika, spryt, celność i siła. - Naszych zawodników zjadła trema – dodaje trener. – Bardzo zależało im, żeby „u siebie” wypaść jak najlepiej. Mimo, że były dwie wygrane, to nie do końca jestem zadowolony ze stylu tych wygranych. Chłopcy mają ogromny potencjał, ciężką trenują, ale czasami na ringu nie słuchają i popełniają podstawowe błędy. W opinii organizatorów turniej można zaliczyć do bardzo udanych. Podobne opinie wyrażali goście i fani boksu obserwujący walki. Podkreślano profesjonalne przygotowanie i wspaniałą sportową atmosferę. Jest zatem nadzieja, że to nie ostatnie bokserskie zmagania w grodzie nad Skorą. Zanim jednak poinformujemy o kolejnym chojnowskim turnieju, na bieżąco będziemy odnotowywać osiągnięcia naszych bokserów na ringach Polski. Członkowie klubu gorąco dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację pierwszego Młodzieżowego Turnieju Bokserskiego za pomoc i wsparcie w różnej formie oraz Wytwórni Wód Mineralnych „Wojcieszowianka” za sponsoring. Więcej na http://chojnowska.e-informator.pl/
data publikacji: 2011-02-21 11:44
 
Kolędnicy ze Skoranty i inni
W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła rozbrzmiały 6 stycznia kolędy i pastorałki. To kolejny już raz chór SKORANTA składał w ten sposób hołd pięknej polskiej tradycji świętowania śpiewem wydarzeń nawiązujących do misterium betlejemskiej stajenki. 18 kolęd, rozświetlony ołtarz i półmrok panujący w kościele tworzyły niezapomniane wrażenie, które chojnowianie skwitowali gromkimi brawami. Trzy dni później chojnowski chór kolędował w Siedliskach. W zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Miłkowicach „Koncercie kolęd” chojnowianie wystąpili wspólnie z zespołem „Trzy Pokolenia” i Orkiestrą Kameralną. 15 stycznia Skoranta ponownie stanęła na deskach tej samej sceny. Tym razem dali popis talentów w III Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jury oceniło ich występ najwyżej w grupie chórów i przyznało Skorancie pierwsze miejsce. Tego dnia powodów do zadowolenia było znacznie więcej. Razem z chórzystami w świątecznym konkursie wzięło udział kilkoro jeszcze mieszkańców naszego miasta. Gran Prix Festiwalu zdobył duet wokalny Karolina Serkies i Łukasz Sypień. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Rafał Dąbrowa, w grupie gimnazjalistów Małgorzata Haniecka, a tuż za nią uplasowała się na drugiej pozycji Danuta Leonhardt. Trzecią lokatę wyśpiewały sobie Natalia Czapska (gimnazjum) i Joanna Cieślak (grupa dorosłych) oraz zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 3 Synkopa. Wyróżnienie otrzymała Weronika Malicka z SP 3. Gratulujemy wspaniałych występów i dziękujemy za promocję grodu nad Skorą.
data publikacji: 2011-01-21 11:11
 
Powstaje słownik biograficzny “Chojnowianie – znani i zasłużeni
Szanowni Chojnowianie! Minęło 65 lat od zakończenia II Wojny Światowej i wielkiego, przymusowego exodusu Polaków zamieszkałych na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej. Przyjechaliśmy (my lub nasi przodkowie) pełni obaw i niepokoju na tzw. Ziemie Odzyskane i zaczęliśmy organizować nowe życie. Chojnów jest jednym z takich miejsc. Mamy swoją historię tych minionych lat. A tworzyli ją i tworzą nadal jego mieszkańcy. Tych, którzy najbardziej zapisali się i zapisują w naszej pamięci nadal, chcielibyśmy upamiętnić w słowniku biograficznym “Chojnowianie – znani i zasłużeni (1945-2010)”. Prosimy o zgłaszanie nazwisk osób, które powinny, Państwa zdaniem, znaleźć się w planowanym wydawnictwie i które: - działały w latach 1945 – 2010 dla dobra Chojnowa - oprócz pracy zawodowej dały się poznać jako społecznicy, działacze, animatorzy mający na uwadze dobro mieszkańców Chojnowa, - mieszkały na naszym terenie, kształciły się, ale sukcesy odniosły lub odnoszą na forum regionalnym, ogólnopolskim lub za granicą. Zgłoszenia mogą składać osoby, grupy, środowiska, instytucje lub organizacje w terminie do 31 sierpnia 2011r. na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, Plac Zamkowy 2, 59-225 Chojnów. Do zgłoszenia należy dołączyć dane teleadresowe osoby lub innych zgłaszających kandydata. W zgłoszeniu należy zamieścić następujące informacje: 1. Nazwisko i imię. Zdjęcie. Krótka prezentacja: zawód, wykształcenie, zajmowane stanowiska. 2. Data urodzenia (ew. śmierci), miejsce urodznia, pochodzenie społeczne, przebieg edukacji, zdobyte wykształcenie, zdobyty zawód, stopień naukowy. 3. Przebieg pracy zawodowej, społecznej, politycznej, naukowej: osiągnięcia, sukcesy, publikacje. 4. Uzyskane wyróżnienia, nagrody, odznaczenia. 5. Życie rodzinne i prywatne: żona, dzieci, krąg przyjaciół itp. 6. Zainteresowania, hobby. Życiowe motto, własna refleksja o swoim życiu itp. 7. Oświadczenie zgłaszanego kandydata wg wzoru: Oświadczam, że dane zamieszczone w zgłoszeniu mojej osoby przez .......... (nazwisko, nazwa zgłaszającego) są zgodne z prawdą. Jednocześnie wyrażam zgodę na zamieszczenie mojego biogramu w słowniku biograficznym “Chojnowianie – znani i zasłużeni (1945-2010)”. Pomysł ma wstępną akceptację lokalnych władz. Liczymy również na żywą reakcję mieszkańców Chojnowa, bo od niej zależy sukces przedsięwzięcia. Inne, szczegółowe informacje – tel. 697 630 455 Grupa inicjatywna: Andrzej Bobik, Krystyna Czapska, Zbigniew Halikowski, Stanisław Horodecki, Jerzy Janus, Tadeusz Sznerch
data publikacji: 2011-01-21 11:07
 
<< nowsze | 177  | 178  | 179  | 180  | 181 | 182  | 183  | 184  | 185  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie