Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Na konwencie o futbolu i inwestycjach

Samorządowcy powiatu legnickiego spotkali się w Chojnowie. Gospodarzem Konwentu Samorządowców powiatu legnickiego był Jan Serkies. Na spotkanie przybył prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Nie zabrakło starostów powiatu legnickiego: Adama Babuśki i Janiny Mazur oraz gospodarzy gmin: Alicji Sielickiej z Prochowic, Andrzeja Pyrza wójta gminy Chojnów, Wojciecha Woźniaka z Krotoszyc, Pawła Gregorczuka z Rui, Rafała Plezi z Legnickiego Pola, Zdzisława Tersy wójta Kunic i Dawida Stachury z Miłkowic. - Konwent poświęcony będzie inwestycjom w głównej mierze w sieć drogą. Mamy wsparcie rządu, przychylność władz powiatu, ale musimy wspólnie być bardziej ekspansywni w zabieganiu ośrodki na modernizację dróg i musimy wspólnie wypracować powiatowy program modernizacji dróg. - mówił gospodarz spotkania Jan Serkies. - Ale chcemy też wypracować pewna platformę współpracy w zakresie działań w przestrzeni kulturalnej. każda z gmin ma w swoich zasobach prawdziwe perełki muzyczne, rozrywkowe itp. Chodzi oto aby organizując imprezy kulturalne współpracować ze sobą w granicach powiatu legnickiego i zapraszać zespoły, artystów z terenu gmin tworzących powiat. Musimy w tym zakresie zacząć współpracować systematycznie. Myślę, ze jesteśmy blisko wypracowania takiej platformy współpracy – powiedział burmistrz Chojnowa. Zaproszenie na konwent przyjął Adam Michalik, dyrektor Podokręgu Legnica Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. - Cieszę się z tego zaproszenia, bo to dowód na to, jak gospodarze powiatu legnickiego i gmin na terenie powiatu wielką wagę przykładają do rozwoju piłki nożnej – mówił pan Michalik - Chcę przybliżyć efekty półrocznej działalności Podokręgu, przedstawić plany Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej jeżeli chodzi o rozwój piłkarstwa amatorskiego. Plany mamy ambitne, a ważnym składnikiem tych planów jest lokalny samorząd. Wystąpienie dyrektora Michalika dotyczące kosztów udziału drużyn w rozgrywkach ligowych, wymogów licencyjnych spotkało się ze sporym zainteresowaniem. Adam Michalik zdradził także najnowszy pomysł DolZPN o powoływaniu do życia Gminnych Akademii Piłkarskich, które będą finansowane przez partnera strategicznego projektu i lokalne samorządy. Michalik swoją obecność na Konwencie zakończył zaproszeniem na Finał Okręgowego Pucharu Polski, który zostanie rozegrany na stadionie miejskim w Chojnowie.

2020-02-25 17:12

„Sale doświadczania świata” w ŚDS nr 1 w Chojnowie

Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1 w Chojnowie ubogacił swoje wnętrze o dwie „sale doświadczania świata”, które zostały uroczyście otwarte 25 lutego. Zgromadzonych gości przywitała dyrektor ŚDS nr 1 Mariola Pyrz, wyrażając jednocześnie wdzięczność za obecność i wsparcie osób, mających swój cenny wkład w rozwój placówki. Podopieczni ŚDS przygotowali dla gości muzyczną i poetycką niespodziankę. Śpiewano, tańczono, recytowano. Uczęszczający na zajęcia pochwalili się swoimi talentami, zdobywając uznanie zaproszonych gości. Wstęgę przecięli: Mariola Pyrz dyrektor ŚDS nr 1, Janina Mazur wicestarosta legnicki, ks. dziekan Marek Osmulski, Jan Serkies burmistrz miasta Chojnowa, Andrzej Pyrz wójt gminy Chojnów, Adam Babuśka starosta legnicki i Krzysztof Sowiński członek zarządu powiatu legnickiego. Swoją refleksją podzielił się starosta legnicki Adam Babuśka, który pogratulował pani dyrektor i pracownikom ŚDS NR 1 w Chojnowie wszystkich działań, które prowadzą do zwiększania aktywności wśród uczestników zajęć, jak i włączających się do różnych przedsięwzięć mieszkańców: - Coś, co jest dla nas niezwykle budujące, to jest to, że środowiskowe domy samopomocy cały czas poszerzają swoją ofertę i działalność. W tej chwili ta opieka będzie rozszerzona już dla osób, które mają sprzężone schorzenia. To jest niezwykle ważne. Samorządy widzą jak ważną funkcję pełnią domy samopomocy społecznej, nie tylko wobec swoich podopiecznych, również wobec całej społeczności lokalnej – mówił. „Sale doświadczania świata”, czyli Metoda Snoezelen w ŚDS nr 1 w Chojnowie wyposażone są w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Są to miejsca, gdzie będą wzbogacane doświadczenia osób z niepełnosprawnościami. To bezpieczne, wygodne pomieszczenia, których celem jest m.in. zwiększać aktywność, motywację, chęć do nawiązywania kontaktów. Przede wszystkim jednak ułatwiają pokonywanie lęków i wpływają na rozwój wyższych funkcji – emocjonalnych, społecznych, komunikacyjnych, ruchowych i poznawczych. Korzystanie z nowoczesnych miejsc jest doraźnym środkiem służącym wyciszeniu i relaksacji zarówno dla osób z dysfunkcjami, jak i dla osób zdrowych. Funkcjonujące od dziś „sale doświadczania świata” na pewno przyczynią się do wielu pozytywnych ubogaceń zarówno korzystających, jak i pomagającym im osobom, w lepszym postrzeganiu świata i radzeniu sobie ze schorzeniami.

2020-02-25 16:49

„Ale Meksyk!” - prelekcja dr. Wojciecha Drzewickiego

Wykład dr. Wojciecha Drzewickiego pt. „Meksyk w krainie Majów” rozpoczął się od szczególnych podziękowań dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Barbary Landzberg dla prelegenta: - Wojtku jesteś podróżnikiem, naukowcem, miłośnikiem przyrody, ale jesteś też przyjacielem biblioteki, za co serdecznie dziękujemy! Dwa lata minęło od ostatniej prelekcji doktora Drzewickiego, który opowiadał chojnowianom o Chile. 21 lutego przyszedł czas na Meksyk, który naukowiec odwiedził wraz z prof. Henrykiem Marszałkiem na przełomie listopada i grudnia 2019 roku. - Meksyk jest państwem niebezpiecznym albo bardzo niebezpiecznym. Co prawda nie wszystkie obszary, jednak trzeba bardzo uważać. To potężny kraj. Zajmuje 11 miejsce na świecie pod względem ludności. Jest to jeden z najbardziej rozwijających się państw na świecie – mówił podróżnik. Meksykańskie Stany Zjednoczone to kraj niezwykle interesujący. Naukowcy rozpoczęli swoją podróż od zwiedzenia Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Obecnie Matka Boża z Guadalupe jest patronką obu Ameryk. Narodowe sanktuarium maryjne w Meksyku odwiedza rocznie ponad 12 milionów ludzi, dla porównania na Jasną Górę rocznie przybywa 4 mln pielgrzymów. W stolicy naukowiec wizytował również w domu Fridy Kahlo jednej z najwybitniejszych meksykańskich artystek. Przepiękny budynek nazwany „Niebieskim domem” wzbudza zachwyt. Kahlo interesowała się kulturą ludową. Indiańskie inspiracje nietuzinkowej malarki są znane na całym świecie. Poza stolicą nasi rodacy pojechali również do Teotihuacán, czyli „miejsca, w którym ludzie stają się bogami” jak mówili Aztekowie, także do Chichén Itzá prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów i zawitali także do Cancún – miasta, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie od Kaan kuum, co w języku Majów oznacza "gniazdo węży", a obecnie jest to gniazdo aligatorów! W centrum handlowym Cancún można natknąć się na sympatycznego aligatora. Gady te, są niezwykle przebiegłe i potrafią ukryć się nawet w hotelowych łazienkach! Kolejną ciekawostką jest to, że piłka nożna narodziła się właśnie w Meksyku, a rozegranie meczu niegdyś było rytuałem. Najczęściej kończyło się tym, że drużyna przegranych była skracana o głowę. Piłkę nie odbijało się nogami, tylko biodrami! I uwaga musiała wpaść nie do bramki, ale do poprzecznego kosza! Żeby tego było mało, piłka nie mogła dotknąć ziemi. Duża część społeczeństwa meksykańskiego nie potrafi pisać i czytać, dlatego w metrze funkcjonują kolorowe obrazki, które informują o danej stacji. Meksykanie to ludzie radośni, roztańczeni i rozśpiewani. Wieczorami nie sposób się nie natknąć na koncerty organizowane na różnych placach m.in. przez policjantów. Wykład dr. Wojciecha Drzewickiego był jedynie namiastką wiedzy, jaką mógł przekazać o interesującym państwie. Słynne i często używane przez Polaków słowa „Ale Meksyk!” nabierają zupełnie innej wartości…

2020-02-25 15:25

Obrazy legniczan w Chojnowie

„Wyrazić siebie” to wystawa prac Grupy Malarskiej Seniorów Legnickiego Uniwersytetu III Wieku, którą można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w galerii „Przy okazji”. Wernisaż odbył się 21 lutego i zgromadził twórców oraz miłośników plastycznych interpretacji. Seniorzy działają przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy. Zgromadzonych gości przywitał Stanisław Horodecki: - Mieliśmy już twórców z Bolesławca, mieliśmy lubinian, a teraz bardzo się cieszymy, że wreszcie mamy też Legniczan. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie kilka osób. I tu chciałbym serdecznie podziękować dwóm paniom Danucie Danielewicz i Annie Rodak – mówił dyrektor MOKSiR. Wyeksponowanych zostało 77 prac. Dominującym motywem jest krajobraz przyrodniczy, ale znajdują się także ciekawe konterfekty martwej natury i portrety. Stylem przewodnim jest impresjonizm cechowany „złapaniem uciekających chwil”. Na ilustracjach majoryzują barwy ciepłe, choć temperatura kolorów to pełny wachlarz artystycznych emocji i ekspresji przekazanych przez legnickich twórców. - Nasza grupa ewaluuje. Jest to grupa, która skupia ludzi z pasjami i talentami. Myślę, że niektórzy właśnie teraz znaleźli czas na tworzenie i mogą się realizować na niwie plastycznej. Pasja sprawia, że oddajemy się jej całym sercem, tym samym zapominamy np. o bólu. Dla seniorów jest to szczególna terapia. – mówiła Anna Rodak instruktorka plastyki w MCK. Wystawę można oglądać do końca marca.

2020-02-24 11:27

Bal z klaunami w MOKSiR

Na zakończenie ferii odbył się Bałwankowy Bal Karnawałowy z Ruphertem i Rico w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wspaniałą zabawę zapewnił duet klaunów, którzy fantastycznie poprowadzili przyjęcie dla dzieci. Ruphert i Rico przygotowali moc atrakcji. Były tańce, konkursy i nagrody! Wszyscy bawili się doskonale!

2020-02-21 13:08

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie