8 maja obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Do roku 2015 obchodzone 9 maja, znane było jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 roku zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową. Upamiętniając zakończenie największego konfliktu zbrojnego w Europie, oddając cześć bohaterom, celebrując trumf nad nazizmem, przedstawiciele władz miasta i gminy oraz reprezentanci środowiska weteranów złożyli przed pomnikiem "Pamięci żołnierzom poległym w walce o niepodległość" kwiaty symbolizujące hołd, wdzięczność, pamięć i podziękowanie od narodu.
2022-05-09 08:32
Ostatniego dnia kwietnia w zabytkowych murach Muzeum Regionalnego, dwa małżeństwa celebrowały 50.lecie pożycia małżeńskiego. Państwo Elżbieta i Jerzy Zadora oraz Państwo Helena i Zdzisław Malinowscy, dziękowali współmałżonkom za wspólnie przeżyte lata, za troskę, opiekę, miłość... - Tę wyjątkową okoliczność, najwyższe władze państwowe postanowiły uhonorować nadając Państwu odznaczenia będące symbolicznym wyrazem uznania, jakie żywią dla życia rodzinnego oraz wagi, jaką przywiązują do pomyślności każdej rodziny – mówił burmistrz. - W imieniu Prezydenta RP, z ogromną satysfakcją wręczam Państwu Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziękuję Państwu za wieloletnią pracę na rzecz naszego miasta – za pracę zawodową i społeczną. Życzę kolejnych jubileuszy - Żelaznych, Kamiennych i Brylantowych Godów, a na dzisiejszy dzień życzę miłych chwil spędzonych wśród bliskich.
2022-05-06 12:14
5 maja w Domu Schrama odbył się Konwent Burmistrzów i Wójtów. Spotkania samorządowców powiatu legnickiego służą wymianie doświadczeń, informacji, mają na celu wypracowanie wspólnych inicjatyw czy podsumowanie dotychczasowej współpracy. We wczorajszym konwencie uczestniczył Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Tymoteusz Myrda. Obecność przedstawiciela Zarządu Województwa Dolnośląskiego pozwoliła wyjaśnić kilka spraw nurtujących przedstawicieli lokalnych władz.
2022-05-06 11:56
Wyjątkowi goście odwiedzili dziś nasze miasto. Vadim Zelenetskyi, Igor Baranov i Mykola Holowatiuk przyjechali z Ukrainy – z miasta Chmielnicki, do którego nie tak dawno Chojnów wysyłał pomoc humanitarną. Panowie są mocno zaangażowani w działania pomocowe w swoim regionie. Pan Vadim jest ppłk straży pożarnej i zajmuje się centrum logistycznym oraz transportem – koordynuje wiele działań. Pan Igor jest właścicielem dużej siłowni, którą obecnie przeznaczył na punkt przesiedleńczy dla uchodźców z linii frontu. Przyjmuje dziennie nawet dwieście osób, korzystając przy tym z darów m.in. z Chojnowa. Pan Mykola jest właścicielem firmy transportowej - użycza swojego taboru, rozwozi pomoc do miejsc, gdzie jest potrzebna. Przyjechali po samochód, który kupili dla swojego wojska. Nie omieszkali przy tej okazji osobiście podziękować miastu Chojnów za wsparcie i nieocenioną pomoc, która wciąż jest do Chmielnickiego kierowana. Przywieźli też książki dla ukraińskich dzieci przebywających w naszym mieście. Niecodziennych gości podjął przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa i jednocześnie koordynator miejskiej pomocy humanitarnej Jan Skowroński. Towarzyszył mu Artur Tomala, który zajmuje się zbiórką darów i transportem z ramienia Powiatowego Zespołu Szkół. - W Chmielnickim tworzy się stały punkt pomocy – mówi A. Tomala, potrzebny był sprzęty – m.in. lodówki, kuchenki… Tir z darami pojechał już na Ukrainę. Miasto spodziewa się wkrótce transportu z Niemiec. J. Skowroński poinformował gości o kolejnym tranzycie i omówił jego logistykę.
2022-05-06 11:15
Święto Konstytucji 3 Maja mieszkańcy rozpoczęli w południe Mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Eucharystię w intencji Ojczyzny koncelebrowali: ks. dziekan Marek Osmulski, ks. proboszcz Daruiusz Pudełko, ks. Sławomir Borzych, ks. Daniel Skrzypek. W homilii ks. Sławomir Borzych wskazywał na siłę wiary i patriotyzmu: - Dzisiaj obchodzimy uroczystość kościelną Matki Bożej Królowej Polski i święto narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto dwóch wydarzeń – bolesnych i trudnych w historii naszego kraju… Bezpośrednio po Mszy, w asyście orkiestry, prowadzeni przez poczty sztandarowe, mieszkańcy przeszli Rynkiem pod obelisk przy ul. Chmielnej, gdzie w hołdzie patriotom złożono symboliczne kwiaty. - Kolejny raz gromadzimy się przy obelisku, który jest rodzajem kamienia węgielnego naszej wspólnej, polskiej pamięci – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jan Serkies. - 231 lat temu nasi poprzednicy w dziele budowania wspólnego, polskiego dobra uchwalili pierwszą w Europie, a po amerykańskiej drugą na świecie, nowoczesną konstytucję. Za odwagę myślenia, za zdolność do wznoszenia się ponad własne, partykularne interesy, tak bardzo cenimy do dziś jej twórców - Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Adama Stanisława Krasińskiego, Stanisława Kostkę Potockiego, Tadeusz Matuszewicza, Kazimierza Nestora Sapiehę… Dzieło Sejmu Wielkiego przez lata niewoli służyło naszym rodakom do pielęgnowania polskości. [..]
2022-05-04 14:44