Aktualności

Zlot pojazdów zabytkowych po raz czwarty!
Chojnowski Rynek 25 sierpnia zapełni się zabytkowymi pojazdami. Unikatowe auta będzie można oglądać w godz. 13:00 – 17:00. Wśród licznych zabytkowych pojazdów pojawi się także Amerykański Autobus Szkolny, który będzie woził wszystkich chętnych. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów! Chojnów – Rynek - 25.08. – godz. 13:00 – 17:00
data publikacji: 2019-08-19 08:42
 
Marysie świętowały w Chojnowie
Chojnowski Rynek po raz trzeci, stał się centrum imieninowego święta wszystkich Marii, Maryś, Marysieniek. Okolicznościowe imprezy rozpoczęły się o godzinie 15:00. Solenizantki wzięły udział w loterii z nagrodami oraz w konkursie historycznym, który wyłonił prawdziwe mistrzynie wiedzy o Chojnowie. Zaprezentowali się Lenar&Skrzypczak, chór Skoranta oraz Trebunie Tutki. Muzyczne popołudnie rozpoczęło się od duetu Lenar&Skrzypczak. Zabrzmiały niezapomniane przeboje Marka Grechuty czy Zbigniewa Wodeckiego. Następnie zaprezentował się zespół ludowy z Czech. Mieszkańcy Mnichovo Hradiště - naszego miasta partnerskiego przedstawili kilka folklorystycznych układów tanecznych. W dalszej części wystąpił istniejący od 12 lat chojnowski chór Skoranta. W pierwszej części występu zaśpiewane zostały pieśni patriotyczne, w drugiej piosenki ludowe, zakończono pieśniami Maryjnymi. Zwieńczeniem Imieninowego Spotkania Marii, Maryś, Marysieniek był koncert kapeli góralskiej Trebunie – Tutki. Zespół ten wielokrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej. Koncertujący na największych festiwalach na świecie przez ponad godzinę grał dla zgromadzonych na Rynku. Trzecia edycja święta wszystkich Maryś przeszła do lokalnej historii. Wszystkim Paniom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia!
data publikacji: 2019-08-16 12:05
 
Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia w całym kraju obchodzona jest 99. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w dniach 13 – 25 sierpnia w 1920 roku na przedpolach stolicy. Określa się ją mianem „Cudu nad Wisłą”. Triumf Polaków jest uznawany za przełomowy w dziejach świata, wygrana udaremniła komunistom rozprzestrzenianie się na zachodnią Europę. Bolszewicka ekspansja została zatrzymana dzięki odwadze i manewrom Polskiego Wojska. Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego w Chojnowie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Eucharystii przewodniczyli ks. proboszcz Mirosław Makowski i ks. proboszcz Marek Osmulski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Msza ubogacona została śpiewem chóru parafialnego pod kierownictwem Anety Lipy. Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej zbiega się ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Matki w Kościele Katolickim, dlatego przybyli do świątyni szczególnie podziękowali za dary ziemi i roślinność. - Dzisiejsze święto związane jest także ze szczególną modlitwą za Ojczyznę. Nie tylko chodzi o przywódców i wszystkich żołnierzy, ale przede wszystkim o ducha. Polacy potrafili się zjednoczyć, aby bronić swoich rodzin i narodu. - mówił podczas homilii proboszcz świątyni Mirosław Makowski. Oficjalnym obchodom towarzyszyło przejście pod Obelisk, gdzie złożono kwiaty jako symbol podziękowania za patriotyczną i nierzadko bohaterską postawę naszych rodaków. Apel Pamięci odczytał komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej Czesław Dul. Burmistrz Chojnowa Jan Serkies w swoim przemówieniu zaznaczył: - Stoimy przed obeliskiem poświęconym walczącym o Polskę. Pochylamy głowy nad bohaterami tamtych dni, pamiętamy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość. To dzień radości dla narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową oraz będącego członkiem NATO. Współczesna armia stoi na straży bezpieczeństwa odrodzonego po 1989 roku niepodległego i demokratycznego państwa, zawsze podkreślała swój historyczny rodowód i tradycję. Dziękujemy żołnierzom za odwagę, ochronę narodowej tożsamości i codzienną ofiarną służbę – mówił włodarz Chojnowa. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, gminy, powiatu, kombatanci wojenni, reprezentacja miasta partnerskiego Mnichovo Hradiste, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta Chojnowa.
data publikacji: 2019-08-16 10:34
 
15 sierpnia w Chojnowie!
Burmistrz Chojnowa zaprasza na wspólne świętowanie 15 sierpnia. Uroczystości upamiętniające Święto Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 10:00 Mszą Świętą w intencji Wojska Polskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP następnie o godz. 11:15 zostaną złożone kwiaty pod Obeliskiem przy ul. Chmielnej. Druga część rozpocznie się o godz. 15:00 imieninowym spotkaniem Marii na chojnowskim Rynku. Tradycyjnie wszystkie Panie o imieniu Maria będą mogły wpisać się do pamiątkowej księgi, wziąć udział w loterii z atrakcyjnymi nagrodami oraz sprawdzić swoją wiedzę w konkursie historycznym o Chojnowie. O godzinie 16:00 koncert zespołu Lenar i Skrzypczak, o 17:00 wystąpi chojnowski Chór Skoranta, 18:30 - zagra góralska kapela Trebunie Tutki. Gościnnie wystąpią także pary taneczne z czeskiego miasta partnerskiego Chojnowa – Mnichovo Hradiste. Gorąco zapraszamy!
data publikacji: 2019-08-14 08:59
 
Filatelistyczny finisaż w Muzeum Regionalnym
W piątek 9 sierpnia w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się finisaż wystawy „Raz na ludowo - walory filatelistyczne o tematyce ludowej ze zbiorów Hansa Joachima Kuhnerta”. Wystawa nawiązuje do cyklu zapoczątkowanego przed laty w dawnym zamku Piastów legnicko - brzeskich: „Chojnowscy kolekcjonerzy, Chojnowskie kolekcje”. O wystawie opowiedział dyrektor Mariusz Garbera: - Pan Kuhnert jest z zamiłowania filatelistą. Ma bogatą kolekcję, która ewoluuje. To, co udostępnił to walory pocztowe związane z życiem ludowym. To wszystko, co pojawiało się na znaczkach, pocztówkach, kopertach i co miało jakiś związek z szeroko pojętą kulturą ludową. Nawiązuje to do naszej wystawy, którą obecnie mamy, czyli Śląsk etnograficzny. Pan Kuhnert wypożyczył nam te walory, które bardzo często nawiązują do kultury ludowej polskiej. Zobaczymy stroje, artystów, rzemiosło. Ta wystawa to nie tylko walory filatelistyczne, ale to przede wszystkim człowiek, który się za nią kryje. Człowiek z ogromną pasją, człowiek, który potrafi ciekawie spędzać czas na rozwijaniu tej pasji - mówił kustosz muzeum. Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 16 sierpnia.
data publikacji: 2019-08-12 15:00
 
<< nowsze | 69  | 70  | 71  | 72  | 73 | 74  | 75  | 76  | 77  | 78  | 79  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie