Aktualności

Zainaugurowano "Letnie Koncerty Organowe"
Starostwo Powiatu Legnickiego po raz czwarty zaprosiło na "Letnie koncerty organowe" mieszkańców Chojnowa i okolic. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się inauguracyjny koncert artysty muzyka Arkadiusza Popławskiego. Zgromadzonych gości przywitał ks. proboszcz Marek Osmulski, który podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Na koncert przybyli m.in. senator Dorota Czudowska, poseł na sejm RP Ewa Szymańska, starosta legnicki Adam Babuśka, wicestarosta Janina Mazur. Koncert prowadził pomysłodawca koncertów członek zarządu powiatu legnickiego Grzegorz Gapski. Arkadiusz Popławski studia muzyczne rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach, kształcąc się wokalnie pod okiem znamienitych śląskich śpiewaków: ks.prof.Pawła Sobierajskiego i prof.Jana Ballarina, a następnie kontynuował studia na Wydziale Instrumentalistyki w klasie organów dra hab Tomasa Orlowa oraz na Wydziale Edukacja Artystyczna ze specjalnością dyrygencką na Un.Śl. w klasie fortepianu prof.Joanny Jasińskiej oraz specjalność dyrygencka pod okiem prof.dr Jawigi Sikory. Swoje umiejętności doskonalił także w Niemczech podczas letnich Akademii Organowych u prof. Wolganga Seifena. Popławski zaprezentował ambitny repertuar. Zabrzmiały m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha czy francuskiego kompozytora Georga Bizeta. - Jeszcze nigdy nie miałem okazji być w Chojnowie. Jestem pierwszy raz z racji naszego spotkania. Jestem zachwycony miejscem i kościołem. Na pewno będę tu chętnie wracał. Dziękuję za tak liczny udział w tym koncercie - mówił Arkadiusz Popławski. Drugi organowy koncert będzie miał miejsce w najbliższą niedzielę 18 sierpnia w Bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.
data publikacji: 2019-08-12 10:07
 
„Wychodzić naprzeciw drugiego człowieka”
1 sierpnia obchodziliśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. W miejskie obchody zaangażowała się młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie, która wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentowała w montażu słowno – muzycznym postać poety Tadeusza Gajcego. Scenariusz napisany przez p. Katarzynę Szlapińską został urzeczywistniony ponownie dla podopiecznych Niebieskiego Parasola w Chojnowie. W czwartek 7 sierpnia w placówce odbyło się spotkanie, które nie tylko refleksyjnie zagłębiło w wydarzenia najtragiczniejszych dziejów Warszawy, ale przede wszystkim było ukłonem w stronę pokolenia, które pamięta czasy powojenne. Zgromadzonych przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk: - Oddajemy Państwu hołd, dziękując za wasze pokolenie. Młodzież, która dziś prezentuje losy bohatera Tadeusza Gajcego, ma wakacje, ale znalazła czas na wspólne wspomnienie bolesnej historii Powstania Warszawskiego. Dla podopiecznych Niebieskiego Parasola było to bardzo wzruszające i przejmujące spotkanie. Na twarzach malowała się nostalgia, ale i radość. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych zwieńczyło wspomnienie o powstańczych bohaterach.
data publikacji: 2019-08-07 15:55
 
Nowy chodnik na ul. Wyspiańskiego
Zakończyły się prace nad lewą stroną chodnika na ul. Wyspiańskiego (prawa strona wyremontowana została w ubiegłym roku). Odbiór inwestycji nastąpił w zeszłym tygodniu. Wymienione zostały krawężniki, postawiona została estetyczna szara kostka betonowa. Remont przeprowadziła chojnowska firma GRANIT – BRUK.
data publikacji: 2019-08-06 16:12
 
Tadeusz Gajcy głównym bohaterem wieczoru poetyckiego
Upamiętnieniem Powstania Warszawskiego w Chojnowie było spotkanie poświęcone twórczości pokolenia Kolumbów Tadeusza Gajcego. Utalentowany poeta zginął w wieku 22 lat, pozostawiając po sobie utwory pełne bólu i smutku. Scenariusz „Za kraj, za honor” przygotowała redaktor portalu chojnow.pl p. Katarzyna Szlapińska. Inicjatywa opowiedzenia o jednym z bohaterów tragicznego zrywu przybliżyła postać utalentowanego powstańca i ukazała tragiczny los walczących o wolność. W słowno – muzycznym montażu wzięli udział uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie, absolwenci PZS, Chojnowska Drużyna Strzelecka oraz zaproszeni goście. Oprawę muzyczną przygotował p. Dariusz Matys przy wsparciu p. Ewy Darmoros, Justyny Kaweckiej i Gabrieli Żywanowskiej. Zgromadzonych w parku przy Liceum Ogólnokształcącym w Chojnowie przywitał dyrektor PZS p. Mariusz Kowalczyk: - Państwa obecność przy Obelisku i tu na tym spotkaniu to chyba najlepsza lekcja historii, jaką możemy wspólnie przeżyć. Żadna sala lekcyjna, żadna szkoła nie odda tej lekcji, tej wartości, którą razem tworzymy. Po wstępie historycznym nastąpiły recytacje utworów poety – żołnierza przeplatane piosenkami powstańczymi. Spotkanie zakończyło się podaniem tradycyjnej wojskowej grochówki, którą przygotował p. Zbigniew Darmoros. Wieczór z powstańczą poezją na dobre wpisuje się do wydarzeń, których główną ideą jest pamięć o bohaterach, historii i naszej tożsamości. Gratulujemy inicjatywy!
data publikacji: 2019-08-02 10:29
 
Powstanie Warszawskie 1944 – Chojnów oddał hołd bohaterom
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, jedno z najtragiczniejszych wydarzeń historycznych w naszym kraju. W tym roku mija 75 lat od dramatycznej i nierównej walki jaką stoczono w stolicy. Aby, upamiętnić moment wybuchu niepodległościowego zrywu, w Chojnowie o godzinie W, zabrzmiały syreny. Apel Pamięci odczytany został przez komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej p. Czesława Dula. Kwiaty pod Obeliskiem złożone zostały przez przedstawicieli władz miasta, powiatu, gminy oraz kombatantów wojennych. Odczytany został także list Powstańców dedykowany młodzieży, który odczytał Wiktor Ziembowski uczeń PZS w Chojnowie, członek Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Uczestnicy Powstania Warszawskiego w swoim przesłaniu zachęcają młodzież do kierowania się najpiękniejszymi wartościami, dla których oni sami gotowi byli oddać życie, są to: „Wolność, Miłość do Ojczyzny, Wierność, Męstwo, Honor, Prawość, Przyjaźń, Tolerancja, Pomoc Słabszym, Sumienność”. Cześć i Chwała Bohaterom!
data publikacji: 2019-08-02 09:13
 
<< nowsze | 70  | 71  | 72  | 73  | 74 | 75  | 76  | 77  | 78  | 79  | 80  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie