Marzec to miesiąc, który zdecydowanie kojarzy nam się z kobiecym świętem, a także z nadchodzącą wiosną. Portret, którego główną bohaterką jest płeć piękna zaprezentowany może zostać w tysiącach odsłon. Wisława Szymborska próbowała w jednym ze swoich wierszy stworzyć wizerunek kobiety, o wielu twarzach. Płeć piękna ma jednak nieskończoną ilość profili, osobowości i niepowtarzalności dlatego trudno o jej spójny portret. 16 marca w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż pt. „Kobieta. Polska Szkoła Plakatu”. Przybyłych gości przywitał dyrektor Jerzy Janus, który zaprezentował także krótki rys historyczny wystawy: „Będziemy prezentować kolekcję kolekcjonerów chojnowskich. Chojnów jest niewielkim miastem i osób, które dotknięte są tym nieszkodliwym maniactwem nie jest za dużo. Na tę wystawę umawialiśmy się już od trzech lat, wreszcie doszła do skutku. Polski plakat, którego historia sięga końca XIX stulecia wiąże się z postacią Stanisława Wyspiańskiego, dość dobrze rozwija się plakat w okresie 20 - lecia międzywojennego. Plakat filmowy rozwinął się po II wojnie światowej i jest związany z twórczością Henryka Tomaszewskiego i Eryka Lipińskiego”. Autorem wystawy w chojnowskim muzeum jest pan Dariusz Nowak, który zaczął zbierać plakaty gdy miał 20 lat. Jego kolekcję aktualnie liczy się w tysiącach zebranych bilbordów. Goście mogli obejrzeć 29 afiszy, na których bryluje kobieta. Główna rola niewiasty na plakatach ukazuje mnogość jej wizerunku. Piękno przeplata się ze strachem, radość ze zgrozą, a smutek z tajemnicą. Interesujące kompozycje przyciągają uwagę kolorami i interpretacją. Na przestrzeni lat zmienia się postrzeganie plakatów. Były one swoistą grą intelektualną, wyraziste w przekazie, drukowane w dziesiątkach tysięcy przykuwały uwagę. Dziś w dobie Internetu odbiór reklamy czy afiszu staje się wizualnym przekazem, który ma wiele funkcji artystycznych, symbolicznych i informacyjnych. Plakat jest swoistym narzędziem sztuki i nowoczesności zarazem. Jego niczym nieograniczona żywotność króluje nie tylko w przestrzeni miejskiej ale przede wszystkim na stronach internetowych. Plakat nierzadko się podziwia za grafikę i interpretację, w połączeniu z bohaterką główną– kobietą staje się on, podobnie jak ona, jedyny w swoim rodzaju.[k.b]
2018-03-19 14:18
17 i 18 był wyjątkowo smacznym weekendem w Chojnowie. Pomimo mrozu, śniegu i wiatru na Rynku pojawiło się wiele osób chcących skosztować przebojów światowej kuchni. Do Chojnowa food trucki przyjechały m.in. z Opola, Katowic i Wadowic. Popularnością cieszyły się pyszne owoce w belgijskiej czekoladzie - owoczek, hiszpańskie złote paluchy churros i węgierskie kurtosze. Serwujący przysmaki byli pod wrażeniem zainteresowania mieszkańców: „Myślałyśmy, że rozłożymy leżaki i pogramy w karty. Bardzo nam miło, że ludzi wciąż przybywa” – mówiła pani z holenderskiej budki. Warto podkreślić, że polska kuchnia też cieszyła się popularnością, smakosze nie odmawiali sobie nawet dokładek. W niedzielę na chojnowskim Rynku pojawiły się także zabytkowe i kultowe auta - Oldtimer Chojnów. Miłośnicy starej motoryzacji zaprezentowali kilka pojazdów z minionej epoki mających duszę. Organizatorzy I Zlotu Food Trucków byli mile zaskoczeni frekwencją, obiecali, że odwiedzą Chojnów jeszcze raz jak tylko zrobi się cieplej. Festiwal Smaków Świata pomimo mrozów był jednym z najcieplejszych weekendów tej zimy. Serdeczność, radość i uśmiech na twarzach wielu mieszkańców był potwierdzeniem pysznego jedzenia i wspaniałej atmosfery! P.S. Już nie możemy doczekać się drugiego zlotu!
2018-03-19 10:44
Jest wiele powodów dla których warto uczyć się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Nauka języków obcych wpływa pozytywnie na naszą pamięć, a przede wszystkim na postrzeganie świata, który staje się coraz mniejszy. Komunikacja międzynarodowa pozwala nam na swobodę w dobieraniu kierunków wakacji czy szukaniu pracy. Austriacki filozof Ludwig Wittgenstein, żyjący w XX wieku powiedział „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata” – słowa te mają swoje urzeczywistnienie w naszej codzienności, w której przenikają się inne języki. 14 marca w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie odbyła się szósta edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego DEng dENG. Udział w językowych zmaganiach wzięli uczniowie z Chojnowa, Gromadki i Zagrodna. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk, który zwrócił się do uczniów słowami: „ To, że tu jesteście oznacza, że jesteście zwycięzcami! Dla tych najlepszych są specjalne nagrody. Życzę wszystkim uczestnikom konkursu powodzenia. Czujcie się dobrze i spokojnie w myśl realizacji DEng dENG. Bawmy się dzisiejszym dniem!” Istota znajomości języków obcych jest bardzo ważna, dlatego idea organizowanego od kilku lat konkursu, ma na celu propagowanie pozytywnych aspektów nauki języków. Najlepsi uczniowie zmagali się z językiem angielskim i niemieckim. Następnie odbyły się prezentacje, przygotowane przez profesora Ludwiga Schmahla i studentów Koła Naukowego Języka Biznesu z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Językowy dzień zakończył się koncertem artystów, których zaprosił Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy w Legnicy Tadeusz Samborski. Muzyczne spotkanie prowadziła Aurelia Sobczak – aktorka i reżyserka, swoim śpiewem zachwyciła Barbara Droździńska – artystka o wyjątkowej sile i barwie głosu, teatralne i wokalne show należało do profesora Stanisława Górki – aktora filmowego i telewizyjnego, wybornie akompaniował przy tym Andrzej Walus - Zastępca Dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Koncert tematycznie związany był z takimi hasłami jak miłość, kobieta i kresy. Publiczność bawiła się doskonale. Były oklaski i wspólne śpiewanie, a nawet tańce. Zwieńczeniem dnia było ogłoszenie wyników konkursu. Szczęśliwi wygrani otrzymali nagrody, które wręczyła pełniąca patronat honorowy nad konkursem Janina Mazur – Starosta Legnicki. Zwycięzcami z języka angielskiego zostali: Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół: 1. Justyna Szlapińska, 2. Wojciech Kuźmierz 3. Adrian Zakrzewski Gimnazjaliści: 1. Amelia Piniewska Gimnazjum w Gromadce 2. Szymon Janczak Gimnazjum nr 1 w Chojnowie 3. Joanna Goliczewska Gimnazjum w Gromadce W języku niemieckim bezkonkurencyjni byli: Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół: 1. Manuela Baran 2. Wiktor Ziembowicz 3. Marta Uhrynowska Gimnazjaliści: 1. Daria Gala – Gimnazjum w Gromadce 2. Gabriela Spes – Gimnazjum nr 2 3. Marcin Baranowski – Gimnazjum w Zagrodnie Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!
2018-03-15 14:09
W MOKSiR trwają warsztaty tradycyjnych pieśni wielkanocnych dla dorosłych, prowadzone przez Karolinę Rosocką – animatorkę kultury, pasjonatkę kultury tradycyjnej i kolekcjonerkę starych pieśni. Osoby uczęszczające na zajęcia mają przyjemność nauki sztuki wokalnej, którą wytrwale ćwiczą ucząc się pięciu pieśni pochodzących ze wschodniej części Polski. Ich tytuły to: „Panie gospodarzu wesoło witamy”, „Siwa raba ziaziuleńka”, „Cienka niewielka w lenku konopielka”, „U jeziora u białego”, „Przyszli my tu po dyngusie”. Cykl czterech spotkań przynosi owocne rezultaty, panie wspaniale radzą sobie z trudnymi językowo i fonetycznie kolędami wielkanocnymi. Warsztaty są bardzo ciekawą formą edukacji, poza śpiewaniem uczestnicy pracują nad swoim oddechem i emisją głosu. Ostatni dzień spotkań będzie koncertowym podsumowaniem prób, na którym królować będą tradycyjne pieśni polskie i bogactwo ich melodii.
2018-03-14 11:26
„Dobranocki dla Dorosłych” czyli : „Opowieść o dwóch wiedźmach”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Oślepiająca piękność”, „Zgadywanka”, „Diabeł i dziewczyna” i „Niezawodna broń” były świetnym prezentem na „Dzień Kobiet” dla wszystkich Pań i Panów w naszym mieście. 9 marca sala w MOKSiR wypełniona była po brzegi, a chojnowska grupa teatralna „Antykwariat” zaprezentowała się fenomenalnie. Aktorzy wcielili się w różne charaktery: były księżniczki, wiedźmy, diabły, wojowniczki i wiele, wiele innych ciekawych ról, które nie tylko miały rozśmieszyć widza, ale i przekazać cenny morał. Reżyser B. Słotwińska oraz aktorzy: D. Chopkowicz, K. Czapska, E. Grześkowiak, S. Horodecki, M. Krzywda, A. Pruś, R. Rzepakowska, J. Szarek stworzyli kreacje bohaterów, które na długo zostaną w pamięci widzów. Pozostaje tylko żałować, że „Dzień Kobiet” jest tylko raz w roku.
2018-03-12 15:28