11 grudnia w Powiatowym Zespole Szkół przy ul. Witosa odbyło się spotkanie poświęcone służbie w wojsku. Prezentację pt. „Służymy Niepodległej. Siły zbrojne Rzeczpospolitej” przygotował Specjalista Wydziału Rekrutacji Mirosław Czerniawski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie. Młodzież PZS wysłuchała godzinnego wykładu, którego celem było zaprezentowanie służb mundurowych jako zawodu dobrze rokującego na przyszłość. Tematem przewodnim były różne formy służby wojskowej oraz wszystkie zagadnienia związane z siłami obronnymi. - Mamy armię zawodową, od przeszło 10 lat nie ma obowiązkowej, zasadniczej służby wojskowej. Posiadamy 100 tys. armię zawodową skupiającą w swoim kręgu osoby, które chcą pracować w wojsku – wyjaśnił prelegent. Prezentacja wojska została bardzo szczegółowo opisana. Młodzież dowiedziała się m.in.: jak przebiegają egzaminy, ile wynosi wynagrodzenie, jak awansować w wojsku. Warte podkreślenia jest, że coraz więcej kobiet wstępuje do polskiej armii. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie prowadzi nabór do służby przygotowawczej, Narodowych Sił Rezerwowych, służby kandydackiej, terytorialnej służby wojskowej, zawodowej służby wojskowej, dlatego spotkanie z młodymi ludźmi, którzy za chwilę będą musieli decydować o swoim zawodzie, było na pewno atrakcyjną ofertą pracy i przyszłości zarazem.
2018-12-11 14:00
Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa była tłem świątecznego spotkania zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Warsztat Terapii Zajęciowej. 11 grudnia, w sali Domu Schrama przygotowano około 100 miejsc dla podopiecznych obu instytucji, ich bliskich i gości zaproszonych. Uczestnicy chojnowskiego WTZ, pod opieką p. Katarzyny Humeckiej, przywitali wszystkich inscenizacją wiktoriańskiej opowieści o doświadczeniach i przemianie skąpego, bezdusznego Ebenezera Scrooge’a. Symboliczna i wymowna historia wprowadziła nastrój świąt. - Spotykamy się tutaj jako jedna wielka rodzina – mówił ks. Łukasz Świerniak. – Ta Wigilia, to ukoronowanie całorocznej pracy, a przesłanie Ch. Dickensa mówiące o tym co może człowieka przytłamsić i jaka jest droga ewakuacji, nawiązuje do cennych wartości – życzliwości, miłości, pojednania i pokoju. I w takim duchu przebiegało wtorkowe spotkanie. Uczestnicy i goście – m.in. wójt gminy Andrzej Pyrz, przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński, dyrektorki Środowiskowych Domów Samopomocy nr 1 i nr 2 w Chojnowie panie Mariola Pyrz i Maria Wiśniowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Lila Walasek, przewodnicząca chojnowskiego Koła Diabetyków Stefania Wolska, przy wtórze kolęd, łamiąc się opłatkiem okazywali sobie serdeczność, szczerze życzyli wszelkiej pomyślności i wspólnie zasiedli za świątecznym stołem. Wigilia MOPS i WTZ zainaugurowała czas środowiskowych, świątecznych spotkań. W najbliższych dniach kolejne organizacje i placówki będą świętować podczas pełnych wzajemnej sympatii, ciepłych, nastrojowych Wigilii. I to cieszy. My naturalnie zdamy relacje z każdej na którą zostaliśmy zaproszeni.
2018-12-11 13:47
W dniach od 20 – 22 grudnia SSPD i MST organizuje sprzedaż stroików bożonarodzeniowych w kiosku „Grzybek” koło „POLOmarketu”. Serdecznie zapraszamy w imieniu stowarzyszenia!
2018-12-11 11:57
Na kilka sposobów opowiedziano o książce „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”, której autorką jest pochodząca ze Złotoryi dr Magdalena Maruck. Spotkanie poświęcone „dolnośląskiemu helmutowi” odbyło się w 7 grudnia w sali sgraffitowej w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Życiorys głównego bohatera zaprezentował Franciszek Grzywacz z legnickiego wydawnictwa EDYTOR. Jürgen Gretschel był człowiekiem nietuzinkowym. Założył w 1991 roku Niemieckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Legnicy, a rok później został współzałożycielem Związku Niemieckich Towarzystw Społeczno – Kulturalnych w Polsce. Był popularyzatorem wiedzy o regionie. Wielkim szacunkiem darzył Ziemię Dolnego Śląska i niestrudzenie walczył o przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Lower Silesia. Książka jest kwintesencją wielu rozmów i wywiadów autorki z gawędziarzem i kucharzem. Dr Maruck opowiedziała o inspiracjach kulinarnych miłośnika dolnośląskich tradycji, który o tych terenach wypowiadał się z wielką estymą: „To jest mała ojczyzna. Trzeba dbać o nią i bronić jej dobrego imienia […] Trzeba współpracować ze wszystkimi, którym leży na sercu utrzymanie kultury i tradycji”. Autorka książki w swoim wystąpieniu podkreśliła jak wartościową osobą był Jürgen Gretschel: „Był to człowiek – instytucja. Otwarty na rozmowę, próbował wszystkich ze sobą jednoczyć w imię dialogu międzykulturowego. Jako przewodniczący mniejszości niemieckiej w Legnicy łączył swoją osobą w duchu wzajemnej tolerancji i wspólnych tradycji” – mówiła o „dolnośląskim helmucie” dr Maruck. O potrawach takich jak: „kluski śląskie”, „klopsiki w sosie” czy „ślimaczki naleśnikowe” opowiedziała Róża Rzepakowska, która także na spotkanie przygotowała m.in. „Legnickie bomby”: „Dobrze jest wiedzieć, jak gotowali ci, którzy przed nami chodzili po chojnowskim Rynku, jakie mieli tradycyjne potrawy wigilijne, co się jadało w niedzielę, a co na śniadanie” – tłumaczyła chojnowianka, która często pomagała głównemu bohaterowi w kuchni. Na chojnowską promocję książki dr Magdaleny Maruck przyjechał wnuk Jürgena Gretschela, który podziękował za zorganizowane spotkanie: „Dziadek uczył nas szacunku do miejsca, w którym żyjemy. Bardzo ważne jest, żeby pielęgnować historię naszego pochodzenia. Ja dziś przekazuję to, czego nauczył mnie dziadek moim dzieciom” – mówił Damian Stefaniak. Współorganizatorami wydarzenia było Niemieckie Towarzystwo Kulturalno – Społeczne w Legnicy oraz Wydawnictwo EDYTOR. Promocja książki zakończyła się jak przystało na książkę biograficzno – kulinarną słodkim dolnośląskim poczęstunkiem.
2018-12-10 15:08
Już po raz szósty odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy na chojnowskim Rynku. Świąteczny kiermasz rozpoczął się 9 grudnia o godzinie 15:00. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych odwiedzających przybywało. Zespół „Michalinki” z Konradówki i Piotrowic rozpoczął muzyczną oprawę spotkania od pieśni bożonarodzeniowej „Zapłonęła gwiazda”. Po nim wystąpiła Kapela Góralska Antoniego Gluzy ze Szczyrku. Muzycy z Żywiecczyzny tradycyjnie już zaprezentowali ludowo – folklorystyczny repertuar, w którym nie zabrakło zaśpiewanych po góralsku kolęd i pastorałek. Następnie na scenie, wystąpił zespół „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic, wykonując m.in. radosne pieśni ludowe. Podczas gdy jedni wsłuchiwali się w świąteczne prezentacje muzyczne, inni smakowali, kupowali i podziwiali wszystko to, co na stoiskach się pojawiło. Rękodzieła mieniły się kolorami i kształtami. Co roku artyści wystawiają najpiękniejsze dekoracje i ozdoby, które dodają blasku i uroku atmosferze zimowych świąt. Na jarmarku nie zabrakło także wypieków i słodkości. Tradycyjnie już przy udekorowanym światełkami Papieskim Drzewku, posadzonym z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II, mieszkańcy wysłuchali zagraną przez górali ulubioną pieśń papieża – Polaka „Barkę”. Klimat chojnowskiego Jarmarku jak mówią mieszkańcy, jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Kolejne świąteczne spotkanie już za rok!
2018-12-10 10:41