Tydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie został zainaugurowany „I Konkursem pieśni i piosenki patriotycznej”, który otworzyli Mariusz Kowalczyk dyrektor PZS i Krzysztof Sowiński wicestarosta powiatu legnickiego. Konkurs poprowadzili uczniowie Magda i Adam: „Pieśni patriotyczne zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki. Poprzez melodię i teksty, przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, o tęsknocie za wolnością lub członkiem rodziny, który walczył na wojnie” - mówili konferansjerzy zapowiadający uczestników i wybrany repertuar. Udział w muzycznych zmaganiach wzięły szkoły z miasta i gminy Chojnów. Dzieci i młodzież występowali w zespołach, a także indywidualnie. Piosenki oceniane były w dwóch kategoriach przez jury w składzie: przewodnicząca Krystyna Czapska radna miasta, założycielka chojnowskiego chóru Skoranta, Brygida Mytkowska sekretarz miasta, Anna Kopyra pracownik MBP, chórzystka Skoranty, Stanisław Horodecki dyrektor MOKSiR i Mariusz Garbera pracownik Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Uczniowie zaprezentowali utwory wzruszające, trudne i nostalgiczne. Dotykające tematu wojny, cierpienia, walki. Pieśni i piosenki wybrzmiewały w auli PZS przez ponad trzy godziny. Przy akompaniamencie towarzyszyli uczniom znani chojnowscy muzycy: Zenon Chmielewski, Piotr Koziar i Tomasz Susmęd. Werdykt nie należał do najłatwiejszych. Poziom wykonania wszystkich utworów był wyrównany. „Bardzo nas wszystkich cieszy, że dzieci i młodzież chcą śpiewać pieśni patriotyczne, że wracają do korzeni. To wzrusza. Mieliśmy ogromny dylemat. Dla nas wszyscy dziś zajęliście pierwsze miejsca” – mówiła przewodnicząca jury Krystyna Czapska. W kategorii klasy IV – VII pierwsze miejsce zdobył Michał Łysy (SP Miłkowice), druga na podium była Aleksandra Cichońska (SP 3) ex aequo z Moniką Kucyk (SP 4), trzecie miejsce należało do Magdy Lenart (SP Budziwojów). Wyróżnienie otrzymała Nikola Tylka z zespołem (SP Niedźwiedzice). W kategorii klas VIII szkół podstawowych, gimnazjów oraz PZS pierwsze miejsce zdobyła Natalia Sigłowa (Gimnazjum nr 1), drugą nagrodę otrzymał Tomasz Bielecki z zespołem (PZS), trzecie miejsce zdobyła grupa uczniów z klasy I Technikum Ekonomicznego, Żywienia i Usług Gastronomicznych Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Justyna Kawecka (PZS) i Olimpia Semeńczuk (SP Stary Łom). Zwycięzcy ponownie uraczyli publiczność swoimi interpretacjami patriotycznych pieśni i piosenek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
2018-11-06 16:15
Tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Chojnowie pod hasłem: „Świętowanie z Niepodległą”. Uroczystości rozpoczną się w piątek 9 listopada: O godz. 11:00 zostanie wciągnięta flaga na maszt, poczet flagowy z 23.Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, o godz. 11:11 – dzieci, młodzież, dorośli zaśpiewają przy Obelisku na ul. Chmielnej „Mazurek Dąbrowskiego”. 11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. O godz. 11:30 zostanie wciągnięta flaga na maszt, Chojnowianie zaśpiewają Hymn Polski. O godz. 12:00 wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Domu Kultury. O godz. 15:30 na Rynku rozpocznie się koncert piosenek i pieśni patriotycznych. O 17:00 wystąpi gwiazda wieczoru – BAYER FULL. Zwieńczeniem obchodów będzie pokaz fajerwerków – Rozświetlamy Niepodległą! Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!
2018-11-05 09:43
"Pytacie mnie, czy jestem w dobrym humorze. A jak mógłbym nie być? Tak długo, jak wiara daje mi siłę, zawsze będę radosny!" Bł. Pier Giorgio Frassati Ostatniego dnia października ulicami Chojnowa przeszedł korowód świętych i błogosławionych, za których przebrały się dzieci. Pochód zorganizowany został przez siostrę Hiacyntę z "Ochronki" Sióstr Służebniczek. Słowo święty kojarzy nam się z nieskazitelną dobrocią, wspaniałymi uczynkami i bezinteresowną miłością. W Kościele Katolickim święci i błogosławieni zapisali się na kartach chrześcijaństwa jako osoby wybitne w swojej pobożności. Za ich przyczyną wydarzyło się wiele cudów na Ziemi. Po śmierci pośredniczą w modlitwach i wstawiają się za wiernymi u Boga w Niebie. Bal Wszystkich Świętych co roku obchodzony jest w naszym mieście w przeddzień Święta Wszystkich Świętych. Jego celem jest zademonstrowanie wspomnienia osób, które są przykładem często męczeńskiego życia i śmierci. 31 października dzieci wybrały kanonizowanych z różnych epok. Ulicami Chojnowa przeszli m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Hiacynta Marto, święty Franciszek, święta siostra Faustyna, święty Mikołaj... Korowód prowadził ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Tam przywitał wszystkich ks. proboszcz Mirosław Makowski: "Na pewno wszyscy święci radują się, widząc was z Nieba" - mówił. Po wspólnej modlitwie korowód udał się do Domu Schrama, tam odbył się wyjątkowy bal. Najważniejszym przesłaniem tego wydarzenia jest to, że świętym może zostać każdy. Nie ma znaczenia płeć, zawód, wiek. Człowiek może dążyć do świętości poprzez swoje uczynki w myśl słów: "Wielka świętość polega na codziennym wykonywaniu drobnych obowiązków".
2018-11-05 09:21
Dziś słynne „cukierek albo psikus” powiedziały burmistrzowi dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chojnowie. Przebrana w halloweenowe stroje grupa „Krasnali” odwiedziła Urząd Miejski. Dzieci otrzymały cukierki i poszły „straszyć” dalej!
2018-10-31 11:20
25 października odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem. Autor powieści kryminalnych przyjechał do Chojnowa na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki Łgarz i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ryszard Ćwirlej z wykształcenia jest socjologiem. Pracował w TVP Katowice, gdzie był szefem redakcji „Teleskopu”. Od 8 lat jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem cyklu powieści kryminalnych o milicjantach z Poznania oraz cyklu utworów przedwojennych, których głównym bohaterem jest komisarz Fischer. Jest zdobywcą wielu nagród. Dwukrotny laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Pisarz przybliżył historię kryminału w naszym kraju: „To zupełnie inna powieść, niż ta, którą był jakiś czas temu. Zrobił ogromny skok do przodu, zmienił się. Z literatury wagonowej dostępnej w kioskach ruchu czy w księgarniach stał się poważną literaturą, ciekawym gatunkiem literackim” – mówił. Autor m.in. „Milczenie jest srebrem”, „Masz to jak w banku” czy „Tam ci będzie lepiej” opowiedział o powieści kryminalnej zależnej od władzy i polityki. O jego transformacjach i zmianach, które uczyniły z niego wolny gatunek literacki mający dziś swój własny festiwal. „Istotne w fabule zorganizowanej wokół zbrodni jest to, żeby bohater był osadzony w rzeczywistości. Przestrzeń ta powinna być interesująca. W historycznej odsłonie przede wszystkim powinna dominować mądrość. Co jest ważne? Pokazać jak smakują dane realia. Czyli jak wyglądają ulice, znaki charakterystyczne dla miasta i tła wydarzeń” – opowiadał Ryszard Ćwirlej. W 2017 roku wydanych zostało 170 kryminałów, świadczy to o popularności tego gatunku literackiego. Od 2004 roku obchodzony jest Festiwal Kryminału, od 2009 roku jest imprezą Wrocławia pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Wydarzenie ma na celu coroczne nagrodzenie najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło akcentem chojnowskim. Zaproszony gość był pod wrażeniem okazałego Rynku, a także zdobień na portalach Domu Schrama i Muzeum Regionalnego. Na koniec spotkania otrzymał na pamiątkę książkę pt. „Stare i nowe gawędy o ziemi chojnowskiej” napisaną przez Stanisława Horodeckiego, która kto wie, może zainspiruje Ryszarda Ćwirleja do nowego cyklu powieści toczącej się w naszym mieście…
2018-10-30 09:48