Jeszcze w tym roku powstanie ścianka wspinaczkowa, która zamontowana zostanie przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wykonanie ścieżki możliwe jest dzięki grantowi finansowemu pozyskanemu przez Uczniowski Klub Sportowy „Oriens” w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Umowa opiewająca na kwotę 25.600 zł na realizację tego zadania została już podpisana z dysponentem środków - Stowarzyszeniem LGD „Wrzosowa Kraina”. Dzięki tym środkom wykonana zostanie nowoczesna ścianka o wysokości nie przekraczającej 2,5 m, na której dzieci i młodzież będą mogli próbować swoich sił we wspinaczce. Ścianka została już zamówiona, czekamy na jej wykonanie i montaż.
2019-05-14 08:59
Zapraszamy serdecznie na cztery spotkania śpiewacze, które odbędą się na przełomie maja i czerwca w Domu Kultury, a zakończą pokazem, podczas Chojnowskiej Nocy Kupały. Będziemy spotykać się w środy, w Domu Kultury w Chojnowie. Zaczynamy już 22 maja, o godz. 18.15. Kiedyś śpiewano zawsze i wszędzie. Mówiono, że śpiew był przedłużeniem mowy. Był zatem postrzegany jako jedna z naturalnych umiejętności. Śpiew jednoczył ludzi, ułatwiał funkcjonowanie, spełniał określone funkcje. A same pieśni nierzadko poruszały trudne tematy. To, czego nie można było powiedzieć, można było wyśpiewać. Na warsztat weźmiemy tradycyjne pieśni polskie o miłości, które charakteryzują się różnorodnością melodii oraz form językowych. Miłość w kulturze tradycyjnej przedstawiana była zawsze w ciekawy i oryginalny sposób: frywolnie, rubasznie i żartobliwe, poetycko, melancholijnie lub dramatycznie. W pieśniach tych można odnaleźć wiele różnych emocji i stanów, dlatego są niezwykle inspirujące. I choć są stare, to jednak poruszają wiele aktualnych kwestii. Warsztat przeznaczony jest dla kobiet, ponieważ zajmiemy się głównie kobiecymi pieśniami. Zanim jednak przejdziemy do śpiewania, rozluźnimy i rozgrzejemy nasze ciała, swobodnie pooddychamy, pośmiejemy się i wspólnie podźwięczymy. Doświadczenie muzyczne lub jego brak nie mają znaczenia. Liczą się szczere chęci :) Na warsztaty obowiązują zapisy: mailowo: krosocka@gmail.com tel: 574 550 792 / 076 81 88 62 Udział w warsztatach jest bezpłatny. Na spotkania najlepiej przyjść w wygodnym stroju ;) Warsztaty poprowadzi Karolina Rosocka, animatorka kultury oraz pasjonatka kultury tradycyjnej. Od kilku lat uczy się starych pieśni u wiejskich śpiewaków i etnomuzykologów. Kolekcjonuje instrumenty archaiczne i etniczne. W wolnych chwilach klei kolaże. Zapraszamy serdecznie! https://www.facebook.com/events/2439947989372961/
2019-05-11 13:27
Bez wątpienia dawna kraina historyczna Śląsk to skarbnica etnograficznych drogocenności… Chojnowskie przedwojenne muzeum wypełnione było bogatymi eksponatami, które niestety „rozeszły się po świecie”. Wystawa zainaugurowana 10 maja „Śląsk etnograficznie” to kolekcja 110 zabytków przybliżających kulturę ludową z terenów dzisiejszego Dolnego i Górnego Śląska. Różnorodną kolekcję historycznych dzieł sztuki przygotował adiunkt Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera: - Śmiem twierdzić na podstawie przeglądania katalogów opublikowanych przez muzeum we Wrocławiu, że pewnie tylko swoimi eksponatami przedwojennymi, które muzeum zgromadziło, spokojnie wypełnilibyśmy dwie sale! - stwierdził historyk. Ekspozycja prezentuje ludowe czepce, obrazy malowane na szkle, naczynia ceramiczne, meble, stroje czy formy do masła i marcepanów. Pokazuje tym samym dziejowy fragment życia mieszkańców Śląska. Goście przybyli na wernisaż mogli wysłuchać interesujących opowiadań dotyczących pięknych chojnowskich czepców, historii świętych prezentowanych na wymagających obrazach na szkle, czyli witrochromii, a także o umeblowaniu, które dziś wymaga wielkiej konserwatorskiej pracy na rzecz endemitów przeszłości. Szczególne podziękowania złożone zostały na ręce p. Juliana Pamuły, który odnowił i zakonserwował muzealne meble, oraz p. Róży Rzepakowskiej przybyłej na spotkanie w pięknie prezentującym się śląskim stroju. Pracownicy chojnowskiego zamku zachęcają do przynoszenia rzeczy, które wydają nam się bezwartościowe właśnie do muzeum, ponieważ mogą one wzbogacić i też odbudować historycznie naszą lokalną ojczyznę. Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. "Śląsk etnograficznie" można oglądać i podziwiać do lipca.
2019-05-11 08:58
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie prowadzi III turnus służby przygotowawczej, którego odbycie jest pierwszym krokiem do zawodowej służby wojskowej. Więcej informacji na stronie WKU Głogów: https://wkuglogow.wp.mil.pl/pl/
2019-05-10 10:44
W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 9 maja w MBP w Chojnowie odbyło się spotkanie z Joanną Wachowiak. Warsztaty literackie przygotowane zostały dla uczniów SP 3 i SP4. Klasy IV i V mogły wysłuchać interesujących opowieści wykładowczyni uniwersyteckiej, która zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. Doktor nauk humanistycznych Joanna Wachowiak opowiedziała o dwóch książkach, które napisała z myślą o dzieciach, w wieku 10 – 12 lat. - Chciałabym, żebyśmy mówili m.in. o nowoczesnych technologiach, trochę o przeszłości, trochę o dzisiejszych czasach, ale także o przyszłości. Postaramy się troszkę wybiec myślami w przód. Będzie o robotach, maszynach. Mam nadzieję, że wspólnie nakreślimy, jak może wyglądać przyszłość! – mówiła autorka warsztatów. Joanna Wachowiak opowiedziała o swoich książkach - najnowszej pt. „Awaria” i „Ala baba i dwóch rozbójników”. Pisarka przeczytała dzieciom fragmenty swoich książek i opowiedziała o bohaterach, ich historiach i przygodach. Edukacyjny trening literacki zachęcił też uczniów do wykonywania zadań i wytężenia swojej wyobraźni, która jest niezwykle cenna w życiu. Warsztaty pt. „Człowiek i maszyna” były spójną nauką i zabawą jednocześnie z refleksją na przyszłość dla uczestników spotkania.
2019-05-09 13:14