Grób księdza Adama Szczepana Łańcuckiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – o czym poinformował Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek w Zawiadomieniu: „Na podstawie art. 3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r. poz. 2529), informuję, że grób księdza Adama Szczepana Łańcuckiego – urodzonego 24 grudnia 1880 roku, kapelana Armii Krajowej Inspektoratu Brzeżany w Okręgu Tarnopolskim, który zmarł 23 maja 1961 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie (kwatera parafialna IVG), został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym – 930”. Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki do Chojnowa przybył 11 października 1945 roku. Otrzymał nominację na proboszcza Chojnowa oraz dziekana dekanatu chojnowskiego, po czym zajął się organizowaniem parafii oraz normalizacją życia w mieście. Ks. Łańcucki był w gronie założycieli Koła Przyjaciół Harcerstwa, które powstało w styczniu 1946 r. w Chojnowie. 8 października 1946 r. został aresztowany. Więzienie opuścił w lutym 1947 r., z wyraźnymi śladami pobicia. Powodem była przedwojenna działalność księdza jako kapelana wojskowego, kapelana AK, jego kontakty z Rydzem – Śmigłym, przynależność do nielegalnej organizacji WiN, współpraca z wywiadem zachodnim. Z jego inicjatywy 7 września 1947 r. powołano do życia Radę Parafialną. 29 stycznia 1948 r. ksiądz Łańcucki został mianowany przez administratora apostolskiego Karola Milika proboszczem konsultorem w Archidiecezji Wrocławskiej. W roku 1952 został Kanonikiem Honorowym Kapituły Wrocławskiej. Zmarł 23 maja 1961 roku. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. ordynariusz Bolesław Kominek.
2020-09-28 10:29
Piszesz? Śpiewasz? Lubisz lokalną żywność? Strona Mam Plon (https://mamplon.pl) organizuje konkurs na najsmaczniejszy utwór muzyczny lub literacki. Zaśpiewaj lub opisz popularne w twoim regionie danie, potrawę, przysmak i wygraj 500 zł! Ideą przedsięwzięcia jest promowanie tradycyjnych polskich smaków, a także regionalnych producentów żywności oraz wytwarzanych przez nich produktów. Wielki finał odbędzie się 24.10.2020 w stolicy humoru, czyli Wąchocku! Zapraszamy do wzięcia udziału. Prace nadsyłać można w jednej z kategorii: PIOSENKA ✍️WIERSZ LEGENDA/ OPOWIEŚĆ/ DOWCIP Do dnia 20.10.2020 na naszej grupie: https://www.facebook.com/groups/mamplon Więcej informacji na stronie: https://mamplon.pl/blog/2020/09/14/uwaga-konkurs/
2020-09-25 14:12
Pierwszy dzień astronomicznej jesieni, a w pogodzie lato
2020-09-23 15:27
Liczba samochodów na świecie stale rośnie. Szacuje się, że w 2025 roku wyniesie 1,5 mld! Rekordzistą pod względem liczby samochodów przypadającej na mieszkańca jest San Marino, każdy mieszkaniec ma średnio dwa pojazdy! Polacy mają więcej samochodów niż np. Francuzi, Szwajcarzy czy Hiszpanie… Albańczycy uwielbiają Mercedesy – aż 80% mieszkańców posiada auto o tej marce, co ciekawe stary Mercedes jest lepszym nabytkiem niż np. nowa Skoda. W 2019 roku Toyota Corolla była najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie! Najszybszym samochodem na świcie jest Bugatti Chiron, który ustanowił nowy rekord świata, a wyniósł on dokładnie 304,773 mil/h (490,484 km/h)! To tylko kilka ciekawostek dotyczących świata samochodów, które dziś mają tzw. ustawowe wolne. Światowy Dzień bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. Wszystko za sprawą walki o czyste powietrze i zdrową planetę. Nieustannie rosnąca emisja spalin, przyczyniająca się do negatywnych zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska powoduje wielkie spustoszenia na świecie. Pomysł spodobał się w wielu krajach, np. w pewnych częściach stolicy Indonezji Dzień bez Samochodu obchodzony jest w każdą niedzielę. Również w naszym kraju wiele osób rezygnuje tego dnia z samochodu na rzecz spaceru czy jednośladu.
2020-09-22 09:25
W rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę, w Światowy Dzień Sybiraka, pod pomnikiem przy ul. Chmielnej złożono symboliczne kwiaty. Pamięci wywiezionych na Sybir, tych, którzy polegli i tych którzy walczyli o wolną Polskę oddano cześć i chwilą ciszy uczczono wrześniowe narodowe święto. *** 17 września 1939 r. pod pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” zamieszkującej wschodnie tereny Polski oraz „wyzwolenia ludu polskiego od nieszczęść wojny”, żołnierze sowieccy wkroczyli na terytorium Rzeczypospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. Tego dnia władze Rzeczypospolitej z prezydentem Ignacym Mościckim, premierem Felicjanem Sławojem Składkowskim i ministrami oraz naczelnym wodzem Edwardem Rydzem-Śmigłym zdecydowały o opuszczeniu kraju. Zajęcie ziem polskich przez dwóch okupantów było efektem układu zawartego w sierpniu 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Do historii przeszedł jako „pakt Ribbentrop - Mołotow”, a jego konsekwencje określane bywają mianem „czwartego rozbioru Polski”. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali. Przez lata sowieckiej dominacji w czasach powojennych pamięć o ich cierpieniach, o wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana albo ściśle reglamentowana.
2020-09-17 10:49