Aktualności

Społeczne Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski zaprasza do zakupów świątecznych dekoracji
W dniach od 20 – 22 grudnia SSPD i MST organizuje sprzedaż stroików bożonarodzeniowych w kiosku „Grzybek” koło „POLOmarketu”. Serdecznie zapraszamy w imieniu stowarzyszenia!
data publikacji: 2018-12-11 11:57
 
O tradycyjnej kuchni Dolnego Śląska — prezentacja książki „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”
Na kilka sposobów opowiedziano o książce „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”, której autorką jest pochodząca ze Złotoryi dr Magdalena Maruck. Spotkanie poświęcone „dolnośląskiemu helmutowi” odbyło się w 7 grudnia w sali sgraffitowej w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Życiorys głównego bohatera zaprezentował Franciszek Grzywacz z legnickiego wydawnictwa EDYTOR. Jürgen Gretschel był człowiekiem nietuzinkowym. Założył w 1991 roku Niemieckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Legnicy, a rok później został współzałożycielem Związku Niemieckich Towarzystw Społeczno – Kulturalnych w Polsce. Był popularyzatorem wiedzy o regionie. Wielkim szacunkiem darzył Ziemię Dolnego Śląska i niestrudzenie walczył o przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Lower Silesia. Książka jest kwintesencją wielu rozmów i wywiadów autorki z gawędziarzem i kucharzem. Dr Maruck opowiedziała o inspiracjach kulinarnych miłośnika dolnośląskich tradycji, który o tych terenach wypowiadał się z wielką estymą: „To jest mała ojczyzna. Trzeba dbać o nią i bronić jej dobrego imienia […] Trzeba współpracować ze wszystkimi, którym leży na sercu utrzymanie kultury i tradycji”. Autorka książki w swoim wystąpieniu podkreśliła jak wartościową osobą był Jürgen Gretschel: „Był to człowiek – instytucja. Otwarty na rozmowę, próbował wszystkich ze sobą jednoczyć w imię dialogu międzykulturowego. Jako przewodniczący mniejszości niemieckiej w Legnicy łączył swoją osobą w duchu wzajemnej tolerancji i wspólnych tradycji” – mówiła o „dolnośląskim helmucie” dr Maruck. O potrawach takich jak: „kluski śląskie”, „klopsiki w sosie” czy „ślimaczki naleśnikowe” opowiedziała Róża Rzepakowska, która także na spotkanie przygotowała m.in. „Legnickie bomby”: „Dobrze jest wiedzieć, jak gotowali ci, którzy przed nami chodzili po chojnowskim Rynku, jakie mieli tradycyjne potrawy wigilijne, co się jadało w niedzielę, a co na śniadanie” – tłumaczyła chojnowianka, która często pomagała głównemu bohaterowi w kuchni. Na chojnowską promocję książki dr Magdaleny Maruck przyjechał wnuk Jürgena Gretschela, który podziękował za zorganizowane spotkanie: „Dziadek uczył nas szacunku do miejsca, w którym żyjemy. Bardzo ważne jest, żeby pielęgnować historię naszego pochodzenia. Ja dziś przekazuję to, czego nauczył mnie dziadek moim dzieciom” – mówił Damian Stefaniak. Współorganizatorami wydarzenia było Niemieckie Towarzystwo Kulturalno – Społeczne w Legnicy oraz Wydawnictwo EDYTOR. Promocja książki zakończyła się jak przystało na książkę biograficzno – kulinarną słodkim dolnośląskim poczęstunkiem.
data publikacji: 2018-12-10 15:08
 
Świąteczne spotkanie na Jarmarku w Chojnowie
Już po raz szósty odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy na chojnowskim Rynku. Świąteczny kiermasz rozpoczął się 9 grudnia o godzinie 15:00. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych odwiedzających przybywało. Zespół „Michalinki” z Konradówki i Piotrowic rozpoczął muzyczną oprawę spotkania od pieśni bożonarodzeniowej „Zapłonęła gwiazda”. Po nim wystąpiła Kapela Góralska Antoniego Gluzy ze Szczyrku. Muzycy z Żywiecczyzny tradycyjnie już zaprezentowali ludowo – folklorystyczny repertuar, w którym nie zabrakło zaśpiewanych po góralsku kolęd i pastorałek. Następnie na scenie, wystąpił zespół „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic, wykonując m.in. radosne pieśni ludowe. Podczas gdy jedni wsłuchiwali się w świąteczne prezentacje muzyczne, inni smakowali, kupowali i podziwiali wszystko to, co na stoiskach się pojawiło. Rękodzieła mieniły się kolorami i kształtami. Co roku artyści wystawiają najpiękniejsze dekoracje i ozdoby, które dodają blasku i uroku atmosferze zimowych świąt. Na jarmarku nie zabrakło także wypieków i słodkości. Tradycyjnie już przy udekorowanym światełkami Papieskim Drzewku, posadzonym z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II, mieszkańcy wysłuchali zagraną przez górali ulubioną pieśń papieża – Polaka „Barkę”. Klimat chojnowskiego Jarmarku jak mówią mieszkańcy, jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Kolejne świąteczne spotkanie już za rok!
data publikacji: 2018-12-10 10:41
 
JARMARK Bożonarodzeniowy w Chojnowie
Już 9 grudnia na chojnowskim Rynku JARMARK Bożonarodzeniowy! Przedświąteczny kiermasz rozpocznie się o godzinie 15:00. Zaśpiewa Kapela Góralska Antoniego Gluzy, zespół Michalinki z Konradówki/Piotrowic, zespół Przyjaciółki z Niedźwiedzic . Tradycyjnie nie zabraknie ozdób, stroików, wyrobów rękodzielników i życzliwej atmosfery! Serdecznie zapraszamy!
data publikacji: 2018-12-07 14:12
 
Kolejne spotkanie z Mikołajem…
Jeden z Mikołajów wraz ze swoim pomocnikiem odwiedził także Stację Zabaw w Chojnowie. Niecodzienny pojazd wypełniony podarunkami zachwycił dzieci! Zdjęcia: Stacja Zabaw w Chojnowie
data publikacji: 2018-12-07 13:40
 
<< nowsze | 100  | 101  | 102  | 103  | 104 | 105  | 106  | 107  | 108  | 109  | 110  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie