Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Questy – Wyprawy Odkrywców w Chojnowie


11 grudnia w Chojnowie odbyła się wyjątkowa gra terenowa pod nazwą „Questy – Wyprawy Odkrywców”, skierowana do najmłodszych odkrywców. W wydarzeniu wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 3, Ochronki Sióstr Służebniczek oraz Niepublicznego Przedszkola „Skrzat”.
Spotkanie rozpoczęło się na podwórku Przedszkola Miejskiego nr 1, gdzie dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Każda z grup wyruszyła na odkrywczą wędrówkę, podczas której rozwiązywały questy: „Przedszkolak potrafi liczyć” – matematyczne zagadki w przestrzeni Chojnowa, „Co ciekawego jest w Chojnowie” – spacer odkrywczy połączony z poznawaniem lokalnych ciekawostek.
Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1, Iwona Parzonka, wprowadziła dzieci w ideę questów, tłumacząc:
– Drogie dzieci, wyruszymy na ciekawy spacer po naszym mieście! Quest to zadanie lub zagadka, która łączy poszukiwanie skarbów z przygodą. W przeciwieństwie do podchodów czy gier miejskich, questy można realizować niemal w każdej chwili, ponieważ nie wymagają znakowania trasy ani dodatkowej obsługi.
Kulminacyjnym punktem wyprawy było odnalezienie skrzyni ze skarbem, co wywołało ogromną radość wśród przedszkolaków. Na uczestników czekały także nagrody i dyplomy, przygotowane specjalnie po to, aby podkreślić ich zaangażowanie i wysiłek. Szczególne podziękowania skierowano do pana Krzysztofa Szustki, dzięki któremu udało się nawiązać współpracę z Fundacją Mapa Pasji i zrealizować to wydarzenie. – Bez jego wsparcia nasza wyprawa odkrywców nie byłaby możliwa – podkreślali organizatorzy.
Po zakończeniu części terenowej dzieci udały się do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (MOKSiR), gdzie czekały na nie dodatkowe atrakcje: scena do tańczenia oraz różnorodne ćwiczenia ruchowe. Te aktywności dostarczyły uczestnikom mnóstwo radości, będąc doskonałym zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń.
Chojnowskie przedszkole jest jednym z 12 w Polsce, które oficjalnie uczestniczyło w tworzeniu pierwszych questów dedykowanych przedszkolakom. – Jesteśmy dumni, że nasza placówka może być częścią tego projektu – z radością mówiła dyrektor Iwona Parzonka.
To wyjątkowe wydarzenie pokazało, że nauka i zabawa mogą iść w parze, inspirując dzieci do odkrywania świata wokół siebie. Questy w Chojnowie z pewnością pozostaną w pamięci małych odkrywców na długo.
Chcecie spróbować swoich sił w questach o Chojnowie?
Zachęcamy do pobrania aplikacji na telefon – świetna zabawa gwarantowana!
Questy – Wyprawy Odkrywców

2024-12-11 13:14

Kryminalne tajemnice Karkonoszy: Spotkanie ze Sławkiem Gortychem


10 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbyło się spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem – pisarzem, który zasłynął z tworzenia karkonoskiej serii kryminalnej "Schronisko, które przetrwało". Spotkanie poprowadziła dyrektor biblioteki, Lucyna Spes, a fragmenty powieści odczytał uczeń PZS Paweł Pawlus. Sławek Gortych opowiedział uczestnikom o swojej drodze zawodowej. Jak sam przyznał, pasja do opowiadania historii narodziła się u niego już w dzieciństwie: „Jestem z urodzenia wielkim gadułą. Uwielbiałem opowiadać legendy, które często ubarwiałem, a z potrzeby opowiadania narodziło się pisanie”. Inspiracją do tworzenia książek stała się również jego miłość do Karkonoszy i Dolnego Śląska – regionów o bogatej, choć często trudnej historii.
Autor przyznał, że Dolny Śląsk jest skarbnicą niezwykłych opowieści: „Na tej ziemi kryje się niewyobrażalna ilość historii. Z pozoru mało atrakcyjne miejsca mogą kryć tajemnice godne hollywoodzkiego filmu”. Jego zamiłowanie do gór, lokalnych legend i historii znalazło odzwierciedlenie w twórczości literackiej. Pisanie książek, jak podkreślił Gortych, to zajęcie czasochłonne i wymagające: „Staram się pisać codziennie, choć zależy to od wielu czynników. Około 90% tego, co przeczytamy jako pisarze, pomaga wczuć się w klimat historii, ale jedynie 10% znajduje swoje odzwierciedlenie w książce”. Przygotowanie powieści to zatem proces angażujący nie tylko wyobraźnię, lecz także dużą dawkę cierpliwości i dyscypliny.
Książki Sławomira Gortycha to kryminały, które zdobyły dużą popularność dzięki intrygującej fabule oraz głębokiemu powiązaniu z historią i kulturą regionu. Jego debiut, powieść „Schronisko, które przestało istnieć”, rozpoczyna emocjonującą trylogię, w której młody bohater musi zmierzyć się z licznymi legendami, aby odkryć tajemnice przeszłości pewnego schroniska. W drugiej części, „Schronisko, które przetrwało”, losy tego samego miejsca są kontynuowane, a tajemnica schroniska okazuje się być związana z zamachem niemieckich partyzantów. Trzeci tom, „Schronisko, które spowijał mrok”, koncentruje się na wyjaśnieniu prawdziwych przyczyn śmierci dwóch mężczyzn, którzy mają związek z górskim schroniskiem.
Jego twórczość została doceniona – debiutancka powieść zdobyła tytuł Książki Roku 2022 oraz Najlepszej Górskiej Książki Roku 2023. Drugi tom również został nagrodzony Karkonoską Nagrodą Literacką, co pokazuje, że jego dzieła trafiają do serc czytelników. Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej było nie tylko okazją do poznania autora, ale także inspiracją do sięgnięcia po jego twórczość. Kryminały Gortycha to nie tylko intrygujące historie, lecz również hołd oddany Karkonoszom i bogatej kulturze Dolnego Śląska.
Chojnowscy czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejną książkę!

2024-12-11 09:06

Alicja Marciniec: Mistrzyni Polski MTB i Trzecie Miejsce na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Przełajowym


W 2024 roku Alicja Marciniec osiągnęła ogromny sukces, zdobywając tytuł Mistrzyni Polski Masters II w maratonie MTB, pokonując 85 km w deszczu i błocie. Walka o koszulkę mistrzowską była niezwykle trudna, ale dzięki determinacji oraz wsparciu rodziny i przyjaciół, Alicja dała z siebie wszystko.
Kilka dni po zwycięstwie w Polsce, Alicja wystartowała w Mistrzostwach Świata Masters w kolarstwie przełajowym w Hamburgu. Choć warunki były ekstremalne, a wyścig fizycznie wymagający, Alicja wykorzystała doświadczenie z MTB, uniknęła upadków i walczyła do samego końca, zdobywając zasłużone trzecie miejsce.
Sezon MTB 2024 zbliża się ku końcowi, ale Alicja już przygotowuje się do nowego wyzwania – kolarstwa przełajowego. „Zaraz zaczyna się zabawa z CX!” – zapowiada z entuzjazmem.
Serdecznie gratulujemy zdobycia tytułu Mistrzyni Polski Masters II w maratonie MTB oraz trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata Masters w kolarstwie przełajowym! Życzymy kolejnych sukcesów w nadchodzących wyzwaniach!

2024-12-10 14:10

Sławomir Gortych w Chojnowie!

Zapraszamy już we wtorek - 10 grudnia, o godz. 18.00 do sali edukacyjnej na spotkanie ze Sławkiem Gortychem.
Pochodzący z Bolesławca, autor poczytnych kryminałów o schroniskach karkonoskich, z ogromną pasją opowie o swoich literackich inspiracjach, o ich związku z kulturą i historią Karkonoszy.
Twórczość Sławka Gortycha została wyróżniona Karkonoską Nagrodą Literacką. Debiutancka powieść zdobyła tytuł Książki Roku 2022, a drugi tom otrzymał tytuł Książki Roku 2023. Oba tytuły zasłużyły również na tytuł Najlepszej Górskiej Książki Roku 2023.
Zapraszamy na przed świąteczną chwilę wytchnienia z serią “Schroniska” w tle!
Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek: “Schronisko, które przestało istnieć”, “Schronisko, które przetrwało”, “Schronisko, które spowijał mrok”.

2024-12-09 10:28

Koncert pamięci Tadeusza Nalepy


Sześć gitar, klawisze, perkusja i utwory Tadeusza Nalepy… - 7 grudnia sala widowiskowa MOKSiR tętniła utworami jednego z najbardziej wpływowych artystów polskiej muzyki dwudziestego wieku.
Koncert pamięci Tadeusza Nalepy - inicjatywa chojnowskiego zespołu Plug’n’Blues przyciągnął do domu kultury fanów rockowo-bluesowych brzmień w wykonaniu doświadczonych muzyków.
- Marzyliśmy o takim koncercie. - witał publiczność ze sceny frontman zespołu Tomasz Łabowicz. - To nasz gest, by wyrazić szacunek polskiemu kompozytorowi, gitarzyście, wokaliście, autorowi tekstów.. I spełniło się!
Tadeusz Nalepa w pionierski sposób łączył klasyczny blues z najbardziej aktualnymi prądami rocka. Na chojnowskiej scenie, muzycy zaprezentowali własne aranżacje 12 jego utworów.
Plug’n’Blues zaprosił do tego projektu czterech cenionych gitarzystów: Michała Biedronia kompozytora i gitarzystę w zespołach Tree Sound i The Cold; Piotra Łabowicza znanego ze złotoryjskiego składu DZL, aktualnie gitarzysta The Cold; Łukasza Łosia nauczyciela gitary, dwa razy uznanego na Lidze Rocka za najlepszego gitarzystę; Dariusza Sobańskiego, który grał w DeJaVu razem z Bartkiem Miarką oraz bolesławieckim 59-700 Quintet.
Osobista wrażliwość wszystkich na scenie, miłość do muzyki, do twórczości Nalepy, instynktowne improwizacje instrumentalne złożyły się na koncert pełen emocji zarówno dla wykonawców jak i odbiorców. Publiczność żywo reagowała, oklaskiwała każdy kolejny wykon, domagała się bisów.
- Blues jest takim gatunkiem muzyki, że można sobie pozwolić na wiele spontaniczności – mówił w rozmowie z G.Ch. lider Plug’n’Blues T. Łabowicz. - Gramy z serca, przemawiają przez nas emocje, na scenie czuliśmy moc i energię od publiczności. Ufam, że nie przynieśliśmy wstydu Tadeuszowi Nalepie.
Nie przynieśli. Doświadczenie i odpowiedzialność muzyków przełoży się na profesjonalny, ekspresyjny koncert, który przez niemal dwie godziny pochłaniał uwagę słuchaczy. Smaczku dodaje fakt, że (jak się dowiedzieliśmy) wykonawcy nie spotkali się ani razu na próbie w pełnym składzie. Koncert w Chojnowie można uznać za próbę generalną przed kolejnymi, zapowiadanymi występami.
Koncert w Chojnowie zakończył „Poranek” - utworów z autorskiej płyty Plug’n’Blues. Wiemy, że grupa ma już przygotowany materiał na swój drugi krążek. Czekamy zatem na promocję!
Skład zespołu Plug'n'Blues:
Tomasz Łabowicz - gitara, wokal
Jakub Matys – klawisze
Waldemar Winkler - perkusja
Ireneusz Matys - gitara basowa

2024-12-09 09:47

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie