Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Chojnowie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Chojnowie

2025-01-07 13:14

Polonez na Rynku


To nasz miejski zwyczaj i tradycja Powiatowego Zespołu Szkół. Od wielu już lat styczniowy Orszak Trzech Króli wieńczy Polonez.
Tegoroczni maturzyści, ich rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja PZS, wspólnym tańcem narodowym, w rytmie na ¾ dali wyraz polskiego dziedzictwa. Polonez bowiem to integralna część historii Polski, odzwierciedlająca walki narodowo-wyzwoleńcze. Jest hołdem dla przodków i symbolem patriotyzmu.
Powiatowy Zespół Szkół mocno pielęgnuje patriotyczne wartości, a tańczony od lat w Rynku Polonez, jest dodatkowo przekazem oznajmiającym zbliżający się Egzamin Dojrzałości.
Efektowna choreografia do Poloneza Wojciech Kilara zapewniła licznie zgromadzonej publiczności niezapomniane doznanie. Ten utwór łączy liryzm z nowoczesnością. Wyraża różne emocje - od radości po nostalgię. Doskonale zatem wpisał się w chwilę - historia i teraźniejszość; szczęście z rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu abiturientów w powiązaniu z żalem za wspaniałym młodzieńczym czasem…
Dworski taniec szkolnej braci wzruszył i z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długi czas.

2025-01-07 12:31

Orszak Trzech Króli w Chojnowie

W Chojnowie 6 stycznia 2025 roku odbył się już po raz siódmy Orszak Trzech Króli, który zgromadził licznych mieszkańców miasta oraz okolic. Tegoroczne hasło wydarzenia, „Kłaniajcie się Królowie”, nawiązywało do dwóch ważnych jubileuszy: 2025. rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa oraz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Uroczystość rozpoczęła się w Kościołach św. Ap. Piotra i Pawła oraz Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie odbyły się modlitwy i msze święte z okazji Święta Objawienia Pańskiego, upamiętniającego pokłon Mędrców ze Wschodu złożony nowo narodzonemu Jezusowi. Następnie wierni przeszli ulicami miasta, aby symbolicznie oddać pokłon Dzieciątku.
W organizację orszaku zaangażowały się lokalne parafie – św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Niepokalanego Poczęcia NMP, a także Siostry Służebniczki z Ochronki. Wydarzenie wsparły również władze miasta i gminy Chojnów, starostwo powiatowe w Legnicy, strażacy, środowiskowe domy samopomocy oraz strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej. Całość uświetniły występy kapel góralskich, które dodały uroczystości wyjątkowego klimatu.Szczególne zaangażowanie w orszak włożyły Siostry Służebniczki z Ochronki. Dzięki ich pracy i oddaniu wydarzenie przebiegło sprawnie i było niezwykle udane.
Siostry Służebniczki czuwały nad przebiegiem orszaku, troszczyły się o odpowiednie przebrania dzieci, dbając o każdy szczegół, który podkreślał wyjątkowy charakter tego wydarzenia. Ponadto przygotowały piękne jasełka, które zostały zaprezentowane na rynku, wzbudzając uznanie zgromadzonych uczestników.
Dzięki pracy i wysiłkom Sióstr Służebniczek orszak zyskał niezwykłą oprawę i na długo zapadnie w pamięci uczestników.
Wyjątkowym momentem orszaku było oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus – w tym roku poza Trzema Królami swój hołd złożył również Bolesław Chrobry, symbolicznie upamiętniając 1000-lecie swojej koronacji. Tradycyjnie podczas Orszaku Trzech Króli w Chojnowie Powiatowy Zespół Szkół zatańczył Poloneza na Rynku, zachwycając zebranych mieszkańców pięknym wykonaniem tego narodowego tańca. Barwny orszak przeszedł ulicami miasta, łącząc mieszkańców w radosnym świętowaniu. Przygotowane sceny jasełkowe oraz śpiew kolęd wprowadziły uczestników w podniosły nastrój. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz grup, Orszak Trzech Króli w Chojnowie był nie tylko pięknym widowiskiem, ale także ważnym wydarzeniem duchowym, podkreślającym znaczenie tradycji i wspólnoty.

2025-01-07 12:27

Święto Objawienia Pańskiego w Chojnowie


Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon...
Ewangelia św. Mateusza.
Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt, a starożytni chrześcijanie mieszkający na wschodzie Imperium Rzymskiego obchodzili je jako rzeczywiste Boże Narodzenie oraz dzień wspomnienia pokłonu Mędrców, Chrztu Pańskiego i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej.
Dary jakie Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli małemu Chrystusowi w darze mają konkretną symbolikę i duże znaczenie. Złoto jest znakiem królewskim, kadzidło – kapłańskim, a mirra zapowiadała wypełnienie się starotestamentowych proroctw z Księgi Izajasza.
6 stycznia na pamiątkę przybycia do betlejemskiej stajenki Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi, chrześcijanie obchodzą święto Objawienia Pańskiego. Z tej okazji organizowane są barwne orszaki czy spotkania, podczas których śpiewa się kolędy. Uroczystość ta wiąże się też z innymi zwyczajami, których historia sięga często wielu wieków.
Na pamiątkę darów złożonych Dzieciątku Jezus od końca średniowiecza 6 stycznia do kościołów przynoszono monety i wartościowe pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło, a ziarenka jałowca lub lekarstwa jako mirrę. Święcono też wodę i kredę. Okadzano dom, obejście oraz zwierzęta gospodarskie – zwłaszcza bydło. Resztki wonności zawijano w białe płótno i przechowywano przez cały rok, by służyły jako remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości, m.in. okadzano nim chorego. Kosztowności natomiast wrzucano niemowlakom do pierwszej kąpieli, żeby w przyszłości zapewnić im bogactwo.
Święto Trzech Króli było dniem szczodrości. Z tej okazji polscy możnowładcy obdarzali swoich dworzan podarkami. Studenci otrzymywali datki pieniężne za odgrywane przez nich w tym dniu komedie. Upominki wymieniali pomiędzy sobą krewni z zamożnych rodzin. We wszystkich domach – i na wsi, i w mieście – rozdawano dzieciom czerwone jabłka oraz orzechy, które miały im zapewnić rumieńce zdrowia i mocne zęby. Nikomu w tym dniu nie szczędzono jedzenia i jałmużny. Do domów przychodzili też kolędnicy – z turoniem, kobyłką, niedźwiedziem, ale też Herodem, aniołem, diabłem i śmiercią… A także chłopcy przebrani za władców. Oni również, w zamian za życzenia składane gospodarzom, otrzymywali datek lub poczęstunek.
Od 2009 roku w Polsce tradycją są uliczne Orszaki Trzech Króli, które na przestrzeni minionych 15 lat stały się dorocznym zwyczajem wielu polskich miast i wsi. Siedem lat temu do tego grona dołączył Chojnów. Obie parafie - św. Ap. Piotra i Pawła oraz parafia NPNMP 6 stycznia organizują uliczne jasełka przyciągające tłumy wiernych.
Trzy świty symbolizujące trzy dwory, po uroczystości Objawienia Pańskiego w „małym” i „dużym” kościele podążają do centrum miasta, by trójbarwnym orszakiem dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa.
Tegoroczne hasło wydarzenia, „Kłaniajcie się Królowie”, nawiązywało do dwóch ważnych jubileuszy: 2025. rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa oraz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Wzorem lat poprzednich, w zainscenizowanej w Rynku stajence, na Trzech Króli i jego orszak oczekiwał nowonarodzony. Towarzyszyły mu dzieci z Ochronki Sióstr Służebniczek w roli aniołów i pastuszków. Maria i Józef pochyleni nad dzieciątkiem w żłobie oczekiwali niecodziennych gości. Orszak tymczasem zbliżał się idąc miejskimi uliczkami, a w przestrzeń niosły się, inicjowane przez góralskie kapele, piękne kolędy oznajmiające światu narodziny Jezusa. Droga do stajenki mieniła się tego dnia barwami i licznymi postaciami z biblii.
Porywający był to widok. Setki wiernych w koronach, powiewające chorągwie, podekscytowane dzieci w strojach stosownych do epoki i okoliczności, wspólny przemarsz przy wtórze tradycyjnych kolęd… cudowna atmosfera, świąteczny nastrój i duch jedności.
Jasełka w centrum miasta, przygotowane przez siostry zakonne, przypominały o wydarzeniu sprzed wieków. Pokłon Królowi królów, tradycyjnie złożyli trzej mędrcy ze Wschodu – Melchior, Kacper i Baltazar. W tym roku dołączył do nich Bolesław Chrobry – pierwszy władca Polski, koronacja którego dokonała się dokładnie sto lat temu.
Wspólne kolędowanie, wspólna celebracja niezwykle ważnego, chrześcijańskiego święta z pewnością scaliła tę społeczność. Spotkanie wiernych, w niecodziennej formie jest atrakcyjną manifestacją i ugruntowaniem ich religii.
W organizację orszaku zaangażowały się lokalne parafie – św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Niepokalanego Poczęcia NMP, a także Siostry Służebniczki z Ochronki. Wydarzenie wsparły również władze miasta i gminy Chojnów, starostwo powiatowe Legnicy, strażacy, środowiskowe domy samopomocy oraz strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej. Całość uświetniły występy kapel góralskich - Antoniego Gluzy ze Szczyrku i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywickiego które dodały uroczystości wyjątkowego klimatu.
Po wspólnym świętowaniu można było posilić się pieczonymi jabłkami, pasztecikami z barszczykiem i domowymi wypiekami.

2025-01-07 12:16

Rafał Brzozowski Trio – Koncert Kolęd w Chojnowie

5 stycznia w chojnowskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu Rafała Brzozowskiego Trio. Wydarzenie przyciągnęło licznych mieszkańców, którzy wspólnie celebrowali piękny czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku, wypełniając kościół świątecznym ciepłem i atmosferą wspólnego kolędowania.
– „Bardzo się cieszę, że jesteśmy w tak dużym gronie. To już tradycja Chojnowa, że o tej porze roku spotykamy się, aby wspólnie kolędować na koncercie noworocznym. Serdecznie dziękujemy ks. kanonikowi Markowi Osmulskiemu za możliwość zorganizowania koncertu w tej pięknej świątyni ” – mówił Jacek Saja, wprowadzając publiczność w świąteczny nastrój.
Burmistrz Chojnowa Jan Serkies przywitał wszystkich zgromadzonych, podkreślając wyjątkowy charakter tego czasu: – „Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to chwile pełne radości, refleksji i rodzinnego ciepła. To czas, kiedy możemy wspólnie pielęgnować nasze piękne polskie tradycje, dzielić się życzliwością i nadzieją. Dziękuję za tak liczne przybycie i życzę Państwu zdrowia, pomyślności oraz wielu powodów do uśmiechu w Nowym Roku.”
Rafał Brzozowski, znany muzyk i prezenter, w towarzystwie Piotra Matysika na pianinie i Huberta Sobieckiego na saksofonie, wykonał najpiękniejsze polskie kolędy, m.in. „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Cicha noc”. Koncert rozpoczął utworem „Anioł pasterzom mówił”, dzieląc się z publicznością refleksjami na temat radości płynącej z tego wyjątkowego okresu.
– „Przyjechałem do Państwa prosto z Nowego Jorku, gdzie kolędowaliśmy dla Polonii. Chciałem Państwa zaprosić, abyście byli naszym chórem” – mówił artysta, zachęcając do wspólnego śpiewania. Szczególnym momentem wieczoru było wspólne wykonanie kolędy z dziećmi, co dodało wydarzeniu jeszcze bardziej wzruszającego charakteru. Publiczność, wypełniona świątecznym duchem, chętnie włączała się w śpiew, tworząc atmosferę jedności i radości.
Na zakończenie tłumy fanów ruszyły w stronę Rafała Brzozowskiego, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gwiazdą wieczoru. Koncert kolęd był pięknym podsumowaniem okresu świątecznego i doskonałym rozpoczęciem Nowego Roku. To wydarzenie, które z pewnością na długo pozostanie w sercach mieszkańców Chojnowa.

2025-01-05 22:11

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie