Za sprawą Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy" w Legnicy, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i władz Chojnowa, mieszkańcy grodu nad Skorą mogli kolejny raz uczestniczyć w pięknym Koncercie Kresowym – w tym roku pod hasłem „Polsko moja".

 

W ramach 15. Legnickich Dni Kultury Kresowej mieszkańcy Chojnowa mieli okazję ponownie spotkać się z kulturą i sztuką  tworzoną przez Polaków i ich przyjaciół na byłych obszarach Rzeczpospolitej.

Lwowskie piosenki, tańce z Białorusi, znane melodie z Ukrainy, zapamiętane teksty sprzed lat– ten klimat wielu chojnowianom jest bliski. Koncerty tego typu zawsze wzruszają, przywołują wspomnienia, przenoszą w inny, miniony, ale wciąż żywy świat.

Dni Kultury Kresowej zapoczątkowane piętnaście lat temu, mają na celu utrzymanie więzi pomiędzy historycznymi mieszkańcami Kresów a obywatelami Polski w granicach pojałtańskich. Ich inicjatorem i koordynatorem jest Tadeusz Samborski – były senator, obecny marszałek województwa dolnośląskiego i wieloletni prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy". Od kilku już lat Dni Kultury Kresowej w Legnicy swoim zasięgiem obejmują także powiat. Stąd możliwość obcowania z nimi także w naszym mieście.

Jubileuszowy koncert w Chojnowie odbył się 21 października w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Rozpoczął go krótki, ale niezwykle treściwy w swym przekazie multimedialny wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego - historyka, znawcy kwestii kresowych. „Pociąg ze Lwowa – Wypędzenie Polaków z Kresów 1945-1946" – tytuł prelekcji mówi sam za siebie.

Występy na scenie, mimo że nostalgiczne, przypomniały o barwnych, wesołych i beztroskich  chwilach Polaków przed czterdziestym piątym. Kolejne prezentacje, z wdziękiem zapowiadała aktorka, która gościła w Chojnowie już nie raz – Aurelia Sobczak. Artystów oklaskiwała publiczność, dla której ta kultura ma osobisty wydźwięk. Nikt zatem nie miał problemu by wtórować wykonawcom, włączać się do wspólnego śpiewu, a na koniec nawet dać porwać się do tańca.

Było pięknie, było swojsko, było … TA JOJ!!!

 

Zdjęcia do obejrzenia tutaj
serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie