17 września 2016r. w kronice naszego miasta odnotowany będzie jako dzień oficjalnego podpisania umowy partnerskiej z czeskim miastem Mnichovo Hradiště.

Minionej soboty władze Chojnowa zawarły porozumienie z południowym sąsiadem o wielopłaszczyznowej współpracy.

 

Delegacja z Chojnowa przyjechała do Mnichovo Hradiště na zaproszenie tamtejszych władz. Miasto położone w kraju środkowoczeskim ma 8 368 mieszkańców, a swoim obszarem 3433 ha, obejmuje 9 sołectw.

Uroczystość podpisania partnerskiej ujęto w program dorocznego miejskiego święta, oprawa zatem była barwna i okazała. Z naszej strony kolorytu dodały występy Brooklynu, w tym niezwykle efektowny pokaz mażoretek, oraz zespołu muzyczno-wokalnego ze Szkoły Podstawowej nr 4. Wyznaczono nam także stoisko, na którym zapraszaliśmy do Chojnowa poprzez materiały promocyjne i polskie, tradycyjne przysmaki.

Historyczny dokument podpisał burmistrz Chojnowa Jan Serkies, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Chojnowa Barbara Kułacz oraz starosta Mnichovo Hradiště Ondřej Lochman. Akt partnerski, obliguje władze miast obu stron do porozumienia między narodami i wspierania projektów inicjowanych przez nasze lokalne środowiska. Tych nam nie brakuje. Podczas wizyty omówiono najbliższe działania dotyczące głównie zaangażowaniu młodzieży, instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych.

Mnichovo Hradiště, to trzecie, po niemieckim Egelsbach i francuskim Commentry, miasto partnerskie Chojnowa. Od czeskich partnerów dzielą nas tylko 160 kilometry, wierzymy zatem, że współpraca będzie niezwykle dynamiczna i szybko zaowocuje przyjaźniami na wielu płaszczyznach życia społecznego obu miast.

 

Uroczystość podpisania partnerskiej umowy poprzedziło robocze spotkanie przedstawicieli ośrodków kulturalnych i samorządowych z Czech, Polski i Niemiec (partnerskiego miasta Czechów) omawiające możliwości, działania i projekty aktywizujące lokalną społeczność, wzmacniające relacje międzyludzkie i wspierające poczucie przynależności.

Podczas tych warsztatów wyszły na jaw dwie niezwykłe historie. Okazało się, że wśród niemieckiej delegacji są siostry, które urodziły się w Chojnowie i kilka lat tu mieszkały. Zaskoczenie było obopólne, bo ani byłe chojnowianki nie spodziewały się, że spotkają w Czechach chojnowian, ani chojnowianie, że w tym gronie odnajdą rodowite mieszkanki. Dodatkową niespodzianką była informacja, że niemieckie miasto partnerskie Czechów Erzhausen, leży trzy kilometry od naszego Egelsbach. Te niebywałe zbiegi okoliczności automatycznie zintegrowały obie grupy.

 

Wizyta w Mnichovo Hradiště była bardzo sympatyczna i można by odnieść wrażenie, że już zakiełkowały pierwsze serdeczne przyjaźnie. Niestety nie było czasu na zwiedzanie miasteczka, które ma bogatą historię, ciekawe tradycje i wiele interesujących obiektów. Udało się tylko obejrzeć tamtejsze muzeum i miejską bibliotekę. Wierzymy, że już wkrótce nasi mieszkańcy będą mieli okazję poznać bliżej nowe miasto partnerskie. My natomiast serdecznie zapraszamy do Chojnowa.zdjęcia tutaj

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie