Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Bo Chojnów to miasto tkaczy

Projekt „Polska tkanina awangardowa: Urszula Plewka-Schmidt – ostatnie dziecko rewolucji tkackiej. Od asystentki Abakanowicz po twórczynię i rektor SCHOLA POSNANIENSIS. Kontent multimedialny wzajemnie dopełniających się dyscyplin plastycznych jako prolog wystawy interdyscyplinarnej i materiał dydaktyczny” jest realizowany przez Stowarzyszenie FotArtProjekt w ramach programu KPO dla Kultury 2024. Zadedykowany został prof. Urszuli Plewce-Schmidt, współtwórczyni „polskiej szkoły tkaniny”, artystce i pedagożce, twórczyni monumentalnych kompozycji tkackich.

13 grudnia projekt miał swój finał w Chojnowie – mieście tkaczy. To dla nas ogromne wyróżnienie.

Przedsięwzięcie składało się z kilku części, a jedną z nich były otwarte warsztaty mozaiki recyklingowej – w tym wypadku tworzywem stały się kawałki tkanin – prowadzone w chojnowskim Warsztacie Terapii Zajęciowej przez dr Edytę Rola-Marcinowską, artystkę i arteterapeutkę. Powstały wizerunek Madonny z Krużlowej jest twórczą interpretacją gobelinu prof. Plewia-Schmidt (oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu), wykonaną przez osoby niepełnosprawne.

Na spotkaniu w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji nagrodzono twórców, dziękowano też wszystkim zaangażowanym w projekt.

Gośćmi wydarzenia była Janina Mazur, wicestarosta i Brygida Mytkowska, Sekretarz Miasta.

Mozaikowa Madonna z Krużlowej wykonana z kawałków tkanin dołączy do kolekcji Madonn Kresowych tworzonych także metodą recyklingową, ale z papieru, w ramach innego projektu realizowanego w 2023 roku przez Starostwo Powiatowe w Legnicy, z inicjatywy Janiny Mazur. Ich wystawę oglądaliśmy kilka miesięcy temu w MOKSiR.

- Idea tworzenia metodą mozaiki recyklingowej to mój projekt autorski – wyjaśnia prowadząca warsztaty dr Edyta Rola-Marcinowska. - Dlatego zarówno Madonna z Krużlowej, jak i Madonny z Białej i Brzeżańska, które powstają teraz w ŚDS nr 1 i 2 w Chojnowie, dołączą do kolekcji.

- Nigdy nie poznalibyśmy wspaniałej, uznanej artystki prof. Urszuli Plewki-Schmidt, gdyby nie ten projekt – mówiła wicestarosta Janina Mazur. - Jej historii i jej wielu przepięknych dzieł. Możemy czuć się wyróżnieni. Z całego serca dziękuję pani Edycie Rola-Marcinowskiej za kultywowanie tej twórczości. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia pięknej Madonny z Krużlowej. Starostwo poszukuje obecnie miejsca na wystawienie wszystkich 10 Madonn – tych z mozaiki papierowej i z tkaninowej.

Spotkanie uzupełniła prezentacja multimedialna „Ikona polskiego gobelinu” obrazującą inspiracje artystki oraz jej wpływ na dzieła następców. Jej autorką jest Amanda Pilis, dyplomantka dr Edyty Rola-Marcinowskiej w Akademii Śląskiej w Katowicach.

Kuratorką całego projektu „Polska tkanina awangardowa: Urszula Plewka-Schmidt…” była Maja Herzog, art.-fotografka i animatorka kultury, prezeska Stowarzyszenie FotArtProjekt.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie