Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Hołd dla ks. Adama Łańcuckiego

27 czerwca o godz. 10:00 na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie odbyła się uroczystość upamiętniająca ks. Adama Szczepana Łańcuckiego. 140. rocznica urodzin zasłużonego kapłana była przyczynkiem do oddania mu hołdu oraz modlitwy za jego duszę. Ks. kanonik do Chojnowa przybył 11 października 1945 roku. Otrzymał nominację na proboszcza Chojnowa oraz dziekana dekanatu chojnowskiego, po czym zajął się organizowaniem parafii oraz normalizacją życia w mieście. Przy grobie kapłana zebrali się księża z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, reprezentacje samorządowe Miasta i Gminy Chojnów, strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej z dowódcą Czesławem Dulem, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta. Uczeń Powiatowego Zespołu Szkół Adam Swatek przedstawił sylwetkę ks. Adama Szczepana Łańcuckiego oraz opowiedział o szkolnych inicjatywach związanych z pamięcią o bohaterach powojennej odbudowy miasta. Następnie złożone zostały kwiaty przy grobie ks. Łańcuckiego. W imieniu mieszkańców wiązankę złożyli Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Skowroński. W modlitwie powierzono również ks. prałata Władysława Bystrka, który zmarł 3 listopada 2017 roku.

2020-06-29 12:23

Pamięć o Brzeżanach i ks. Łańcuckim

Kolejny dzień świętowania: srebrnego jubileuszu parafii, obchodów 140. rocznicy ks. kan. Adama Łańcuckiego oraz 75. rocznicy przesiedleń polskich rodzin z Kresów na Ziemie Zachodnie odbył się 25 czerwca. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. dr hab. prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu Grzegorz Sokołowski. Eucharystia sprawowana była w intencji parafian i Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach obchodzącej 400 – lecie swego kościoła. W wykładzie pt. „Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki jako prezbiter Kościoła wrocławskiego” ks. Sokołowski opowiedział o organizacji życia parafialnego w nowej, trudnej rzeczywistości:

2020-06-29 11:08

O księdzu Adamie Łańcuckim i Kresach

Kolejny dzień świętowania trzech jubileuszy w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył ks. Damian Skrzypek. Następnie wykład pt. „Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki proboszcz w Brzeżanach i Chojnowie – na tle historii Polski. Duchowieństwo rzymskokatolickie wobec kluczowych wydarzeń historycznych z I połowy XX w.” wygłosiła prof. dr hab. Kazimiera Jaworska, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2020-06-25 12:11

Dokończyć niedokończone i nie dopuścić do zapomnienia historii

Drugi dzień obchodów trzech jubileuszy w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczął się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie ks. kanonika dr Dariusza Pudełko, który modlił się za osoby i rodziny pomordowane na Kresach. W wygłoszonej homilii poruszony został temat bolesnej historii, męczeństwie niewinnych ludzi, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami.

2020-06-24 11:11

Inauguracja trzech jubileuszy

W poniedziałek 22 czerwca rozpoczął się tydzień świętowania jubileuszy: 140. rocznicy urodzin ks. Adama Łańcuckiego, 75. lecia przyjazdu repatriantów do Chojnowa i srebrnego jubileuszu utworzenia parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

2020-06-23 09:34

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie