Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Festiwal Wielokulturowości na chojnowskim Rynku

18 października na chojnowskim Rynku odbył się festiwal wielokulturowości pt. „Między kulturami z otwartymi oczami. Baw się razem z nami”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół. Spotkanie było częścią międzynarodowego projektu, w ramach którego doszło do wymiany i spotkania aż siedmiu kultur: Francji, Włoch, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Polski. Od 15 do 20 października trwa wymiana Erasmus +. Wizyta mieszkańców innych państw odbywa się w naszym mieście w ramach projektu realizowanego przez PZS. „Bardzo podoba mi się w Polsce. Lubię wasz kraj i podoba mi się w Chojnowie, ten festiwal przyniósł wiele radości i wiele pamiątkowych zdjęć!” – mówił francuski nauczyciel. Młodzież zgromadziła się w centrum miasta: „By pokazać, że chodź różni nas ubiór, kolor skóry, język i pochodzenie to jednak wszyscy jesteśmy tacy sami”. „Mamy w Polsce intensywny grafik wydarzeń, każda godzina jest zaplanowana. Cieszymy się, że tu jesteśmy. Jest fantastyczna pogoda i przyjaźni ludzie! – mówiła uczestniczka Erasmus + pochodząca z Rumunii. Na festiwalu wspaniale zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, w trakcie ich występu również przybyłe na festiwal przedszkolaki zostały poproszone do wspólnego kółka. Młodzież z PZS oraz goście z wymiany Erasmus + pod okiem Karoliny Rosockiej animatorki kultury przygotowali happening, którego celem była prezentacja głosów i dźwięków, splatających się w jednym wymiarze – jedności i wspólnoty naszych kultur. W trakcie wspólnego świętowania podwójnie zatańczona została także słynna „Belgijka”. Wydarzeniu towarzyszyli różni wystawcy. Swoje prace pokazywali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chojnowie. Obecnością zaszczycili także podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy w Chojnowie. Na stoiskach można było popróbować różnych specjałów, uwagę przykuwały także słodkości. Poza jedzeniem oczy cieszyły piękne rękodzieła. Kolorowe stroje, radosne twarze, nietuzinkowe występy i bajeczna jak na październik pogoda złożyły się w międzynarodową całość, jaką dopełniły poczucie naszej pięknej wielokulturowości.

2018-10-18 15:53

Dzień Edukacji Narodowej w Chojnowie

Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości państw na świecie. W Polsce święto oświaty i szkolnictwa obchodzimy 14 października. Spotkanie poświęcone pracownikom placówek edukacyjnych miasta i gminy Chojnów odbyło się 11 października w Domu Kultury. -Jest to wyjątkowy wieczór i wyjątkowa widownia. Życzę wszystkim pedagogom i pracownikom oświaty satysfakcji z wykonywania pięknego, ale trudnego zawodu - mówiła Janina Mazur starosta legnicki. Nagrody Starosty Legnickiego z życzeniami wielu sukcesów otrzymali nauczyciele PZS: Dorota Dreger, Barbara Homętowska, Józef Chrząszcz, Danuta Matuszewska. - Dzięki wam młody człowiek staje się lepszy i mądrzejszy. Uczy się jak żyć w społeczeństwie. Wasze zaangażowanie jest bezcenne – mówił Andrzej Pyrz wójt Gminy Chojnów Za zaangażowanie i poświęcenie wykazywane każdego dnia, wyróżnieni zostali: ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Budziwojowie Wanda Gregoryńska dyrektor, Cecylia Filipowicz, Katarzyna Filipowicz, ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach: Violetta Urban dyrektor, Elżbieta Cichocka, Agata Przyłucka, Celina Czachor, ze Szkoły Podstawowej w Okmianach: Maciej Cieśla dyrektor, Anna Mendocha, Danuta Algiert, ze Szkoły Podstawowej w Starym Łomie Halina Sowińska dyrektor, Małgorzata Wysocka, Krystyna Madziarz, ze Szkoły Podstawowej im. 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Krzywej: Jolanta Bekaluk – Pyrz dyrektor, Lucyna Obłój, Beata Bekaluk – Kowal, Ewa Hofman, z Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rokitkach: Wiesława Szapował dyrektor, Katarzyna Chrząszcz, Joanna Łowkiel i Izabela Firlej – Wielgucka. - Dziękuję za laureatów konkursów, olimpiad, za znakomite wyniki egzaminów. Dziękuje za wszystko, co robicie dla naszej chojnowskiej oświaty – mówił Jan Serkies burmistrz Chojnowa. Nagrody Burmistrza Miasta Chojnowa otrzymali: Z Przedszkola Miejskiego nr 3: Iwona Faluta - Borys dyrektor, z Przedszkola Miejskiego nr 1: Grażyna Gałwa, ze Szkoły Podstawowej nr 3: Agnieszka Bielecka, ze Szkoły Podstawowej nr 4: Teresa Halikowska i Grażyna Kośnik, z Gimnazjum nr 1: Jadwiga Paszkowska – Rakus, z Gimnazjum nr 2: Ireneusz Więcław. Dla przybyłych gości wystąpił Jerzy Kryszak. Aktor i satyryk opowiedział kilka anegdot z czasów, gdy sam był uczniem. Jak przystało na kabareciarza, poruszył także tematy polityki, świata artystycznego, scen z życia w stolicy. Podziękował także nauczycielom za ich wielki wkład w życie uczniów i dorosłych - Robicie najlepszą rzecz na świecie, trochę nas wychowujecie - mówił parodysta. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Wszystkim pracownikom placówek edukacyjnych składamy najserdeczniejsze życzenia, w myśl słów Marca Twaina: „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”.

2018-10-12 09:44

Uroczyste otwarcie obiektów szkolnych przy ulicy Witosa w Chojnowie

5 października miało miejsce uroczyste otwarcie obiektów szkolnych po termomodernizacji przy ulicy Witosa w Chojnowie. Inwestycja objęła docieplenie budynku szkolnego, budynku kotłowni, warsztatów i budynku administracji Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Projekt wyremontowania szkoły został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Wartość projektu, którego beneficjentem jest Powiat Legnicki wynosi 3 658 412, 72 zł, z czego 2 545 978, 31 zł to dofinansowanie unijne. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych: województwa dolnośląskiego, powiatu legnickiego, miasta, gminy, radnych, dyrektorów placówek edukacyjnych i oświatowych, inspektorów budowlanych, delegatów lokalnych instytucji, służb mundurowych oraz księży z chojnowskich parafii. Uczniów, nauczycieli i wszystkich zaproszonych gości przywitał dyrektor PZS w Chojnowie Mariusz Kowalczyk: "Sprawiliście nam ogromną radość. Dziękuję wielu osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu. W krótkim czasie szkoła została całkowicie odmieniona. Przywrócono piękno całego budynku, którego początek datuje się na lata 20 XX wieku. Dziękuję za tą inwestycję, za wsparcie z nadzieją dalszej współpracy" - mówił gospodarz uroczystości. Podziękowania i gratulacje złożyła Janina Mazur starosta powiatu legnickiego: "Jest to radosny dzień dla władz powiatu legnickiego. Ustaliliśmy, że wszystkie nasze szkoły PZS należy wyremontować. Podnieść standard nauki i kształcenia. To nie jest wysiłek jednej osoby. To wspólne działanie wielu zaangażowanych ludzi. To ogromny wkład pracowników tej szkoły, wykonawców, inspektorów, którzy rozumieli potrzeby placówki. Gratuluję wszystkim ogromnej integracji". Warto podkreślić, że pierwszy wniosek został odrzucony. Protest i konsekwencja działań - dr Tadeusza Samborskiego członka zarządu województwa dolnośląskiego doprowadziła do uzyskania dofinansowania ze środków UE. Po symbolicznym otwarciu obiektów szkolnych i przecięcia wstęgi budynek został poświęcony przez ks. Mirosława Makowskiego proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Goście z zainteresowaniem zwiedzili szkołę, a następnie udali się na przedstawienie przygotowane przez uczniów PZS. W poetycko - muzycznej odsłonie została zaprezentowana twórczość Zbigniewa Herberta.

2018-10-06 10:46

"Pamiętajmy o Żeromskim! - o pisarzu z uśmiechem" Narodowe Czytanie 2018 w Chojnowie

12 września w Miejskim Domu Kultury Sportu i Rekreacji w Chojnowie odbyło się Narodowe Czytanie 2018. To już siódma edycja polskiej akcji społecznej mającej na celu propagować znajomość literatury narodowej i jej twórców. Wybór tegorocznej lektury to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Powieść uznawana jest za próbę szkicu trudnej sytuacji młodego państwa, które mierzy się z wieloma problemami, z obawami na przyszłość. W roku jubileuszowym odzyskania przez Polskę niepodległości odczytywanie fragmentów powieści z 1924 roku, ma na celu przypomnienie losów ojczyzny, a także refleksyjne pochylenie się nad jej historią. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania życiorysu Stefana Żeromskiego, odczytał go Mariusz Garbera adiunkt Muzeum Regionalnego w Chojnowie: "Był nazywany sumieniem polskiej literatury... Był człowiekiem jak każdy z nas. Człowiekiem, któremu życie nie oszczędziło dramatów, który popełniał błędy, którego krępowała poważna choroba, kłopoty rodzinne, a jednak potrafił stworzyć literaturę ważną, bardzo polską i ponadczasową. Walczył o Polskę z całych sił, pokazując, że nie zawsze trzeba to czynić na froncie, by ta walka była skuteczna. Pamiętajmy o Żeromskim". Narratorem chojnowskiego Narodowego Czytania była Barbara Landzberg dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie: "Przedwiośnie jest pięknym świadectwem wielkiego pragnienia Stefana Żeromskiego, aby Polska była krajem niepodległym silnym i sprawiedliwym" - mówiła. Pierwszą część zainaugurowała młodzież z chojnowskich szkół ponadpodstawowych Natalia Moskwa, Klaudia Korniłowicz oraz Borys Kudryński. Odczytane fragmenty dotyczyły spraw rodzinnych głównego bohatera powieści Cezarego Baryki. Druga dotyczyła trudnej podróży do Polski, którą przeczytały Teresa Grzyb i Barbara Karasek. Następnie na scenie Domu Kultury Piotr Nowak, Alfred Gruszka, Andrzej Bobik oraz Lucyna Setla-Bar zaprezentowali partie powieści z roku 1920, o tym, dlaczego Baryka postanowił brać udział w wojnie, jak w niej uczestniczył, a także jego spotkanie z Laurą. O "wielkim polskim charakterze" - Szymonie Gajowcu, obronie odrodzonej Polski oraz ostatnią scenę powieści, w której autor wyraża swój niepokój o przyszłość kraju przeczytali Barbara Kułacz, Anna Rybarczyk i Wiktor Ziębowicz. Tradycyjnym podziękowaniem dla wszystkich czytających była wręczona przez burmistrza powieść "Przedwiośnie" z okolicznościową pieczęcią przysłaną z kancelarii Prezydenta RP. Drugą częścią spotkania był koncert pt. "Przedwojenne piosenki" w wykonaniu Malwiny Paszek oraz Tomasza Grdenia. Duet zaprezentował przedwojenny repertuar przy użyciu takich instrumentów jak kontrabas, altówka, akordeon czy ukulele. W Domu Kultury rozbrzmiały dawne melodie m.in. "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Odrobinę szczęścia w miłości", "Już nie zapomnisz mnie". Godzinny koncert zakończył się zaproszeniem wszystkich miłośników historii XX wieku do odwiedzania strony staremelodie.pl, którą założył Tomasz Grdeń w myśl pielęgnowania przedwojennej kultury muzycznej.

2018-09-13 10:39

Święto Marysieniek, Maryś, Marii… w Chojnowie

Popołudnie 15 sierpnia na pewno wiele Pań o pięknym imieniu Maria zapamięta. Ich imieninowe święto celebrowali mieszkańcy Chojnowa w towarzystwie zespołów ludowych występujących na Rynku. Wszystkie solenizantki wpisywały się do pamiątkowej księgi i otrzymywały czerwone bądź perłowe korale. W trakcie imieninowego spotkania dzieci mogły wykazać się talentem plastycznym i narysować laurkę lub wykonać obrazek związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Chętnych nie brakowało. Każda z prac została nagrodzona upominkiem. Spotkanie umilały zespoły folklorystyczne. Wystąpiły: Albinki ze Strupic, Michalinki z Konradówki/Piotrowic, Niezapominajki z Osłej, Wesoła Gromadka z Gromadki. Sympatycznym zakończeniem wspólnego świętowania było losowanie nagrody głównej i upominków, które otrzymały szczęśliwe Marysie, Marysieńki, Marie… Na wszystkich czekał jeszcze jeden prezent - zespół Trubadurzy... Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji imienin!

2018-08-16 09:27

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie