Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Od salsy do podróży marzeń – finisaż „¡hOla! Cuba”

Od salsy do podróży marzeń – finisaż „¡hOla! Cuba”

2018-03-27 13:41

Via Crucis według Piotra Wróblewskiego – prelekcja Rogera Piaskowskiego w Muzeum Regionalnym

W sobotę 17 marca w Muzeum Regionalnym w Chojnowie miała miejsce prelekcja Rogera Piaskowskiego – historyka sztuki i malarza. Wykład dotyczył Drogi Krzyżowej namalowanej na ścianach kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przez Piotra Wróblewskiego. Historyk sztuki opisał oryginalne dzieło w XXXVIII tomie "Szkiców Legnickich": „Na kanwie tekstu w "Szkicach Legnickich", które serdecznie państwu polecam, pod redakcją Wojciecha Konduszy, który zainspirował mnie do napisania tekstu, a także zebrał wszystkie materiały o charakterze pism administracyjno – prawnych związanych z całą sprawą będę państwa dzisiejszym przewodnikiem”- mówił Roger Piaskowski.

2018-03-20 11:04

„Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt” – kobiecy portret na plakatach w Muzeum Regionalnym

Marzec to miesiąc, który zdecydowanie kojarzy nam się z kobiecym świętem, a także z nadchodzącą wiosną. Portret, którego główną bohaterką jest płeć piękna zaprezentowany może zostać w tysiącach odsłon. Wisława Szymborska próbowała w jednym ze swoich wierszy stworzyć wizerunek kobiety, o wielu twarzach. Płeć piękna ma jednak nieskończoną ilość profili, osobowości i niepowtarzalności dlatego trudno o jej spójny portret. 16 marca w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż pt. „Kobieta. Polska Szkoła Plakatu”. Przybyłych gości przywitał dyrektor Jerzy Janus, który zaprezentował także krótki rys historyczny wystawy: „Będziemy prezentować kolekcję kolekcjonerów chojnowskich. Chojnów jest niewielkim miastem i osób, które dotknięte są tym nieszkodliwym maniactwem nie jest za dużo. Na tę wystawę umawialiśmy się już od trzech lat, wreszcie doszła do skutku. Polski plakat, którego historia sięga końca XIX stulecia wiąże się z postacią Stanisława Wyspiańskiego, dość dobrze rozwija się plakat w okresie 20 - lecia międzywojennego. Plakat filmowy rozwinął się po II wojnie światowej i jest związany z twórczością Henryka Tomaszewskiego i Eryka Lipińskiego”. Autorem wystawy w chojnowskim muzeum jest pan Dariusz Nowak, który zaczął zbierać plakaty gdy miał 20 lat. Jego kolekcję aktualnie liczy się w tysiącach zebranych bilbordów. Goście mogli obejrzeć 29 afiszy, na których bryluje kobieta. Główna rola niewiasty na plakatach ukazuje mnogość jej wizerunku. Piękno przeplata się ze strachem, radość ze zgrozą, a smutek z tajemnicą. Interesujące kompozycje przyciągają uwagę kolorami i interpretacją. Na przestrzeni lat zmienia się postrzeganie plakatów. Były one swoistą grą intelektualną, wyraziste w przekazie, drukowane w dziesiątkach tysięcy przykuwały uwagę. Dziś w dobie Internetu odbiór reklamy czy afiszu staje się wizualnym przekazem, który ma wiele funkcji artystycznych, symbolicznych i informacyjnych. Plakat jest swoistym narzędziem sztuki i nowoczesności zarazem. Jego niczym nieograniczona żywotność króluje nie tylko w przestrzeni miejskiej ale przede wszystkim na stronach internetowych. Plakat nierzadko się podziwia za grafikę i interpretację, w połączeniu z bohaterką główną– kobietą staje się on, podobnie jak ona, jedyny w swoim rodzaju.

2018-03-19 14:13

Warsztaty tradycyjnych pieśni wielkanocnych w MOKSiR

W MOKSiR trwają warsztaty tradycyjnych pieśni wielkanocnych dla dorosłych, prowadzone przez Karolinę Rosocką – animatorkę kultury, pasjonatkę kultury tradycyjnej i kolekcjonerkę starych pieśni. Osoby uczęszczające na zajęcia mają przyjemność nauki sztuki wokalnej, którą wytrwale ćwiczą ucząc się pięciu pieśni pochodzących ze wschodniej części Polski, ich tytuły to: „Panie gospodarzu wesoło witamy”, „Siwa raba ziaziuleńka”, „Cienka niewielka w lenku konopielka”, „U jeziora u białego”, „Przyszli my tu po dyngusie”. Cykl czterech spotkań przynosi owocne rezultaty, panie wspaniale radzą sobie z trudnymi językowo i fonetycznie kolędami wielkanocnymi. Warsztaty są bardzo ciekawą formą edukacji, poza śpiewaniem uczestnicy pracują nad swoim oddechem i emisją głosu. Ostatni dzień spotkań będzie koncertowym podsumowaniem prób, na których królują tradycyjne pieśni polskie i bogactwo ich melodii.

2018-03-14 11:22

„Dobranocki dla Dorosłych”

„Dobranocki dla Dorosłych” czyli : „Opowieść o dwóch wiedźmach”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Oślepiająca piękność”, „Zgadywanka”, „Diabeł i dziewczyna” i „Niezawodna broń” były świetnym prezentem na „Dzień Kobiet” dla wszystkich Pań i Panów w naszym mieście. 9 marca sala w MOKSiR wypełniona była po brzegi, a chojnowska grupa „Antykwariat” zaprezentowała się fenomenalnie. Aktorzy wcielili się w różne charaktery: były księżniczki, wiedźmy, diabły, wojowniczki i wiele, wiele innych ciekawych ról, które nie tylko miały rozśmieszyć widza, ale i przekazać cenny morał. Reżyser B. Słotwińska oraz aktorzy: D. Chopkowicz, K. Czapska, E. Grześkowiak, S. Horodecki, M. Krzywda, A. Pruś, R. Rzepakowska, J. Szarek stworzyli kreacje bohaterów, które na długo zostaną w pamięci widzów. Pozostaje tylko żałować, że „Dzień Kobiet” jest tylko raz w roku.

2018-03-12 15:30

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie