Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Wernisaż "Jutrznia" Grzegorza Niemyjskiego

Duchowa i artystyczna kreacja "Jutrzni" Grzegorza Niemyjskiego Jutrznia to modlitwa brewiarzowa, to poranny pacierz przed wschodem słońca, ale też zapowiedź tego, co się wydarzy, jak twierdzi Grzegorz Niemyjski autor wielkopostnych kontemplacji w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Wernisaż prac legniczanina łączących sferę duchowości ze sztukami plastycznymi odbył 16 marca. Autor ponad osiemdziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą po raz pierwszy zaprezentował się w Chojnowie. Obecnie Grzegorz Niemyjski jest wykładowcą na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoim rodzinnym mieście jest twórcą rzeźb stojących na Rynku. Dwa pomieszczenia wystaw czasowych, lapidarium i sala renesansowych sgraffita stały się tłem dla wykonanych z drewna, kamienia i ceramiki rzeźb oraz rysunków głównie prezentowanych na papierze. Tematyka ukazanych dzieł dotyka wiary i religijności. Jest to przestrzeń, która właśnie w obecnym okresie kalendarza liturgicznego szczególnie artystę porusza: - Dwie rzeczy są dla mnie bardzo ważne: wiara i sztuki plastyczne. Staram się je ze sobą łączyć. To moje osobiste refleksje na temat religii i przemian, które teraz zachodzą w Kościele. W tych trudnych czasach, kiedy w zasadzie to wszystko się rozmywa i zatraca, ja staram się dotknąć tej sfery duchowości. Ważne jest, abyśmy nie zatracili spuścizny naszych ojców. Ten kontekst jest dla mnie bardzo istotny – tłumaczył G. Niemyjski. Robiąca wrażenie ekspozycja złożona z pięćdziesięciu prac podzielona została na części, które swoją dominantą wtajemniczają w biblijne motywy takie jak pieta, pascha czy lamentacje: - Staram się przekazywać treść obrazowo, ale nie dosłownie. Chciałbym, aby moje prace były bodźcem do zastanowienia się, do zadawania pytań. Zasugerowane jak w poezji — mówił artysta. Spotkanie zakończyło się symbolicznym oczyszczeniem moralnym. Artysta dokonał obmycia rąk przybyłym na wernisaż. Imponującą wystawę można oglądać do końca kwietnia. Polecamy!

2019-03-18 15:19

O kobiecej sile, nieco inaczej… - premiera spektaklu „Upiór w Kuchni”

Po raz szósty odbyła się premiera chojnowskiej grupy „Antykwariat”, tradycyjnie oscylująca w Święto Kobiet. Protagonistką i inicjatorką powstania koła teatralnego jest p. Elwira Kądziołka. Pod jej wodzami grupa zaprezentowała się trzykrotnie na deskach Domu Kultury. Artystyczne stery w 2016 roku przejęła p. Barbara Słotwińska, po „Eliksirze Starości” i „Dobranockach dla Dorosłych”, pod jej kierownictwem, przyszedł czas na kryminalną komedię „Upiór w Kuchni”… Premiera spektaklu miała miejsce 9 marca w Miejskim Domu Kultury Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Chojnowska grupa aktorów – amatorów tym razem pokusiła się o czarny humor, czarną komedię i czarne charaktery. Przewrotnie jednak dodały one wiele kolorów bohaterom i scenerii, w której toczy się cicha i głośnia sprawa nagłych, lub zrządzeniem losu banalnych zgonów. O inspiracji i pracą nad komedią kryminalną opowiedziała prowadząca grupę Barbara Słotwińska: - Trzymamy się lekkiej formy. Zastanawialiśmy się nad treściami poważniejszymi, jednak oczekiwania publiczności są najważniejsze. Zdecydowanie odbiorcy stawiają na spektakle, w których jest humor, żart, ale także moralny, życiowy przekaz i puenta. Podkreślić należy nasze wspólne starania w kreowaniu ról i całokształtu przedstawienia. Chcemy wciągnąć w tę opowieść, przybliżyć widzowi historię i pokazać przy okazji coś zabawnego. Piękne jest to, że my wszyscy pracujemy tak samo intensywnie. Każdy się stara, jest mnóstwo pomysłów i kreatywnych działań, które wcielamy w życie na naszej chojnowskiej scenie. Ośmiu aktorów trafnie wcieliło się w role. Jak przystało na angielską klasykę, na scenie pojawiły się rekwizyty i dekoracje odpowiadające za wystrój, niczym niezwiastujący tajemniczych morderstw. Sceneria przypominała lata 50. ubiegłego wieku. Epizodyści ucharakteryzowani byli odpowiednio do pory dnia i nocy, wskazując tym samym na dwoistość ludzkiej natury. Stroje podkreślały groteskowość, ale i specyficzne cechy osobowości. Nie zabrakło intrygi, pozerstwa czy absurdu, które doskonale wpisują się w elementy i składowe dobrej komedii kryminalnej. Fabuła przebiegała finezyjnie i wartko, inteligentne zwroty nie rzadko zszokowały i rozśmieszały widza. Dla licznie zgromadzonej publiczności zagrali: D.Chopkowicz, E. Grześkowiak, K. Czapska, R. Rzepakowska, M. Krzywda, J. Szarek, A. Pruś, S. Horodecki. Trzecia premiera „Antykwariatu” przechodzi do naszej lokalnej historii, ale kto wie, co przyniesie przyszłość… Chojnowskiej obsadzie aktorów wróżymy szerszą karierę! Drugi spektakl „Upiór w Kuchni” już w najbliższy piątek!

2019-03-09 20:53

Spektakl "Na rozstajnych drogach" grupy teatralnej ZaŚwiaty w PZS

Relacja fotograficzna z spektaklu "Na rozstajnych drogach" grupy teatralnej ZaŚwiaty w PZS w Chojnowie.

2019-03-04 13:12

60 lat Muzeum Regionalnego w Chojnowie

15 lutego blisko 100 osób świętowało uroczystość 60. lecia Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Dzieje muzealnictwa w grodzie nad Skorą mają już ponad 100 lat, jednak Muzeum Regionalne w Zamku Piastów legnicko – brzeskich rozpoczyna swą historię 25 stycznia 1959 roku, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie instytucji kultury. Z okazji jubileuszu pracownicy muzeum przygotowali wystawę pt. „60 lat Muzeum Regionalnego”. Ekspozycja ukazuje najważniejsze i najcenniejsze obiekty wraz z historycznym tłem działalności chojnowskiego parku etnograficznego. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor placówki Jerzy Janus, prezentując przybyłym gościom bogatą przeszłość, wartościową teraźniejszość i plany na przyszłość: - Mocno angażowaliśmy się w poprawianie bazy, jaką zastałem, rozpoczynając pracę. Tkwimy w naprawach i remontach. Obiekt jest wiekowy, sięga swoimi korzeniami XIII wieku, przebudowany w wieku XVI, wielokrotnie adaptowany. Zaczynaliśmy w 1959 roku, w zaledwie od pięciuset eksponatów, teraz mamy ich zinwentaryzowanych około 3 tys. i wiele jeszcze poza inwentarzem. Trzeba podkreślić trud pracy muzealników, którzy wkładają wiele wysiłku, aby zabytki były odpowiednio przechowywane. Oprócz gromadzenia zbiorów naszym zadaniem jest także udostępnianie pomników kultury we właściwych warunkach – tłumaczył Jerzy Janus. Wspomniano wiele osób zaangażowanych w reaktywację i rozwój wartościowych kolekcji, które historycznie, naukowo i artystycznie opisują dzieje regionu i są bogactwem miasta. Wyjątkowa uroczystość była także okazją do gratulacji i podziękowań, które na ręce kustosza muzeum złożył Burmistrza Miasta Chojnowa: - Samorząd dostrzega zmiany i docenia wkład całej załogi, osób prywatnych wspierających muzeum. Sukcesywnie w miarę możliwości pomagamy w tworzeniu wizerunku placówki. W ostatnich latach na poprawę funkcjonowania jednostki przekazano z budżetu miasta środki m.in. na modernizację dachu, elewację portalu, remont sklepienia w czytelni biblioteki, budowę sieci ciepłowniczej, remont Baszty Tkaczy. Przy okazji tak pięknego jubileuszu w imieniu władz naszego miasta pragnę serdecznie podziękować p. dyrektorowi oraz całej obecnej kadrze i wszystkim poprzednikom za wieloletnie zaangażowanie, za propagowanie historii, tradycji, za pracę edukacyjną i administracyjną. Dziękuję każdej osobie prywatnej i instytucjom, które w różnej formie wspierają działalność muzeum. Dziękuję niezliczonej licznie zwiedzających. Życzę nam wszystkim, aby muzeum przez kolejne lata cieszyło się tak wielkim uznaniem. – mówił Jan Serkies. Życzenia złożyli także przedstawiciele chojnowskiej kultury, oświaty, instytucji i samorządów. Wspólne świętowanie zwieńczył poczęstunek i piękny jubileuszowy tort.

2019-02-18 11:41

Z zaangażowaniem i radością – wystawa „Malujemy samodzielnie i z pomocą”

9 stycznia odbył się pierwszy w tym roku wernisaż w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie pt. „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. W Galerii Młodych zaprezentowane zostały prace plastyczne i rękodzielnicze uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Chojnowie oraz Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Wystawa odbywa się, już od ośmiu lat prezentując talent i zaangażowanie osób niepełnosprawnych. Inicjatorką pierwszego spotkania w 2012 roku była Agnieszka Marczak – Mandosik. Koordynator Galerii Młodych Agnieszka Tworzydło podziękowała autorom prac, za ich kreatywność i entuzjazm. – Wystawa bardzo motywująco wpływa na naszych uczestników. W tamtym roku po zakończeniu wernisażu zgłosiło się od razu kilka osób wyrażających chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji. Już w styczniu 2018 roku rozpoczęli pracować nad swoim dziełami, które możemy dziś oglądać – mówiła Anna Marcinyszyn z ŚDS nr 2. - Nasze prace powstały stosunkowo niedawno, ale to zadziałało motywująco. Nasi podopieczni z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do wystawy – zaznaczyła Alina Żybura z WTZ. - W tym roku pokazaliśmy prace innych osób. Nasi podopieczni są bardzo zdolni, wykonali różne kompozycje artystyczne: od gobelinów po malowanie farbami olejnymi. Pracowaliśmy intensywnie i szybko – wyjaśniła Urszula Kondrat z ŚDS nr 1. Obecny na wernisażu Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies wyraził uznanie dla moderatorów i twórców corocznych spotkań: - Gratuluję Bibliotece Miejskiej inicjatywy. Placówka skupia wiele organizacji, stowarzyszeń, które działają w różnych kierunkach życia społecznego. Wszystkim gratuluję pięknych prac i życzę państwu zdrowia, pomyślności i samorealizacji. Autorzy prac i ich opiekunowie otrzymali upominki, które wręczył burmistrz miasta i Przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński. Wernisaż zakończył się słodkim poczęstunkiem. Wystawę można oglądać do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy!

2019-01-09 13:39

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie