Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Dzień Niepodległości w Chojnowie

Oficjalne miejskie obchody rozpoczęły się 11 listopada tradycyjnym spotkaniem pod obeliskiem przy ul. Chmielnej. Przybyłych powitała orkiestra dęta pod batutą Piotra Koziara.

Tuż po hymnie Polski i Apelu Poległych, przedstawiciele władz powiatu, miasta, gminy, reprezentanci lokalnych organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe chojnowskich szkół i organizacji mundurowych oraz delegacja naszego partnerskiego miasta z Czech, wieńcami kwiatów, płonącymi zniczami i swoją obecnością zaakcentowali niegasnącą pamięć o wydarzeniach i ludziach, którym nasz kraj zawdzięcza autonomię.

- Po 123 latach niewoli polski naród odzyskał suwerenność, godność i należne mu miejsce na mapie Europy - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jan Serkies. - Droga do wolności była długa i trudna. Wiele tysięcy naszych rodaków zginęło w czasie walki, tysiące znalazło się w więzieniach na Syberii i innych miejscach zesłania. Jeszcze inni zostali zmuszeni do emigracji. Dzień wyzwolenia uznajemy za dzień ukoronowania drogi, w której sprawdziły się polskie elity, polscy przywódcy polityczni, intelektualiści i żołnierze na wszystkich frontach.

Dziś po 98 latach chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. 11 listopada jest dziś dla nas - z jednej strony dniem zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej dniem radości

i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Walczmy zatem każdego dnia o Niepodległą Polskę, zgodną z zasadami, uczciwą i sprawiedliwą.

Po uroczystościach pod obeliskiem świętujący, w asyście orkiestry, przeszli do chojnowskiej fary. Mszę św. w intencji Ojczyzny celebrował ks. proboszcz Marek Osmulski i ks. proboszcz Mirosław Makowski.

Uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Okolicznościowe widowisko przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 2. Wystąpił także chojnowski chór Skoranta. Słowno-muzyczny spektakl ilustrujący historię odzyskania przez nasz kraj niepodległości, uzupełnił autorski film przygotowany przez szkołę.

W tegoroczny program obchodów wspaniale wpisało się ważne dla naszego miasta wydarzenie. Tuż po części patriotyczne, odbyło się uroczyste podpisanie partnerskiej umowy z czeskim miastem Mnichovo Hradiště. 17 września - władze obu miast zawarły oficjalne porozumienie o wielopłaszczyznowej współpracyw Czechach, 11 listopada dopełniono formalności składając podpisy w Chojnowie.

- Cieszy mnie fakt, że nasze miasta przyczynią się do jednoczenia kontynentu - mówił burmistrz Jan Serkies - Integracja Europy jest procesem globalnym, ale tak naprawdę dokonuje się na poziomie lokalnym. Dlatego w nasze partnerstwo należy teraz tchnąć życie. Zapewniam, że Chojnowianie z życzliwością odnoszą się do nowych europejskich kontaktów. Jestem przekonany, że te stosunki będą rozwijały się w różnych aspektach życia, jednocząc mieszkańców i tworząc nowe prężnie działające środowiska. Wiele nadziei pokładamy w młodzieży licząc, że kontakty towarzyskie przekształcą się w różne formy współpracy organizacji młodzieżowych.

- Nasze narody wiele łączy - dodał starosta Mnichovo Hradiště Ondřej Lochman - Mamy podobną historię, podobny język, podobne są też nasze miasta. Jestem przekonany, że współpraca będzie układać się wspaniale i za dziesięć lat śmiało będziemy mogli powiedzieć, że to była doskonała decyzja, a nasze społeczności wspaniale ze sobą współdziałają.

Oprawę artystyczną tego wydarzenia zapewnił Karambol - trzy formacje taneczne z MOKSiR oraz zespół wokalno-instrumentalny i chór ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Zdjęcia do obejrzenia tutaj


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie