Dzień Partnerstwa Miast

Pierwszą edycję święta celebrującego chojnowskie relacje z niemieckim Egelsbach, francuskim Commentry i czeskim Mnichovo Hradiště organizatorzy - samorząd, Miejska Biblioteka Publiczna i Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich, zaplanowali na 19 maja. Otworzyła je Międzyszkolna Gimnazjada Wioślarska,

w której, już od godz. 10, o laury najlepszych rywalizowały drużyny symbolizujące reprezentacje czterech partnerskich miast.

W tym samym czasie w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej oficjalnie otwarto wystawę pokonkursowych prac plastycznych zatytułowaną "Commentry-Egelsbach-Mnichovo Hradiště". Na konkurs wpłynęło 190 ilustracji uczniów szkół podstawowych. Decyzją czteroosobowego jury, któremu przewodniczyła Jadwiga Jędrzejczyk, 30 wybranych prac stworzyło wystawową ekspozycję. Podczas wernisażu odczytano werdykt, nagrody jednak laureaci otrzymali na uroczystościach w domu kultury.

O godz. 16 salę widowiskową Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji wypełnili mieszkańcy Chojnowa - dzieci, młodzież i dorośli - oraz goście z Czech na czele ze starostą Ondřejem Lochmanem. Wszystkich przywitał burmistrz Jan Serkies:

- (…) Podstawą partnerskiej współpracy są wszechstronne i bezpośrednie, oparte na wzajemnym szacunku, kontakty mieszkańców miast. I tak się dzieje. Rozwijamy wspólną świadomość historyczną, kulturalną, turystyczną, ożywiamy relacje społeczne poprzez sport, sztukę i międzyludzkie kontakty. Doświadczenia minionych lat, wielokrotne wspólne działania dowodzą, że inicjatywa jest ze wszech miar słuszna. Cieszy mnie fakt, że nasze niewielkie aglomeracje - w Polsce, Niemczech, Francji i Czechach przyczyniają się do jednoczenia kontynentu. (…)

Kilka serdecznych słów powiedział także do chojnowian starosta O. Lochman: "Gorąco dziękujemy za zaproszenie. Mieszkamy obok siebie, nasza kultura jest podobna, podobny jest język. Obopólna chęć poznania i rozwijania partnerskich kontaktów z pewnością doprowadzi do wielu cennych inicjatyw.

Program uroczystości wypełniły występy wokalne - laureatów niedawno odbytego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, w których zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz chóru Allegro ze Szkoły Pod-stawowej nr 4.

Na scenie przeprowadzono też niezwykle ciekawy quiz. Reprezentanci chojnowskich gimnazjów w umysłowej potyczce musieli wykazać się erudycją o miastach partnerskich i doskonale im poszło.

Niewiele osób w naszym mieście, nawet ściśle związanych z działalnością partnerską, wie tyle o Commentry, Egelsbach i Mnichovo Hradiště, ile ta szóstka gimnazjalistów.

Zasobniejszą wiedzą wykazali się uczniowie Gimnazjum nr 1 w składzie Natalia Moskwa, Marcin Sokołowski, Igor Górski. Zdobywcy drugiego miejsca - reprezentanci Gimnazjum nr 2 w obsadzie Pola Rokus, Martyna Saja i Wiktor Ziembowicz - ustąpili pola rywalom tylko jednym punktem. Obie drużyny zasłużyły na ogromne gratulacje.

Quiz był ciekawą lekcją także dla publiczności, która z pewnością poznała wiele nowych faktów dotyczących naszych zaprzyjaźnionych miast.

Swoje zasłużone nagrody odebrali także uczestnicy konkursu plastycznego.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, podczas gali ponownie odczytano werdykt i uhonorowano młodych plastyków. W finałowej piątce na pierwszym miejscu znalazła się praca Kasi Ostropolskiej z kl. IVb SP3. Dwa drugie miejsca przypadły Martynce Skrzyneckiej z kl. Vc SP4 i Dawidowi Merunowi-czowi z kl. Va SP4, a trzecie zajęli Sara Kułacz z kl. VIa SP3 i Maja Bere-zowska z kl. Va SP3. Wyróżnienia przyznano 25 uczestnikom.

Finalistów obu konkursów - plastycznego i wiedzy - uhonorowano atrakcyjnymi nagrodami. Ich fundatorami był chojnowski samorząd oraz wieloletni przyjaciel naszego miasta, były burmistrz Egelsbach - Rudi Moritz.

Na zakończenie wyemitowano przygotowaną przez p. Andrzeja Urbana, filmową wizytówkę trzech partnerskich miast, która w pigułce zaprezentowała ich zasoby kulturowe, społeczne i architektoniczne.

Kontynuacją obchodów Dnia Partnerstwa Miast były wydarzenia na Placu Zamkowym. Tuż po godz. 18 oficjalnie rozpoczęto tu kolejną chojnowską Noc Muzeów. Ale to już materiał na inny artykuł.

eg


zdjęcia do obejrzenia tutaj


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie