70-lecie ślubów zakonnych Siostry Zenobii


Piękna uroczystość 70 – lecia ślubów zakonnych Siostry Zenobii miała miejsce 10 października w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. W tym wyjątkowym dniu zawitali do Chojnowa liczni goście, którzy modlitwą i dobrymi życzeniami otulili Siostrę Zenobię.


(szerokość: 750 / wysokość: 1000)Siostra Zenobia od 37 lat posługuje w Chojnowie. W 1947 roku wyjechała z Lubięcina do Dębicy i tam wstąpiła do klasztoru Sióstr Służebniczek przyjmując imię Siostra Zenobia. Zanim na dobre stała się Obywatelką Chojnowa posługiwała w Ropczycach, Solcu Kujawskim, Tarnowie, Krakowie, Tuchowie i Odporyszowie. 11 marca 2005 roku została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zesłańców Sybiru w hołdzie dla męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.


(szerokość: 750 / wysokość: 1000)


Życzenia w imieniu mieszkańców złożył Siostrze Zenobii Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies, który podkreślił znaczenie i rolę posługi zakonnej:

- Siostra Zenobia to osoba wyjątkowa. Przeżyła piekło Sybiru, dożyła sędziwego wieku i stale emanuje radością. Energiczna, zawsze uśmiechnięta nie tylko ujmuje swoją dobrocią, ale też umiłowaniem świata artystycznego. Czcigodna Siostro Zenobio gratulujemy pięknego jubileuszu. Dziękujemy za posługę w naszym mieście. Za wielkie serce i nieustanną serdeczność, którą Siostra obdarowuje  z pokorą i troskliwością całą wspólnotę Chojnowian. Niech dobry Bóg obdarza Siostrę łaską zdrowia. Życzymy Błogosławieństwa Bożego i Opieki Matki Bożej.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 1000)


(szerokość: 750 / wysokość: 1000)(szerokość: 750 / wysokość: 1000)(szerokość: 750 / wysokość: 1000)


(szerokość: 750 / wysokość: 1000)

Siostra zakonna, nestorka, sybiraczka – Leokadia Stasiak czyli Siostra Zenobia urodziła się 4 lutego 1924 roku w osadzie Borowce,  ojciec Siostry walczył w I wojnie światowej. Gdy miała 16 lat została zesłana wraz z całą rodziną na Sybir. Wywiezieni w głąb Rosji, potem do  Środkowej Azji ciężko pracowali na plantacjach między innymi ryżu, gdzie nadzorowali ich Rosjanie. Jako młoda dziewczyna została powołana do wojskowej Armii Radzieckiej. Jednak zły stan zdrowia i modlitwa do Matki Nieustającej Pomocy wybawiły Siostrę od tej służby. Po latach ciężkiej pracy, głodu, chorób i codziennej tęsknoty za domem Leokadia wraz z całym transportem ludzi przybyła na ziemie Polskie. W 1947 roku wstąpiła do klasztoru Sióstr Służebniczek w Dębicy.


zdj. p. Róża Rzepakowska

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie