Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



Wyrok śmierci na jeże…


Człowiek niszczy swoje środowisko naturalne w sposób bezpardonowy i bezmyślny. Ekosystem jest w kryzysowej sytuacji.  Ekolodzy alarmują, że 25%  dzikich gatunków jest zagrożonych wyginięciem w Europie. Degradacja środowiska jest ogromna, a dodatkowo ludzie w coraz większym stopniu się do niej przyczyniają.

W druzgocąco złej sytuacji znajduje się mnóstwo zwierząt, którym grozi wymarcie. Na długiej liście ostatnich gatunków jest również jeż zachodni lub jeż europejski. Badania wskazują, że w 2025 roku jeży już nie będzie! 

Jeż to niezwykle pożyteczny ssak, który przetrwał bez większych zmian blisko 60 mln lat. Jego pożywieniem są owady w różnych stadiach: larwy, chrząszcze, pędraki, ślimaki. Dorosły jeż w ciągu doby, aby się najeść, powinien zjeść tyle owadów, ile zmieściłoby się w szklance. To obrazuje, jak wiele dobrego robią te kolczaste ssaki, bo przecież zjadają pasożyty, które plądrują ogródki.

Niestety jeże giną masowo na drogach, w wyniku pożarów, koszenia trawników, prac ogrodowych i rolniczych. Są również bestialsko zabijane przez człowieka i jest to najbardziej bulwersująca kwestia, z którą mierzą się obrońcy praw zwierząt i ekolodzy.

Pożyteczny owadożerca w „sidła" człowieka wpada za często. Warto przypomnieć, że zabijanie jeży jest karane. W ustawie o ochronie zwierząt czytamy: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" oraz „Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu".

Skala bezmyślnych morderczych ataków na jeże jest głośno komentowana w mediach. Niestety również w naszym mieście doszło do otrucia kilku jeży. Czyn ten wysoce wstrząsnął mieszkańcami Chojnowa, którzy na łamach naszej strony apelują o przestrzeganie humanitarnych postępowań zwłaszcza względem bezbronnych, dzikich i pożytecznych zwierząt.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą zwiększono kary za zabijanie i znęcanie się nad zwierzętami. Każdemu, kto ze szczególnym okrucieństwem potraktuje m.in. jeża, grozi od 2 do 5 lat więzienia. Nieuchronne dla sprawcy jest także zapłacenie kary pieniężnej na cel związany z ochroną zwierząt w kwocie nawet do 100.000 tys. złotych.

Dbając o lokalną przestrzeń, szanując przyrodę i zwierzęta nic nie tracimy, a jedynie zyskujemy. Widząc kolczastego przyjaciela, postarajmy się mu pomóc. Jeż w obawie przed drapieżnikami  zwija się w kulkę. Wystarczy delikatnie go przenieść lub przewieźć do lasu, na łąkę lub inne dogodne miejsce. Jeże to sprzymierzeńcy ludzi, pamiętajmy o tym, bo za kilka lat może już ich nie być.

 

(szerokość: 600 / wysokość: 800)

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie