Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



Wydarzenia 2020 roku

 

Wszystkie działania związane z promowaniem wydarzeń kulturalnych, sportowych, naukowych zostały w tym roku ograniczone przez wzgląd na wspólne bezpieczeństwo. Epidemia pokrzyżowała wiele planów, zamierzeń i marzeń. W 2018 i 2019 roku cieszyliśmy się ze 150 i 130 wydarzeń, które odbyły się w Chojnowie. Rok 2020 przyniósł nam ich ponad 50…

Rok 2020 rozpoczął się od koncertu góralskiego zespołu Trebunie – Tutki. Następnie chojnowianie spotkali się na Orszaku Trzech Króli. Święto Objawienia Pańskiego zgromadziło ponad tysiąc osób. Tradycyjnie odbyły się jasełka, a maturzyści wraz z nauczycielami zatańczyli Poloneza. 10 stycznia w Miejskim Domu Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się koncert łemkowskich i ukraińskich pt. „Łemkowskie Betlejem". Organizatorem świątecznego spotkania była Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Zamienicach. 12 stycznia zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy naszego miasta licytowali w MOKSiR na rzecz WOŚP. Gościnnie wystąpili muzycy oraz roztańczone dzieci i młodzież. Chór Skoranta i Orkiestra Dęta pod dyrekcją Piotra Koziara zakończyli uroczystym koncertem kolęd liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Muzyczne spotkanie odbyło się tradycyjnie w kościele św. ap. Piotra i Pawła. Tytuł tegorocznego festiwalu radosnych pieśni noworocznych brzmiał „Z kolędą do Was idziemy". Tegoroczny pierwszy wykład w Muzeum Regionalnym poświęcony był tematowi: „Kościół a Synagoga (30 – 313 po Chr.). Na rozdrożu". Wykład wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik - wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. 17 stycznia swoje 102 urodziny świętowała Pani Władysława Osesik – najstarsza mieszkanka Chojnowa!  Święto Babci i Dziadka celebrowały wszystkie dzieci w Chojnowie. Wyjątkowe akademie miały miejsce w MOKSiR. Po raz dziewiąty w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż pt. „Malujemy samodzielnie i z pomocą". W Muzeum Regionalnym prezentowana była kolekcja pt. „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu". Wernisaż nietuzinkowej ekspozycji odbył się 24 stycznia. Utalentowani uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego zgodnie z tradycją zagrali dla chojnowian Koncert Noworoczny będący melodyjnym podarunkiem na Nowy Rok.

5 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego tradycyjnie przywitał Nowy Rok od podsumowania dotychczasowych działań oraz prezentacji kolejnych zamierzeń. Uroczyste spotkanie uatrakcyjnił chór „Allegro" działający przy Szkole Podstawowej nr 4 pod kierownictwem p. Zenona Chmielewskiego. W niedzielę 9 lutego w Restauracji Jubilatka odbyła się osobliwa rewia. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły wokalistki scen muzycznych w Polsce: Maja Grześkowiak, Aga Pudło i Paulina Pieniążek, które zabrały słuchaczy w podróż po największych i najsłynniejszych musicalach świata. Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2 zorganizował wspaniały bal ostatkowy dla pracowników i podopiecznych kilku jednostek. Na zakończenie ferii odbył się Bałwankowy Bal Karnawałowy z Ruphertem i Rico w MOKSiR. Wspaniałą zabawę zapewnił duet klaunów, którzy fantastycznie poprowadzili przyjęcie dla dzieci. „Wyrazić siebie" to wystawa prac Grupy Malarskiej Seniorów Legnickiego Uniwersytetu III Wieku, którą można było oglądać w MOKSiR w galerii „Przy okazji". Wernisaż odbył się 21 lutego i zgromadził twórców oraz miłośników plastycznych interpretacji. Na kolejny interesujący wykład dr. Wojciecha Drzewickiego pt. „Meksyk w krainie Majów" zaprosiła MBP. Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1 ubogacił swoje wnętrze o dwie „sale doświadczania świata", które zostały uroczyście otwarte 25 lutego. Samorządowcy powiatu legnickiego spotkali się w Chojnowie 25 lutego. Gospodarzem Konwentu Samorządowców powiatu legnickiego był Jan Serkies. 25 edycja, popularnego w naszym województwie konkursu recytatorskiego „Pegazik" odbyła się w Domu Schrama i miała odświętny charakter.  

Swoje 5. lecie świętowała chojnowska grupa teatralna „Antykwariat", która w marcu zaprosiła na „Dobranocki dla Dorosłych II". Spektakl, jak co roku zgromadził wielu widzów i fanów grupy. 4 marca na Basenie Miejskim przy Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się zawody w pływaniu. Mistrzostwa Strefy Legnickiej w Sztafetach Pływackich Dziewcząt i Chłopców wyłoniły zwycięzców grupowych i indywidualnych. 6 marca w sali wystaw Muzeum Regionalnego zainaugurowana została ekspozycja „W ogrodzie barw" Wiesława Wojciechowskiego wszechstronnego malarza pochodzącego z Chojnowa. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół przygotowali uroczystą akademię z okazji Święta Kobiet.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski 16 czerwca odwiedził Chojnów. Samorządowa wizyta rozpoczęła się od spotkania z burmistrzem Janem Serkiesem w magistracie. Rozmowy z przedstawicielem Rady Ministrów na Dolnym Śląsku dotyczyły przede wszystkim spraw samorządowych. W poniedziałek 22 czerwca rozpoczął się tydzień świętowania jubileuszy: 140. rocznicy urodzin ks. Adama Łańcuckiego, 75. lecia przyjazdu repatriantów do Chojnowa i srebrnego jubileuszu utworzenia parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Drugi dzień obchodów rozpoczął się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie ks. kanonika dr Dariusza Pudełko. Kolejną część rozważań podjął Mariusz Garbera – dyrektor Muzeum Regionalnego w wykładzie pt. „Kształtowanie się polskich struktur państwowych na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem Chojnowa". Kolejny dzień świętowania trzech jubileuszy rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył ks. Damian Skrzypek. Następnie wykład pt. „Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki proboszcz w Brzeżanach i Chojnowie – na tle historii Polski. Duchowieństwo rzymskokatolickie wobec kluczowych wydarzeń historycznych z I połowy XX w." wygłosiła prof. dr hab. Kazimiera Jaworska, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. 25 czerwca Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Eucharystia sprawowana była w intencji parafian i Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach obchodzącej 400 – lecie swego kościoła. 27 czerwca o godz. 10:00 na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie odbyła się uroczystość upamiętniająca ks. Adama Szczepana Łańcuckiego. 140. rocznica urodzin zasłużonego kapłana była przyczynkiem do oddania mu hołdu oraz modlitwy za jego duszę.

Tegoroczne spotkanie upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było wyrazem pamięci, złożonej w ciszy i zadumie. Punktualnie o godz. 17:00 zabrzmiał dźwięk syren. Pod Obeliskiem mieszkańcy oddali hołd Powstańcom. Burmistrz Miasta Chojnowa złożył symboliczne kwiaty upamiętniając tym samym wszystkich tych, którzy walczyli za Warszawę i wolną Polskę. Po raz siódmy nagrodzono najzdolniejszych uczniów w Chojnowie. Z nową rzeczywistością zmiany systemu nauczania w ostatnich miesiącach prymusi poradzili sobie bardzo dobrze. Zdalna nauka nie wpłynęła na doskonałe wyniki i zaangażowanie w osiągnięciach zarówno w nauce, jak i sporcie. 24 sierpnia nasze miasto odwiedził „wędrujący Gall Anonim", czyli Tomasz Pawłowski. Wizyta była wyjątkowa, ponieważ Tomek Wędrowniczek obchodził swoje 50. urodziny! 22 sierpnia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie o godz. 18:00 odbył się koncert pt. „Mój Dom Polska". Było to jedenaste z 16 zaplanowanych spotkań w ogólnopolskim cyklu koncertów poświęcanym Żołnierzom Niezłomnym. Dla chojnowskiej publiczności wystąpili śpiewaczka operowa Anna Cymmerman i kompozytor Krzysztof Gwiazda. Słowo wstępu wygłosił ks. proboszcz Dariusz Pudełko.

         13 września w Kawiarni „Jubilatka" odbyła się promocja książki Stanisława Horodeckiego „Kiedyś" – 26 opowiastek inspirowanych życiem w Głogowie lat 50. i 60. XX stulecia. 19 września o godz. 15:00 w pizzerii Alwaro odbył się Chojnowski Maraton Zumby dla Julii Kuczały.  Grób księdza Adama Szczepana Łańcuckiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – o czym poinformował Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek w Zawiadomieniu.

Piękna uroczystość 70 – lecia ślubów zakonnych Siostry Zenobii miała miejsce 10 października w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym wyjątkowym dniu zawitali do Chojnowa liczni goście, którzy modlitwą i dobrymi życzeniami otulili Siostrę Zenobię. Siostra Zenobia od 37 lat posługuje w Chojnowie. W 1947 roku wyjechała z Lubięcina do Dębicy i tam wstąpiła do klasztoru Sióstr Służebniczek przyjmując imię Siostra Zenobia. Decyzją prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka,  na wniosek dr hab. Kazimiery Jaworskiej prof. PWT, mogiła ks. Adama Łańcuckiego - jako kapelana Armii Krajowej Inspektoratu Brzeżany w Okręgu Tarnopolskim  - została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Uroczyste oznaczenie mogiły zasłużonego kapłana stosownym insygnium odbyło się w niedzielę 11 października 2020 r., w 75. rocznicę Jego przybycia do Chojnowa wraz z kilkusetosobową grupą przesiedleńców z Brzeżan.

11 listopada o godzinie 9:00 w Chojnowie przedstawiciele władz miasta i gminy złożyli kwiaty, będące symbolem podziękowania za wolność i suwerenność naszego Narodu. Zarówno pod Obeliskiem, jak i przy pomniku Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie odśpiewany został Hymn Polski wyrazem upamiętnienia doniosłego i patriotycznego święta. Polska Szczęśliwych Rodzin to projekt realizowany w ramach konkursu grantowego „Po pierwsze Rodzina!" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 25 listopada odbyła się konferencja naukowa on-line na Dolnym Śląsku w ramach 16 spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich. Było to dotychczas spotkanie rekordowe pod względem uczestników. Blisko 140 osób spotkało się w wirtualnej przestrzeni, aby dzielić się wnioskami dotyczącymi zagadnienia wielowymiarowego, jakim jest Polska Rodzina. 26 listopada 2020 r., na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ w Chojnowie, odbyło się spotkanie on-line z Iwoną Kienzler, autorką ponad 80 publikacji z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Podczas spotkania Iwona Kienzler opowiadała o swojej ostatnio wydanej książce pt. "Kobiety ze słynnych polskich obrazów: boskie, natchnione, przeklęte".

6 grudnia 2020 był dniem radości i szczęścia wielu dzieci, a to za sprawą bezinteresowności i dobrych serc wielu osób! Dwie inicjatywy motocyklistów i quadowców przyczyniły się do wielkiej radości wielu dzieci w naszym mieście! Spontaniczne spotkanie dla wielu stało się najpiękniejszym dniem 2020 roku!



Dziękujemy Państwu za ten Rok.

W 2021 roku życzymy zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń!


(szerokość: 730 / wysokość: 486)(szerokość: 730 / wysokość: 486)(szerokość: 730 / wysokość: 486)(szerokość: 730 / wysokość: 486)

 (szerokość: 750 / wysokość: 499)(szerokość: 750 / wysokość: 499)


(szerokość: 750 / wysokość: 499)(szerokość: 750 / wysokość: 499)(szerokość: 750 / wysokość: 499)(szerokość: 750 / wysokość: 499)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 499)
serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie