Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                

Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska z wyłączeniem Wrocławia i uzdrowisk- nowe przepisy, które dotyczą Ciebie!


Paliwa

Od 1 lipca 2018r. zakaz stosowania:

  1. Węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem. Węgiel brunatny ma niską wartość opałową, a podczas spalania emituje duże ilości zanieczyszczeń.
  2. Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem. Muły i floty zawierają dużą ilość wody, która uszkadza urządzenia i kominy.
  3. Węgla kamiennego w postaci miału, o uziarnieniu poniżej 3 mm. Spalanie miału powinno odbywać się tylko w zaawansowanych instalacjach przemysłowych z nowoczesnym systemem odpylania.
  4. Biomasy stałej (drewna) o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. Spalać wolno tylko drewno suche- sezonowe najlepiej min. 2 lata. Spalanie wilgotnego drewna prowadzi do dużych emisji silnie rakotwórczego benzo-a-pirenu i bardzo szkodliwych płynów. Ponadto sadza, w połączeniu z wilgocią z drewna może prowadzić do samozapłonu komina.

Nie wiesz jakie paliwa możesz stosować? Więcej informacji: (71) 374 95 41 www.irt.wroc.pl

Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5000 zł. Warto też pamiętać, że utrudnienie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Instalacje grzewcze

Od 1 lipca 2018 r. nowo uruchamiane kotły muszą spełniać wymagania ekoprojektu* odnośnie emisji cząstek stałych (płynu) oraz nie mogą posiadać rusztu awaryjnego.

Od 1 lipca 2018 r. nowo uruchamiane kominki muszą spełniać wymagania emisyjne dla cząstek stałych (płynu) określone w ekopojekcie*. Jednocześnie dopuszcza się stosowanie elektrofiltrów zapewniających redukcję emisji płynu do wartości określonych w ekoprojekcie*.

Od 1 lipca 2018 r. zakaz użytkowania „kopciuchów"- czyli instalacji na paliwa stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy*.

Od 1 lipca 2018 r. zakaz użytkowania instalacji na paliwa stałe, które nie spełniają minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 i 4*. Czyli węglem i drewnem palimy tylko w instalacjach minimum 5 klasy.

Jeśli musisz używać węgla lub drewna do ogrzewania, kupuj tylko paliwa dobrej jakości. Pomyśl o termoizolacji: ociepl dom, wymień okna wówczas będziesz potrzebował mniej energii. Pamiętaj: zrób to przed wymianą pieca.

*O normach, ekoprojekcie oraz szczegółach uchwały antysmogowej dowiesz się na stronie internetowej itr.wroc.pl/.

Pamiętaj! Zanieczyszczone powietrze zbiera śmiertelne żniwo! Tylko na Dolnym Śląsku z tego powodu umiera rocznie ok. 3000 osób! Dla porównania- tylu ludzi ginie na drogach w całej Polsce! Podstawową przyczyną zanieczyszczenia powietrza są domowe piece, kotły i kominki, w których spalamy głównie węgiel i drewno. W piecach lądują również śmieci, co jest zakazane! Podczas ich spalania do powietrza wydostają się ekstremalnie niebezpieczne substancje, które wdychamy. Wiele z nich trafia też do gleby i wody, skąd wraz z żywnością dostają się do naszego organizmu.


(szerokość: 750 / wysokość: 527)

 


l(szerokość: 750 / wysokość: 521)
   


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie