Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

„Dom i serce: wiele sposobów na bycie Hobbitem” – obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena

„Dom jest miejscem, które nierozerwalnie związane jest z naszym życiem. Dom to rodzina, Ojczyzna, miejsce odpoczynku, miłości, bezpieczeństwa i spokoju” – tymi słowami p. Ewa Wołoszyn rozpoczęła Światowy Dzień Czytania Tolkiena, który odbył się 20 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie. Na początku przeczytano uczestnikom klas piątych Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 fragment z książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” następnie zostały wytłumaczone zasady zabawy, nad wszystkimi konkurencjami czuwała p. Anna Kopyra z MBP. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Dom i serce: wiele sposobów na bycie Hobbiem” i było sztandarem zespołów, które walczyły o miano najlepszych miłośników Tolkiena. Do konkurencji przystąpiło 5 drużyn czteroosobowych, każda z grup miała swoich przewodników, w role których wcielili się koleżanki i koledzy z wyższych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Zadania były trudne. Oceniano uważność, spostrzegawczość a nade wszystko życzliwość, która we wszystkich konkurencjach była najważniejsza. Dzieci radziły sobie świetnie w rozwiązywaniu zagadek. Musiały m.in. prawidłowo złożyć mapę, odszyfrować imiona postaci czy odgadywać elfickie porzekadła. Drużyna „Hobbitów” i „Ludzi” zebrała taką samą ilość punktów. Emocjonująca, podwójna dogrywka wyłoniła zwycięzców: zespół „Hobbitów” zajął pierwsze miejsce, „Ludzie” – byli drudzy, zaraz po nich grupa „ Krasnoludów” i „Elfów”. Nie wynik przesądzał o idei tego dnia, lecz uśmiech, wzajemna grzeczność i szacunek. Na koniec uczestnicy wybrali się do Urzędu Miejskiego by odwiedzić burmistrza miasta Jana Serkiesa, który otrzymał od uczestników zakładkę do książki na pamiątkę Dnia Czytania Tolkiena. Dziękując za odwiedziny włodarz miasta życzył młodzieży, by rozwijała pasję czytania książek, a także pogratulował organizacji tego wyjątkowego dnia.

2018-03-20 15:56

Via Crucis według Piotra Wróblewskiego – prelekcja Rogera Piaskowskiego w Muzeum Regionalnym

W sobotę 17 marca w Muzeum Regionalnym w Chojnowie miała miejsce prelekcja Rogera Piaskowskiego – historyka sztuki i malarza. Wykład dotyczył Drogi Krzyżowej namalowanej na ścianach kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przez Piotra Wróblewskiego. Historyk sztuki opisał oryginalne dzieło w XXXVIII tomie "Szkiców Legnickich": „Na kanwie tekstu w "Szkicach Legnickich", które serdecznie państwu polecam, pod redakcją Wojciecha Konduszy, który zainspirował mnie do napisania tekstu, a także zebrał wszystkie materiały o charakterze pism administracyjno – prawnych związanych z całą sprawą będę państwa dzisiejszym przewodnikiem”- mówił Roger Piaskowski.

2018-03-20 11:04

„Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt” – kobiecy portret na plakatach w Muzeum Regionalnym

Marzec to miesiąc, który zdecydowanie kojarzy nam się z kobiecym świętem, a także z nadchodzącą wiosną. Portret, którego główną bohaterką jest płeć piękna zaprezentowany może zostać w tysiącach odsłon. Wisława Szymborska próbowała w jednym ze swoich wierszy stworzyć wizerunek kobiety, o wielu twarzach. Płeć piękna ma jednak nieskończoną ilość profili, osobowości i niepowtarzalności dlatego trudno o jej spójny portret. 16 marca w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż pt. „Kobieta. Polska Szkoła Plakatu”. Przybyłych gości przywitał dyrektor Jerzy Janus, który zaprezentował także krótki rys historyczny wystawy: „Będziemy prezentować kolekcję kolekcjonerów chojnowskich. Chojnów jest niewielkim miastem i osób, które dotknięte są tym nieszkodliwym maniactwem nie jest za dużo. Na tę wystawę umawialiśmy się już od trzech lat, wreszcie doszła do skutku. Polski plakat, którego historia sięga końca XIX stulecia wiąże się z postacią Stanisława Wyspiańskiego, dość dobrze rozwija się plakat w okresie 20 - lecia międzywojennego. Plakat filmowy rozwinął się po II wojnie światowej i jest związany z twórczością Henryka Tomaszewskiego i Eryka Lipińskiego”. Autorem wystawy w chojnowskim muzeum jest pan Dariusz Nowak, który zaczął zbierać plakaty gdy miał 20 lat. Jego kolekcję aktualnie liczy się w tysiącach zebranych bilbordów. Goście mogli obejrzeć 29 afiszy, na których bryluje kobieta. Główna rola niewiasty na plakatach ukazuje mnogość jej wizerunku. Piękno przeplata się ze strachem, radość ze zgrozą, a smutek z tajemnicą. Interesujące kompozycje przyciągają uwagę kolorami i interpretacją. Na przestrzeni lat zmienia się postrzeganie plakatów. Były one swoistą grą intelektualną, wyraziste w przekazie, drukowane w dziesiątkach tysięcy przykuwały uwagę. Dziś w dobie Internetu odbiór reklamy czy afiszu staje się wizualnym przekazem, który ma wiele funkcji artystycznych, symbolicznych i informacyjnych. Plakat jest swoistym narzędziem sztuki i nowoczesności zarazem. Jego niczym nieograniczona żywotność króluje nie tylko w przestrzeni miejskiej ale przede wszystkim na stronach internetowych. Plakat nierzadko się podziwia za grafikę i interpretację, w połączeniu z bohaterką główną– kobietą staje się on, podobnie jak ona, jedyny w swoim rodzaju.

2018-03-19 14:13

Przez żołądek do serca – I Zlot Food Truck w Chojnowie

17 i 18 był wyjątkowo smacznym weekendem w Chojnowie. Pomimo mrozu, śniegu i wiatru na Rynku pojawiło się wiele osób chcących skosztować przebojów światowej kuchni. Do Chojnowa food trucki przyjechały m.in. z Opola, Katowic i Wadowic. Popularnością cieszyły się pyszne owoce w belgijskiej czekoladzie - owoczek, hiszpańskie złote paluchy churros i węgierskie kurtosze. Serwujący przysmaki byli pod wrażeniem zainteresowania mieszkańców: „Myślałyśmy, że rozłożymy leżaki i pogramy w karty. Bardzo nam miło, że ludzi wciąż przybywa” – mówiła pani z holenderskiej budki. Warto podkreślić, że polska kuchnia też cieszyła się popularnością, smakosze nie odmawiali sobie nawet dokładek. W niedzielę na chojnowskim Rynku pojawiły się także zabytkowe i kultowe auta - Oldtimer Chojnów. Miłośnicy starej motoryzacji zaprezentowali kilka pojazdów z minionej epoki mających duszę. Organizatorzy I Zlotu Food Trucków byli mile zaskoczeni frekwencją, obiecali, że odwiedzą Chojnów jeszcze raz jak tylko zrobi się cieplej. Festiwal Smaków Świata pomimo mrozów był jednym z najcieplejszych weekendów tej zimy. Serdeczność, radość i uśmiech na twarzach wielu mieszkańców był potwierdzeniem pysznego jedzenia i wspaniałej atmosfery! P.S. Już nie możemy doczekać się drugiego zlotu!

2018-03-19 10:33

„ DEng dENG – bawmy się dzisiejszym dniem!”

Jest wiele powodów dla których warto uczyć się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Nauka języków obcych wpływa pozytywnie na naszą pamięć, a przede wszystkim na postrzeganie świata, który staje się coraz mniejszy. Komunikacja międzynarodowa pozwala nam na swobodę w dobieraniu kierunków wakacji czy szukaniu pracy. Austriacki filozof Ludwig Wittgenstein, żyjący w XX wieku powiedział „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata” – słowa te mają swoje urzeczywistnienie w naszej codzienności, w której przenikają się inne języki. 14 marca w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie odbyła się szósta edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego DEng dENG. Udział w językowych zmaganiach wzięli uczniowie z Chojnowa, Gromadki i Zagrodna. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk, który zwrócił się do uczniów słowami: „ To, że tu jesteście oznacza, że jesteście zwycięzcami! Dla tych najlepszych są specjalne nagrody. Życzę wszystkim uczestnikom konkursu powodzenia. Czujcie się dobrze i spokojnie w myśl realizacji DEng dENG. Bawmy się dzisiejszym dniem!”

2018-03-15 14:13

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie