Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Dzień Edukacji Narodowej w Chojnowie

Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości państw na świecie. W Polsce święto oświaty i szkolnictwa obchodzimy 14 października. Spotkanie poświęcone pracownikom placówek edukacyjnych miasta i gminy Chojnów odbyło się 11 października w Domu Kultury. -Jest to wyjątkowy wieczór i wyjątkowa widownia. Życzę wszystkim pedagogom i pracownikom oświaty satysfakcji z wykonywania pięknego, ale trudnego zawodu - mówiła Janina Mazur starosta legnicki. Nagrody Starosty Legnickiego z życzeniami wielu sukcesów otrzymali nauczyciele PZS: Dorota Dreger, Barbara Homętowska, Józef Chrząszcz, Danuta Matuszewska. - Dzięki wam młody człowiek staje się lepszy i mądrzejszy. Uczy się jak żyć w społeczeństwie. Wasze zaangażowanie jest bezcenne – mówił Andrzej Pyrz wójt Gminy Chojnów Za zaangażowanie i poświęcenie wykazywane każdego dnia, wyróżnieni zostali: ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Budziwojowie Wanda Gregoryńska dyrektor, Cecylia Filipowicz, Katarzyna Filipowicz, ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach: Violetta Urban dyrektor, Elżbieta Cichocka, Agata Przyłucka, Celina Czachor, ze Szkoły Podstawowej w Okmianach: Maciej Cieśla dyrektor, Anna Mendocha, Danuta Algiert, ze Szkoły Podstawowej w Starym Łomie Halina Sowińska dyrektor, Małgorzata Wysocka, Krystyna Madziarz, ze Szkoły Podstawowej im. 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Krzywej: Jolanta Bekaluk – Pyrz dyrektor, Lucyna Obłój, Beata Bekaluk – Kowal, Ewa Hofman, z Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rokitkach: Wiesława Szapował dyrektor, Katarzyna Chrząszcz, Joanna Łowkiel i Izabela Firlej – Wielgucka. - Dziękuję za laureatów konkursów, olimpiad, za znakomite wyniki egzaminów. Dziękuje za wszystko, co robicie dla naszej chojnowskiej oświaty – mówił Jan Serkies burmistrz Chojnowa. Nagrody Burmistrza Miasta Chojnowa otrzymali: Z Przedszkola Miejskiego nr 3: Iwona Faluta - Borys dyrektor, z Przedszkola Miejskiego nr 1: Grażyna Gałwa, ze Szkoły Podstawowej nr 3: Agnieszka Bielecka, ze Szkoły Podstawowej nr 4: Teresa Halikowska i Grażyna Kośnik, z Gimnazjum nr 1: Jadwiga Paszkowska – Rakus, z Gimnazjum nr 2: Ireneusz Więcław. Dla przybyłych gości wystąpił Jerzy Kryszak. Aktor i satyryk opowiedział kilka anegdot z czasów, gdy sam był uczniem. Jak przystało na kabareciarza, poruszył także tematy polityki, świata artystycznego, scen z życia w stolicy. Podziękował także nauczycielom za ich wielki wkład w życie uczniów i dorosłych - Robicie najlepszą rzecz na świecie, trochę nas wychowujecie - mówił parodysta. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Wszystkim pracownikom placówek edukacyjnych składamy najserdeczniejsze życzenia, w myśl słów Marca Twaina: „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”.

2018-10-12 09:44

Koncert dedykowany Ojczyźnie – „Dla Niepodległej”

7 października w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie odbył się koncert z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. "Dla Niepoległej". "Za blisko miesiąc obchodzić będziemy okrągłą rocznicę niepodległości. Zastanawiając się jakimi słowami opatrzyć nasze spotkanie wybrałem myśl Cypriana Kamila Norwida: Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek" - mówił Stanisław Horodecki dyrektor MOKSiR. Dla liczne zgromadzonej chojnowskiej publiczności wystąpili: Justyna Reczeniedi sopran liryczny, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki, solistka Polskiej Opery Królewskiej, chojnowianin Bogusław Bidziński liryczny tenor operowy, solista Opery Zuryskiej w Szwajcarii i Stanisław Deja pianista, kameralista, wybitny kompozytor, stały gość Filharmonii Monachijskiej. Zabrzmiały utwory m.in. Chopina, Mozarta i Moniuszki. Wykonawcy przygotowali wzruszającą wiązankę pieśni patriotycznych. Piosenki takie jak: "Serce w plecaku", "Rozkwitały pąki białych róż" czy "Czerwone Maki na Monte Cassino" chętnie śpiewali goście przybyli do świątyni. Koncert przyniósł chwile niekrytego wzruszenia oraz głębokich refleksji. Goście wysłuchali koncertu światowej sławy wykonawców, którzy zaprosili chojnowian na niecodzienną muzyczną galę. "Tym, którzy przygotowali dla nas tą ucztę miłości bardzo dziękuję. Ten koncert to była nasza wspólna modlitwa" - mówił ks. proboszcz Marek Osmulski. Koniec uroczystego spotkania zwieńczyła pieśń "Boże, coś Polskę", którą wykonawcy zaśpiewali ze zgromadzonym audytorium.

2018-10-08 08:21

"Święto pieczonego ziemniaka" w Przedszkolu nr 1 w Chojnowie

6 października w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Chojnowie odbyło się coroczne "Święto pieczonego ziemniaka". Zanim nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy dwie najmłodsze grupy dzieci: "Krasnale" i "Słoneczka" zostały pasowane na przedszkolaków. O godzinie 13.00 najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały swoim rodzicom niezwykłe show! Piosenki, tańce, wierszyki, a na koniec przejście przez tor przeszkód... Tak pokazały, że zasługują na pasowanie! Po wspaniałym widowisku przyszedł czas na odbicie paluszka w pamiątkowej księdzę. Obie grupy dzieci spisały się rewelacyjnie! Główni bohaterowie zostali nagrodzeni brawami za odwagę i zaangażowanie podczas występu. O 14:00 nastąpiło otwarcie cyklicznego święta, które organizuje Rada Rodziców przy wsparciu całego grona pedagogicznego przedszkola. W tym roku były nie lada atrakcje. Pyszne potrawy z ziemniaka, pieczone kiełbaski, słodkości, wata cukrowa... napełniły brzuchy łasuchów. Wszyscy przybyli na święto chętnie brali udział w zachęcających zadaniach zdobycia szczęśliwego losu. "Cały dochód z imprezy przeznaczony jest na potrzeby placówki, o tych wydatkach decydują rodzice" - mówiła Lucyna Spes dyrektor przedszkola. Loteria fantowa cieszyła się sporą popularnością: "Każdy los bierze udział w drugim losowaniu. W tym roku mamy przewidzianych pięć nagród głównych. Są to sesje fotograficzne i zegarki" - mówiła Brygida Bobik z Rady Rodziców. Wszystkie grupy: "Grzybki", "Motylki", "Słoneczka", "Pszczółki", "Biedronki", "Krasnale" i "Wiewiórki" znakomicie się bawiły, zwłaszcza podczas zabaw integracyjnych. Coroczna impreza gromadzi całe rodziny do Przedszkola nr 1. W tym dniu wszystko dopisało: pogoda, humory, fantastyczne jedzenie i super nagrody. Gratulacje dla organizatorów!

2018-10-06 21:42

"O sztuce jako sferze wolności..." - wernisaż w Domu Kultury

5 października w Domu Kultury w Chojnowie odbył się wernisaż pt. "Dlaczego zostałem satyrykiem?". Wystawa to zbiór prac Stanisława Gajewskiego oraz artystów skupionych w grupie FECO Poland (polska sekcja Europejskiej Federacji Rysowników). Przybyłych gości przywitał Stanisław Horodecki dyrektor MOKSiR. "Do grupy wybitnych artystów FECO należą: Tomasz Broda, Agata Dudek, Stanisław Gajewski, Jerzy Głuszek, Sebastian Kubica, Małgorzata Lazarek, Grzegorz Szumowski, Magdalena Wosik, Zenon Żyburtowicz" - mówił Grzegorz Szczepanik dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, który opowiedział o elitarności fundacji FECO. Stanisław Gajewski gościł w Chojnowie. 4 października odbyły się warsztaty artystyczne pod jego kierunkiem m.in. z rysunku satyrycznego, w których udział wzięli uczniowie chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Powstałe prace młodych artystów można podziwiać w Domu Kultury. Nieobecny na wernisażu Stanisław Gajewski zostawił list, w którym podziękował wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie, kreatywność i rozumienie sztuki: "Być plastykiem, można się nauczyć. Co innego być artystą, tego nauczyć się nie można. Trzeba to czuć i rozumieć. Tak jak czuje i rozumie się wolność. Bo sztuka to jest sfera wolności. To ja nauczyłem się czegoś od was. Przede wszystkim pokory i braku rywalizacji, świeżości. Rysujcie i malujcie tak, jak chcecie, jak się wam podoba, jak tego pragniecie, jak podpowiada wam intuicja. Nie przejmujcie się krytyką". Wśród przybyłych gości była uczestniczka warsztatów. Uczennica klasy III Gimnazjum nr 1 w Chojnowie opowiedziała o swoim autoportrecie, który powstał pod okiem Stanisława Gajewskiego: "Czuje się czasem artystką, zwłaszcza gdy tworzę. W moich planach jest szkoła plastyczna i przyszłość związana ze sztuką. Moja rodzina bardzo kibicuje, abym to właśnie taką drogę wybrała. Jestem samoukiem, aktualnie próbuję odnaleźć się w rysunku realistycznym. Najlepiej czuję się malując akwarelami. W swoim dorobku mam już całą walizkę prac" - mówiła Sandra Pajdo. Wernisaż prac wielkich artystów oraz utalentowanych chojnowskich uczniów to połączenie pasji do rysunku, plakatu, autoportretu czy karykatury. Wystawa jest kwintesencją twórczej pasji, którą możemy podziwiać do końca października.

2018-10-06 17:53

Uroczyste otwarcie obiektów szkolnych przy ulicy Witosa w Chojnowie

5 października miało miejsce uroczyste otwarcie obiektów szkolnych po termomodernizacji przy ulicy Witosa w Chojnowie. Inwestycja objęła docieplenie budynku szkolnego, budynku kotłowni, warsztatów i budynku administracji Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Projekt wyremontowania szkoły został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Wartość projektu, którego beneficjentem jest Powiat Legnicki wynosi 3 658 412, 72 zł, z czego 2 545 978, 31 zł to dofinansowanie unijne. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych: województwa dolnośląskiego, powiatu legnickiego, miasta, gminy, radnych, dyrektorów placówek edukacyjnych i oświatowych, inspektorów budowlanych, delegatów lokalnych instytucji, służb mundurowych oraz księży z chojnowskich parafii. Uczniów, nauczycieli i wszystkich zaproszonych gości przywitał dyrektor PZS w Chojnowie Mariusz Kowalczyk: "Sprawiliście nam ogromną radość. Dziękuję wielu osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu. W krótkim czasie szkoła została całkowicie odmieniona. Przywrócono piękno całego budynku, którego początek datuje się na lata 20 XX wieku. Dziękuję za tą inwestycję, za wsparcie z nadzieją dalszej współpracy" - mówił gospodarz uroczystości. Podziękowania i gratulacje złożyła Janina Mazur starosta powiatu legnickiego: "Jest to radosny dzień dla władz powiatu legnickiego. Ustaliliśmy, że wszystkie nasze szkoły PZS należy wyremontować. Podnieść standard nauki i kształcenia. To nie jest wysiłek jednej osoby. To wspólne działanie wielu zaangażowanych ludzi. To ogromny wkład pracowników tej szkoły, wykonawców, inspektorów, którzy rozumieli potrzeby placówki. Gratuluję wszystkim ogromnej integracji". Warto podkreślić, że pierwszy wniosek został odrzucony. Protest i konsekwencja działań - dr Tadeusza Samborskiego członka zarządu województwa dolnośląskiego doprowadziła do uzyskania dofinansowania ze środków UE. Po symbolicznym otwarciu obiektów szkolnych i przecięcia wstęgi budynek został poświęcony przez ks. Mirosława Makowskiego proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Goście z zainteresowaniem zwiedzili szkołę, a następnie udali się na przedstawienie przygotowane przez uczniów PZS. W poetycko - muzycznej odsłonie została zaprezentowana twórczość Zbigniewa Herberta.

2018-10-06 10:46

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie