Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

60 lat Muzeum Regionalnego w Chojnowie

15 lutego blisko 100 osób świętowało uroczystość 60. lecia Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Dzieje muzealnictwa w grodzie nad Skorą mają już ponad 100 lat, jednak Muzeum Regionalne w Zamku Piastów legnicko – brzeskich rozpoczyna swą historię 25 stycznia 1959 roku, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie instytucji kultury. Z okazji jubileuszu pracownicy muzeum przygotowali wystawę pt. „60 lat Muzeum Regionalnego”. Ekspozycja ukazuje najważniejsze i najcenniejsze obiekty wraz z historycznym tłem działalności chojnowskiego parku etnograficznego. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor placówki Jerzy Janus, prezentując przybyłym gościom bogatą przeszłość, wartościową teraźniejszość i plany na przyszłość: - Mocno angażowaliśmy się w poprawianie bazy, jaką zastałem, rozpoczynając pracę. Tkwimy w naprawach i remontach. Obiekt jest wiekowy, sięga swoimi korzeniami XIII wieku, przebudowany w wieku XVI, wielokrotnie adaptowany. Zaczynaliśmy w 1959 roku, w zaledwie od pięciuset eksponatów, teraz mamy ich zinwentaryzowanych około 3 tys. i wiele jeszcze poza inwentarzem. Trzeba podkreślić trud pracy muzealników, którzy wkładają wiele wysiłku, aby zabytki były odpowiednio przechowywane. Oprócz gromadzenia zbiorów naszym zadaniem jest także udostępnianie pomników kultury we właściwych warunkach – tłumaczył Jerzy Janus. Wspomniano wiele osób zaangażowanych w reaktywację i rozwój wartościowych kolekcji, które historycznie, naukowo i artystycznie opisują dzieje regionu i są bogactwem miasta. Wyjątkowa uroczystość była także okazją do gratulacji i podziękowań, które na ręce kustosza muzeum złożył Burmistrza Miasta Chojnowa: - Samorząd dostrzega zmiany i docenia wkład całej załogi, osób prywatnych wspierających muzeum. Sukcesywnie w miarę możliwości pomagamy w tworzeniu wizerunku placówki. W ostatnich latach na poprawę funkcjonowania jednostki przekazano z budżetu miasta środki m.in. na modernizację dachu, elewację portalu, remont sklepienia w czytelni biblioteki, budowę sieci ciepłowniczej, remont Baszty Tkaczy. Przy okazji tak pięknego jubileuszu w imieniu władz naszego miasta pragnę serdecznie podziękować p. dyrektorowi oraz całej obecnej kadrze i wszystkim poprzednikom za wieloletnie zaangażowanie, za propagowanie historii, tradycji, za pracę edukacyjną i administracyjną. Dziękuję każdej osobie prywatnej i instytucjom, które w różnej formie wspierają działalność muzeum. Dziękuję niezliczonej licznie zwiedzających. Życzę nam wszystkim, aby muzeum przez kolejne lata cieszyło się tak wielkim uznaniem. – mówił Jan Serkies. Życzenia złożyli także przedstawiciele chojnowskiej kultury, oświaty, instytucji i samorządów. Wspólne świętowanie zwieńczył poczęstunek i piękny jubileuszowy tort.

2019-02-18 11:41

Naukowe spełnienie marzeń! Sukces Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie - nowe laboratorium otwarte!

Atrakcyjna lekcja chemii powinna opierać się na doświadczeniu, na inspirowaniu nauką … Właśnie takie zajęcia odbyły się w nowej, niezwykle funkcjonalnej pracowni chemicznej, która mieści się w Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. 14 lutego nastąpiło jej otwarcie wraz z lekcją inauguracyjną grupy z klasy VII A ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie. Utworzenie pracowni dofinansowano ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź w ramach konkursu „Laboratoria XXI wieku”. W projekcie wzięło udział 35 placówek, których zadaniem było zaprezentowanie najlepszego sposobu wykorzystania pracowni do pracy z młodzieżą w perspektywie całego miasta. Wybrano pięć najlepszych pomysłów, doceniono projekt Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie: - Nasza szkoła otrzymała laboratorium marzeń, dzięki czemu mamy ogromne możliwości naukowe, dydaktyczne i nie tylko. Nasze działania możemy interpretować szeroko, myślę, że to doskonała promocja miasta, bo pracownia jest otwarta na współpracę z innymi szkołami. Chcemy podjąć działania mające na celu korzystanie z tego miejsca nie tylko uczniom, ale i zachęcić dorosłych, których ciekawi albo zainspiruje ta dziedzina nauki – mówiła nauczycielka chemii mgr Małgorzata Potaczała. Nowa sala składa się z dwóch pomieszczeń. W głównym laboratorium dzieci przeprowadzają doświadczenia, w mniejszej sali uczą się do konkursów czy grają w gry edukacyjne. Komfort pracy chemika i jego podopiecznych możliwy jest nie tylko dzięki innowacyjnym przekaźnikom wiedzy, ale także dzięki inicjatywie, jaką podjęła dyrektor Beata Miler – Kornicka: - Jesteśmy jedyną szkołą, w której fizyka i chemia ma podział na grupy. Wystosowaliśmy szereg argumentów dla burmistrza miasta, który poparł naszą koncepcję. Na przykładzie nowej pracowni to ma sens, widać jak dzieci mogą się rozwijać i uczyć komfortowo – mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4. Nowoczesne laboratorium bardzo podoba się wszystkim uczniom. Zdecydowana większość lubi chemię i chętnie uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne. Jak mówi mgr Potaczała: - Dzieci lubią eksperymentować i poznawać świat przez badania. Ku naszej radości i zadowoleniu nowoczesny sprzęt i naukowa przestrzeń nowego laboratorium tylko im to teraz ułatwi!

2019-02-14 14:37

Przebudowa mostu nad rzeką Skorą

Trwają prace przy przebudowie mostu na ul. Legnickiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 328. Inwestorem prac jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Wykonawca – firma Probudowa Drożdzal Adam z Sosnowca gruntownie modernizuje obiekt, który był w złym stanie technicznym i stwarzał utrudnienia dla kierowców. Aktualnie trwają zaawansowane prace m.in. montowanie barierek oraz wylewanie asfaltu. Firma odpowiedzialna jest także za docelową organizację ruchu, po wykonaniu zadania. Po zakończeniu prac most będzie spełniał wszystkie warunki techniczne, odpowiadające inżynierskim obiektom drogowym.

2019-02-01 14:35

Bal Karnawałowy w Akademii Malucha

Bal Karnawałowy w Akademii Malucha

2019-01-30 14:30

Zabytkowy i nowoczesny – wielkie zmiany na chojnowskim dworcu

Dokonuje się „Przebudowa dworca kolejowego Chojnów”, inwestycja obejmuje prace na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Modernizację realizuje warszawska firma SKB S.A, która w 2017 roku podpisała umowę z PKP S.A. Wykonanie inwestycji było możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu przez Samorząd Miasta i PKP S.A. w sprawie wydzierżawienia przez miasto pomieszczeń dworca na cele publiczne. Koszt modernizacji to około 10 mln zł netto, sfinansowany będzie ze środków PKP S.A. oraz budżetu państwa. Wykonano wiele prac mających na celu przywrócenie obiektowi jego świetności. Wymieniono instalacje, przeprowadzono roboty dachowe. Oczyszczona została ceglana elewacja i dolna kamienna część obiektu. Uzupełniono ubytki oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Drzwi wejściowe poddane zostały pracom konserwatorskim, podobnie jak historyczne elementy wyposażenia gmachu. Pełna modernizacja krystalizuje się także wewnątrz budynku. Nowy dworzec ma wiele udogodnień, a do najistotniejszych z punktu widzenia osób korzystających z PKP to ciepła i bezpieczna poczekalnia, w której zamontowano już miejsca siedzące. Pomieszczenia dworca są zagospodarowywane zgodnie z projektami. Renowacja obejmuje: wspomnianą poczekalnię, biuro obsługi klienta, lokal handlowo – usługowy, pomieszczenia przeznaczone na punkt przedszkolny na I piętrze, pomieszczenia techniczne na poddaszu, klatki schodowe, toalety. Plac przed dworcem także przechodzi gruntowną przebudowę: miejsca postojowe, granitowe chodniki wraz ze ścieżkami dla niepełnosprawnych, stojaki na rowery i ławki stają się uzupełnieniem wykonywanego projektu. Warto podkreślić, że zachowano zabytkowy charakter budynku. Historyczny, ponad 100. letni dworzec prezentuje się bardzo okazale w nowoczesnej odsłonie przy zachowaniu jego wiekowego formatu, to atut podnoszący atrakcyjność nie tylko tego miejsca, ale i miasta.

2019-01-29 15:16

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie