Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

PZS – Nowy Rok Szkolny czas zacząć!

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół zebrali się na boisku przy ul. Wojska Polskiego, aby oficjalnie i uroczyście rozpocząć Nowy Rok Szkolny. Młodzież wraz z nauczycielami dumnie odśpiewała Hymn Polski. Zgromadzonych przywitał dyrektor placówki p. Mariusz Kowalczyk. Ponieważ epidemia pokrzyżowała plany organizacji zakończenia roku szkolnego wiosną, na apelu zostały wyczytane i uhonorowane stypendiami osoby, które mogą pochwalić się wysokimi wynikami w nauce i uczniowie szczególnie działający na rzecz szkoły. Stypendia Starosty Powiatu Legnickiego wręczył radny p. Krzysztof Sowiński, który życzył wszystkim owocnej nauki w najbliższych miesiącach.

2020-09-01 12:52

Miasto nocą

Miasto nocą

2020-08-24 10:32

„Wyśpiewane historie rodzinne” – koncert „Mój Dom Polska”

22 sierpnia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie o godz. 18:00 odbył się koncert pt. „Mój Dom Polska”. Było to jedenaste z 16 zaplanowanych spotkań w ogólnopolskim cyklu koncertów poświęcanym Żołnierzom Niezłomnym. Dla chojnowskiej publiczności wystąpili śpiewaczka operowa Anna Cymmerman i kompozytor Krzysztof Gwiazda. Słowo wstępu wygłosił ks. proboszcz Dariusz Pudełko: „W duchu miłości do Ojczyzny i pamięci poległych będziemy przeżywać dzisiejszy koncert przygotowany przez artystów, którzy pomogą nam dziękować za wolność i być też świadomym tego, że ta wolność kosztowała wielu najwyższą cenne – własne życie”. Zaprezentowane zostały utwory patriotyczne i żołnierskie. Powszechnie znane, jak i nowe kompozycje dedykowane były Żołnierzom Niezłomnym, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy kontemplują bolesną historię. Przejmujące i wzruszające piosenki na nie jednej twarzy wywoływały wspomnienia i nostalgię. Główna intencja koncertu, czyli wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej poprzez wspólne śpiewanie piosenek związanych z uczczeniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz kształtowanie gustów muzycznych z wykorzystaniem polskiego dziedzictwa kulturowego, tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych została spełniona. Uczestnicy śpiewali, wspominali dawne bolesne czasy i dziękowali za wywalczoną wolność… Program dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

2020-08-24 10:21

Chojnowianie uczcili 100. lecie Bitwy Warszawskiej.

Bitwa Warszawska (13-24.08.1920 r.) była rozstrzygającym starciem polsko – bolszewickim. Walki na przedpolach stolicy, natychmiast po zakończeniu zaczęto określać mianem „cudu nad Wisłą”, uznając za interwencję Boskiej Opatrzności, jako że 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dosyć powszechnie weszło do użytku także zaczerpnięte z wypowiedzi lorda E.V. d’Abernona określenie bitwy warszawskiej jako „osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata”, co wiązało się z uznaniem jej za batalię, która przyczyniła się do powstrzymania ekspansji komunizmu na Europę. Rankiem przy Obelisku w Chojnowie zebrali się samorządowcy, strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej oraz mieszkańcy, aby w zadumie oddać hołd bohaterom bitwy warszawskiej. Kwiaty złożyli przedstawiciele z miasta, gminy i powiatu. Komendant Czesław Dul odczytał Apel Pamięci. Hołd złożony został również przy Golgocie Wschodu. Strzelcom towarzyszyli chojnowscy motocykliści. Cześć i chwała bohaterom!

2020-08-15 12:44

Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego

Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego🇵🇱 Tegoroczne spotkanie upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było wyrazem pamięci, złożonej w ciszy i zadumie. Punktualnie o godz. 17:00 zabrzmiał dźwięk syren. Pod Obeliskiem mieszkańcy oddali hołd Powstańcom. Burmistrz Miasta Chojnowa złożył symboliczne kwiaty upamiętniając tym samym wszystkich tych, którzy walczyli za Warszawę i wolną Polskę. Cześć i chwałę Bohaterom Powstania Warszawskiego oddali Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej wraz z komendantem Czesławem Dulem, który przeczytał Apel Pamięci Poległych. Hołd został złożony również na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie przy Golgocie Wschodu. Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 roku wystąpili przeciwko okupantowi niemieckiemu. Zbrojne przedsięwzięcie trwało 63 dni, zakończyło się klęską strony polskiej 2 października 1944 roku. W trakcie walk zginęło 18 tys. powstańców, ponad 20 tys. zostało rannych, 15 tys. (w tym dowództwo) oddało się do niewoli. Straty ludności cywilnej wyniosły ponad 150 tys. zabitych, 200 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych lub na roboty w głąb Niemiec. Straty kultury polskiej w zniszczonej stolicy są nie do oszacowania. Powstanie zakończyło się militarną i polityczną klęską, stało się jednak symbolem polskiej woli walki z niemieckim okupantem a zarazem dążenia do zachowania niepodległości wobec zbliżającej się groźby sowieckiej dominacji nad Polską. W Powstaniu Warszawskim wziął udział również pan chorąży Mieczysław Foks, który urodził się w Warszawie, ale część swojego życia spędził w Chojnowie, u boku żony i rodziny. W 2018 roku z okazji 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wdowa po weteranie oddała odznaczenia swego męża do Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

2020-08-01 18:17

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie