Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



Z cyklu „Ludzie z pasją"


Komisarz Andrzej Podlipski




Komisarz Andrzej Podlipski pełni funkcję Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Chojnowie od 15 maja 2018 roku. Od 25 lat pracuje w służbach mundurowych. Odpowiedzialność, chęć niesienia bezwarunkowej pomocy i opanowanie to główne cechy, z jakimi mierzy się na co dzień każdy podejmujący się pracy policjanta. Bohater cyklu „Ludzi z pasją" zdecydowanie należy do grona osób, dla których praca jest fascynującą częścią życia, która stale przynosi satysfakcję i zadowolenie.

 

(szerokość: 600 / wysokość: 600)



Gazeta Chojnowska - 24 lipca obchodzone było Święto Policji. Czego można życzyć służbom mundurowym w Chojnowie?

Andrzej Podlipski -  Myślę, że idealnym życzeniem z tej okazji byłoby jak najmniej zdarzeń i interwencji, dobrych relacji z mieszkańcami, siły i wytrwałości w codziennej pracy, jak najwięcej rozwiązanych spraw oraz wystarczających zasobów w realizacji powierzonych zadań.


G.Ch. - Praca policjanta to zdecydowanie wymagający zawód.

A.P. - Tak, to prawda. Policjant musi wykazywać się szczególnymi cechami fizycznymi i osobowości. Musi poradzić sobie z nagłym wysiłkiem fizycznym, na przykład podczas pościgu czy w czasie interwencji. Działając w dużym stresie, musi jednocześnie zachować jasność umysłu i duże opanowanie. Na szczęście skrajnie trudne przypadki nie zdarzają się aż tak często. Dla funkcjonariusza policji niedziele czy święta to często zwykłe dni pracy, wiąże się to również ze zrozumieniem ze strony najbliższej rodziny. Dodatkowo wszystkie formacje mundurowe w razie nagłych zdarzeń czy alarmów muszą pozostać w stałej gotowości do pełnienia służby publicznej.


G.Ch. - Czy od dziecka marzył Pan, aby zostać policjantem?

A.P. - Tak, zawód policjanta od dziecka bardzo mi się podobał. Jako mały chłopiec lubiłem czytać książki wojenne, przygodowe, a potem kryminały. Praca policjanta - detektywa wydawała mi się niezwykle interesująca, zaskakująca, umożliwiająca poznanie ludzi, a także własnych możliwości.


G.Ch. - Praca w policji wiąże się z wieloma zagrożeniami. Co według Pana jest w tym zawodzie najtrudniejsze?

A.P. - Oczywiście najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa w każdym aspekcie naszej pracy w odniesieniu do wszystkich działań. Myślę jednak, że ogromne znaczenie dla funkcjonariusza ma nie uleganie wypaleniu zawodowemu mogącemu wystąpić we wszystkich profesjach, jednak ze względu na specyfikę naszego zawodu, funkcjonariusze mogą być na nie szczególnie narażeni.


(szerokość: 450 / wysokość: 600)


G.Ch. - Podobno policjantem jest się 24/h. Co sprawia Panu największą radość po służbie?

A.P. - Najlepiej odpoczywam na łonie natury, dlatego, jeśli tylko mam taką możliwość wybieram się z wędką nad Odrę. Uczestniczę również  w organizowanych przez policyjne Związki Zawodowe rejsach po Bałtyku, w trakcie których łowię dorsze. Relaksuję się pracując w przydomowym ogrodzie, spacerując z psem po lesie czy zbierając grzyby w sezonie jesiennym. Ponadto interesuję się polską piłką nożną oraz historią Polski. Czytam chętnie dostępną literaturę na temat 20-lecia międzywojennego, w tym szczególnie dokonań Marszałka Józefa Piłsudskiego.


G.Ch. - Czy Chojnów jest miastem bezpiecznym ?
A.P. - Zdecydowanie tak. Z danych, jakie posiadam, wynika, że w okresie ostatniego roku liczba przestępstw w kategoriach przestępstw kryminalnych w stosunku do poprzedniego roku spadła o 74 zgłoszenia, a liczba przestępstw w siedmiu podstawowych kategoriach takich jak (rozboje, bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, kradzieże mienia, kradzieże pojazdów, kradzieże z włamaniem oraz zniszczenia mienia), spadła o 18 zgłoszeń. Taki stan rzeczy jest wynikiem ciężkiej pracy wszystkich funkcjonariuszy tutejszego komisariatu, wszechstronnej pomocy Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy inspektora Leszka Zagórskiego oraz jego zastępców. Dodatkowych służb patrolowych pełnionych na ulicach miasta przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Legnicy oraz bardzo dużego zaangażowania w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców ze strony Burmistrza Miasta Chojnowa Pana Jana Serkiesa. Zauważyć należy, że dzięki jego staraniom został zainstalowany i uruchomiony w mieście system nowoczesnego monitoringu, z którego czynnie korzystają chojnowscy policjanci.


(szerokość: 450 / wysokość: 600)


G.Ch. - Jakie rady mogą usłyszeć młodzi policjanci od doświadczonego komendanta?

A.P. - Młodym funkcjonariuszom radziłbym, aby nieustannie dążyli do samorozwoju i rzetelnie wykonywali swoje obowiązki, bowiem prędzej czy później zostanie to zauważone na ścieżce ich kariery zawodowej. Radziłbym także, aby dbali o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, jak również, aby posiadali i rozwijali swoje pasje i zainteresowania.

 

G.Ch. - Gdyby Pan nie został policjantem… ?

A.P. - Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Po ponad 25 latach spędzonych w moim zawodzie odpowiedź nie nasuwa się automatycznie. Sądzę jednak, że prawdopodobnie kształciłbym się w zawodzie archeologa. Możliwość odkrycia zaginionych cywilizacji, miast, budowli czy skarbów zawsze mnie interesowała i fascynowała.


G.Ch. – Bardzo dziękujemy za udzielenie wywiadu! Życzymy wszystkiego, co najlepsze w życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym.

 

 

 

 

 

 

 


 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie